Evliliklerde Beklentiye Girmek Yanlış mıdır?

Evliliklerde Beklentiye Girmek Yanlış mıdır?

Evliliklerde Beklentiye Girmek Yanlış mıdır

Seni seviyorum çünkü sana ihtiyacım var” ya da “Sana ihtiyacım var, çünkü seni seviyorum” hangi cümleyi tercih edersiniz ya da sizin için hangisi doğrudur?

Seni seviyorum ile başlayan yanlış olandır; sana ihtiyacım olduğu için seviyorum, manası taşır. Oysa ‘sana ihtiyacım var’ ile başlayan, seni seviyorum ve hayatımda olmana ihtiyacım var anlamını taşır.

‘Seni sevdiğim için sana ihtiyacım var, sana ihtiyacım olduğu için seni sevmiyorum.’

Konu beklentiler olunca, belki de bir ilişkide en fazla beklenen, sevilme ihtiyacını ilk önce sorgulayalım istedim. Sizce bir ilişkide beklenti olmalı mı? Beklentinin çok olması hayal kırıklığına bizi sürüklerken, beklentinin az olması da umursamazlığa girer mi? İlişkiler de doğru yaklaşım ne olmalı?

İlişkilerde Beklenti Olmalı mı?

İlişkilerde en doğru yaklaşım beklentisiz yaklaşımdır. Beklentiniz olduğu takdirde her zaman için hayal kırıklığı yaşamanız olasıdır. Zaman içinde de beklentileriniz birikmeye başlar, tabi bir de eşinizin sizden beklentileri var, onun sizden sizin ondan beklentileri biriktikçe en küçük bir tartışmada hepsi birden ortaya dökülür.

Evliliklerde Beklentiye Girmek Yanlış mıdır

Neden İlişkilerde Beklentisiz Olmalıyım?

Eşimizden ya da ilişkimizden neler bekleriz? Mesela mutluluğumuzun karşılanmasını bekleriz, ekonomik olarak ‘bana destek olsun’ beklentimiz olabilir, ‘yalnızlığımı ortadan kaldırsın’ beklentisi…vs. Beklentiyi açtığımızda bizim kendi başımıza da halledebileceğimiz fakat sorumluluğumuzu almayıp eşimizden ya da ilişkilerimizden bunları karşılamalarını beklemektir.

Kendi sorumluluklarımızı başkalarından beklemek, başlı başına bir problemdir ve çok yorucu bir durumdur. Hiç kimse dünyaya bizi mutlu etmeye gelmedi. Beklenti dediğimiz şeyi aştığımızda zaten olmaması gerektiğini de anlarız.

Beklentisiz Olun, Şimdiyi Güven İçinde Yaşayın

Beklentiler geleceğe ait duygulardır. Tıpkı güven duygusunda olduğu gibi… Birinin bizi üzmeyeceğinden ya da çok sevdiğimiz, bizi çok seven eşimizin bizi terk etmeyeceğinden emin olabilir miyiz? Hayır hiç bir zaman emin olamayız. Güven duygusu ana aittir. Eğer güven duygusunu dahi geleceğe yönelik bir beklentiye dönüştürürseniz sorun oluşturur.

Duyguların doğası anı, şimdiyi yaşamak içindir. Biz duygularımızı geleceğe ya da geçmişe bağlayarak yaşayamayız. Gelecek hakkında endişelenmeyim mi diyebilirsiniz. Aslına bakarsanız endişe duygusu da şimdiye ait. Siz sadece gelecek hakkında olabilme olasılığı olan bir durumu düşünüp yine bu anda endişe duygusunu yaşarsınız. Gelecekte daha gerçekleşmesi belli bile olmayan, bir olay uğruna bu günü huzurlu yaşamaktan vazgeçersiniz. Geleceğin hiç bir şekilde garantisi yoktur.

Gelecek hakkında tam güven duyduğunuz, artık tamam dediğiniz, ilişki tükenmeye mahkum olur. Kaybetme riskiniz ortadan kalktı, artık her gün eşinizin güvenini kazanmak, onun güvenini tazelemek için yapmanız gereken bir şey yok gibi otomatik olarak gelen düşünceler özeni ortadan kaldırır. Artık hayatınızdaki kişinin varlığını yokluğunu çok hissetmeden yaşamaya başlarsınız. Oysa eşinize bugün bu güveni duyuyorsanız, bugün için bir şeyler yaptığınız için bu güveni duyarsınız. Yarın ki güveninizin garantisi de, yarın da ilişkiniz için emek harcadığınızda olacaktır. İşte “Sevgi emek ister” sözü de buradan geliyor. Bu emeği veriyorsanız ilişkiye o doyum da size muhakkak dönecektir.

Tavsiyem; beklentilere girmektense birbirinizin an içinde kıymetini bilin. Birbirinizi nasıl daha değerli hissettirebilirime odaklanın, bu sizin ilişkide sıradanlıktan çıkmanızı sağlar ve karşılıklı olarak da döner bu durum.

Anahtar soru şu; “Nasıl dünyanın en değerli insanı gibi hissettiririm bugün eşimi?

Tabi ki hepimiz her gün 5 duyumuzla sevildiğimizi hissettirmek ve hissetmek isteriz. Eşinize sevdiğinizi söyleyin, hissettirin, koklayın, dokunun, güzel bakın… Bütün duyularınızla sevdiğinizi karşı tarafa hissettirin. Ve bunu bir kere değil her gün ve mümkünse defalarca yapın…

Bunu yaparken kendi zevkinize de odaklanın. Sırf eşinizin hoşuna gitsin diye bu davranışları her gün yapamazsınız. Sırf onun için yaptığınızda unutursunuz, yorulursunuz, bıkarsınız. Olumsuz ruh haliyle eşinize yaklaştığınızda ya da sevginizi hissettirmeye çalıştığınızda zaten istediğiniz etkiyi geri dönüşümü alamazsınız. İlişkinize ve kendinize özenin.

Online Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir