Evlilik Öncesi Eğitimi Önemseyin!

Evlilik Öncesi Eğitimi Önemseyin!

Evlilik-Öncesi-Eğitim

Evliliğe İyi Bir Baslangıç Yapmak İçin

İki ayrı dünyanın en güzel noktada buluşma çabasıdır evlilik. Anlaşmazlıklar, sıkıntılar, zorluklar bu süreçte kaçınılmazdır. Ancak evlilik öncesinde yapılacak okumalar ve alınacak eğitimlerle muhtemel problemleri en aza indirmek mümkün…

Peygamberimiz’in evliliğe dair hadis-i şeriflerini, mübarek sözlerini bilmek bile yeter eşler arasındaki anlaşmazlıkları çözmeye. Özellikle de

“Zevcenizden herhangi bir fenalık görürseniz ondan nefret etmeyiniz. O zaman ona daha başka, daha güzel, daha iyi sözler söyleyiniz.”

(Müslim) hadisi şerif-i eşlerin, her hangi bir tartışma anında akıllarına gelmesi gereken sözlerin başında geliyor.

Efendimiz’in Hz. Hatice’ye olan sadakati; Hz. Aişe Validemiz’e gösterdiği merhameti, anlayışı, sabrı; çocuklarına, torunlarına güzel davranışlarını bilmek, okumak da evlilik de eşlerin birbirlerine ve çocuklarına nasıl davranması gerektiğini öğrenmeye yetiyor.

Güzel bir evlilik için hazırlık sürecinden ziyade doğru kişiyi bulma kaygısı gençleri kara kara düşündürüyor. Birey doğru insanı bulduğuna inandığında artık her şeyin mükemmel olacağını zannediyor. Hâlbuki hayatın gerçekleri her zaman istenilen istikamette ilerlemiyor. İleride yaşanabilecek tüm ihtimallere göz önüne alındığında, mutluluğun formülünün yalnızca doğru eş seçiminde olmadığı görülüyor. Çiftlerin evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturması, etkili iletişim kurma ve sorunlarla baş etme yollarını bilmesi birlikteliğe iyi bir başlangıç yapılmasında önemli bir adım.

Sevgi, eşler arası iletişimde olmazsa olmazlardan biri. Fakat tek başına yeterli değil. Çünkü çiftlerin, ev içi ve dışı sorumlulukların paylaşımı, çocukların yetiştirilmesi, kadın ve erkek rolleri, eşlerin kendi aileleriyle olan ilişkileri, dinsel inançları, hobileri, bütçe yönetimi gibi daha birçok alanda çaba göstermesi lazım.

Yorumlar

“Evlilik Öncesi Eğitimi Önemseyin!” için bir cevap

  1. Seven Gönül dedi ki:

    EVLİLİK İLE İLGİLİ GÜZEL BİLGİLERİNİZİ HERZAMAN OKUMAK PAYLAŞMAK İSTERİM TEŞEKÜRLER!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir