Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Evlilik Neden Korkutur?

Evlilik Neden Korkutur?

Evlilik Neden Korkutur

Neden bazı kişiler evliliğin fikrine bile tahammül edemez? Neden bazıları ilişki ciddileşip, evlilik aşamasına geldiğinde hiç yoktan bahaneler bulup evlilikten kaçıyorlar?

Kişilerin yaşadığı evlilik korkusunun nedeni çocukluklarında yetiştiği ailede yada çevresinde maruz kaldığı çatışmalar, olumsuz evlilik örneklerinden kaynaklanmaktadır. Bu kişiler başka birine bağlanmak istemez.

Kendisinden tamamen ayrı bir kültürle, anlayışla yetişmiş bir başka kişiye bağlanıp, çatışmalarla geçen mutsuz bir evlilik sürdürmekten korkarlar. Diyebiliriz ki bu kişilerin evliliğe karşı tepkisel davranmalarının altında aslında kendilerini koruma içgüdüsü vardır. Bireysel yaşayan kişi sayısına bakıldığında maalesef günden güne de evlilik korkusu yaşayan kişi sayısı artmaktadır.

Mutsuz Ailelerde Yetişen Kişiler Evlilikten Daha Çok Korkuyor!!!

Bizden bir önce ki nesle bakıldığında; ahlaki ve kültürel olarak boşanmaya çok iyi bakılmadığı için boşanma kolay kolay verilen bir karar değildi. Yeni nesle aktarılan ise evlenen bir çifttin ne olursa olsun boşanmamaları gerektiğinin düşünülmesi, daha iyi bir eş bulabilmek amacıyla adayları; ekonomik, kültürel ve eğitimsel olarak sürekli başkaları ile kıyaslamak, isteme, nişan, düğün gibi uygulamalarının getirdiği stresin yoğunluğu, kişileri evlilikten uzaklaştırıyor ve korkutuyor.

Anne babanını sürekli tartıştığı, şiddetin olduğu mutsuz ve huzursuz ailede yetişen yada mutsuz evliliklere, kavgalara, çevresinde şahit olan kişilerde evlilik korkusu daha da fazladır. Bu kişiler kendilerinin de mutsuz olacağına inandıkları için, evliliğe ilgileri azalıyor ve evlilikten vazgeçip yalnız yaşamayı tercih ediyorlar.

Evlilik Neden Korkutur

Evlilikten Uzaklaştıran Sebepler Neler?

Kişilerin evliliğin getirdiği sorumluluklardan kaçması ve bu sorumlulukları yerine getiremeyeceğine inancı evliliğin kendilerine sağlayacağı pozitif durumlardan çok evliliğin negatif yönlerini düşünmesini sağlıyor. Bunun yanında uzayan eğitim ve kariyer hayatı, özgürlüğe düşkünlük, ‘görücü usulü’ dediğimiz geleneksel tavsiye ve referanslar ile yapılan evlilik yöntemine az başvurulması ve modern sistemlere güvenmemeleri, yanlış eş seçme korkusu da evlilikten uzaklaştırıyor.

Bunun yanında cinsel olarak evlilikte başarısız olma korkusu, cinsellikle ilgili travmalarda evlilikten uzaklaştıran sebepler arasında… Daha önce başından mutsuz bir evlilik geçmiş ve boşanmış olanlar, iyileşmemiş aşk acısı yaşayanlar, anne babasına aşırı bağlı olanlar ve evliliğin olumsuz yönlerini gündemde tutan medya da kişilerin evlilik korkularını arttıran sebepler arasındadır.

Evlilik Neden Korkutur

Evlilik Korkusunu Nasıl Aşarsınız?

Evlilik korkusunu yenmesi için kişinin hem kendisine hem de başkalarına güvenmeyi öğrenmesi gerekir. Evlenmek isteyen bir kişinin bireysel olgunluğa erişmesi ve ailesine olan bağımlılıklarından kurtulması şarttır. Bunu başaramayan bir kişi için evliliğin ve onun getirisi olan anne- baba olmanın sorumluluğunu alması mümkün değildir. Bu kişilerin önce kendilerine karşı dürüst olmaları gerekir. Sonradan pişman olacakları bir hayatı sürdürmekte ısrar etmemeleri gerekir. Evlilik aşamasına gelmeden kesinlikle bu konuda yardım almalıdır.

Evet evlilik hem kişisel hemde toplum açısından önemli bir kurumdur. Evlenmek ise hem kadının hem erkeğin hayatında bir dönüm noktasıdır. İnsanın eşi diğer tam olan yarısıdır. Hayatındaki sevincini, derdini paylaştığı yol arkadaşıdır. Düştüğünde kaldıracak, yorulduğunda güç verecek, ağladığında omzuna yaslanacağı, sevdiğinde kucaklayacağı, sevgiyle hayatı paylaşacağı hayat arkadaşıdır.

Bunları bilmesine rağmen konu evlilik ciddiyetine gelince o kadar çok evlilikten vazgeçen, olur olmadık sorunlar çıkaran, kendi kendilerine sorunlar üreten kişi vardır ki… Bu kişiler oturup konuştuğunuzda evlilik adına çok güzel mantıklı açıklamalar yapabilirler ama konu evliliğe gelince bilinç altı korkularından kaynaklı kaçıp uzaklaşmak için, güzel bir ilişkiyi bile manipüle edecek her şeyi yapabilirler.

Yukarıda saydığım gibi geçmişinizden, tecrübelerinden kaynaklanan bilinç altı evlilik korkularınız varsa bunların önce nedenleri bulmalı sonrada çözümlerini aramalısınız. Bu kişinin bazen kendisi de başarabileceği bir durum olduğu gibi çoğu zaman ise bir uzmanla çalışması gereken bir durumdur. Yoksa yanlışlarla ve zorlamalarla kurulan bir evlilik iki tarafa da zarardan başka bir şey getirmeyecektir.

Ayrıca evliliğe karar veren bir çifttin evlilikten ne beklediğini, eşinin ve kendisinin sorumlulukları ne kadarla sınırlıdır? Bunların nasıl pratiğe dökülmesi gerekir? Her şey film ve dizilerdeki gibi midir? Gerçekten evlilik nedir ve ne değildir? Bunu iyice anlamalı ve öğrenmelidir. Evlilik emek ister, istediğiniz mutlu bir evlilikse, evlilik öncesi kendi mutluluğunuzun sorumluluğunu almalı ve üzerinize düşeni yapmalısınız. Mutlu ve sevgi dolu bir evlilik hayat adına alacağınız en büyük hazdır.

Online Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *