Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Evliliğinizdeki Krizler Bir Fırsat Olabilir mi?

Evliliğinizdeki Krizler Bir Fırsat Olabilir mi?

Evlilikler Çıkan Krizler

Herkesin evlilik ya da ciddi bir ilişkiye başlama isteği farklıdır. Bazıları kendini mutlu ve rahat hissettireceğini düşündüğü kişi ile hayatını birleştirmek ister bazıları ise hayatını birleştirmek istediği kişi, kendini iyi hissettirmese de daha sonra rahatlayacağını ve mutlu olacağını umarak evlenmek isterler. Kimi de mutsuz ve acı verici bir ilişki içinde olsa da, alıştığı için evlenmek ister…

Fakat çok az kişi; birbirlerinin büyümesinde, gelişip olgunlaşmasında, hayat yolculuklarında kendilerini bulmasına destek olacak, kişiyi bulduğu için evlenmek ister.

Kandırıldınız Mı? Yoksa Tamda Evliliğin Bu Mu?

Birbirinin gelişimine destek vermenin tersi, sebeplerle başlayan ilişkilerin getireceğini düşündüğünüz, güven, zevk, rahatlık, bir süre devam etse de sürekliliği olmayacaktır. Belki romantik ilişkiler yaşayabilirsiniz fakat romantikliğin etkisi tükendiğinde, gerçeklerle karşı karşıya kalacaksınız. Ne yaparsanız yapın, sevdiğiniz kişi kim olursa olsun, ilişkiniz sonunda yıpratıcı bir hale gelir. Bir hafta, birkaç ay ya da birkaç yıl sonra ikinizde istemediğiniz duygularla yüz yüze gelirsiniz. Kendinizin ve eşinizin eksiklikleri fark eder ve kişisel olarak gelişmek istersiniz. Evliliğin sizin güçlü yanlarınızı kısıtladığını düşünmeye başlarsınız.

Bir çok insan gibiyseniz, kendinizi kandırılmış hissedersiniz. Oysaki imza atarken istediğiniz şey tam olarak bu değildi. Eşinizin sizi aldattığını, tüm dünyanın sizi kandırdığını düşünürsünüz.

Fakat durum hiç de öyle değildir. Ciddi ilişkiler tamda böyle yaşanmak içindir. İlişkinizde yaşadığınız inişler çıkışlar nefesinizi keser, samimiyetsizlik canınızı acıtabilir. İlişkilerin amacı, bizleri büyümeye, olgunlaşmaya zorlayarak, içimizde var olan en iyi özelliklerimizi ortaya çıkarmaktır. Ve tabi ki büyümek sancılı olacaktır.

Evlilikler Çıkan Krizler

Kendinizi Geliştirmeyi Öğrenmelisiniz

Bu sancılar çiftlerin çoğunu bir uzmandan yardım almaya yönlendirir. Bu sorunlarının kaynağının; iletişim farklılıklarından, farklı geçmişlerden ya farklı çatışan gereksinimlerden ya da geldiğiniz faklı aile yapılarından kaynaklandığını anlayabilirsiniz. Ama hissettiğiniz sadece ”Çok acı çekiyorum, lütfen artık bu kabus bitsin” durumudur. İşte tam burada benim size önerim acılarınıza yara bandı aramaktan, size yaşadığınızı unutturacak ilaçlardansa; nefret ve aşkın tam orta yerinde kendinizi geliştirmeyi ve yatıştırmayı öğrenmelisiniz.

Evliliğinizdeki Krizler, Olmak İstediğiniz Kişiye Dönüşmek İçin Fırsattır

Evliliğinizdeki huzursuzluk hiç bir şeye benzemeyebilir, canınız da eminim çok acıyordur. Hatta maalesef pek çok çift acının içinden geçip, gelişmeyi tercih etmektense acıdan kaçarlar. Bunu bir ilişki yaşayarak ya da bağımlılık içine girerek, eşini aldatarak ya da eşini duygusal veya fiziksel şiddet uygulayarak acıdan kaçmayı başaracaklarını sanırlar. Bu tür davranışlar acıyı bir süre azaltabilir, hatta eşinizden ayrılıp yeni birini de hayatınıza alabilirsiniz fakat aynı acı ve güçlükler eninde sonunda size geri dönecektir ve çoğu zaman eskisinden daha derin olarak gelecektir.

Eşinizle yaşadığınız uyuşmazlıkların sebebi sadece; farklı geçmişler yada gereksinimler veya iletim biçiminize, yaşama olan yaklaşımınıza bağlı olmaya bilir. ”Belki her ikinizin de yaşamda tam olmayı en çok istediğiniz kişiye dönüşmeniz için, kendinizi geliştirmenize işaret eden bir fırsattır.”

Evlilik iki kişiyi defalarca birbirine karşı zorlar. Şöyle düşünün iki tarafta buğdayın, un haline gelmesi gibi, birlikte öğütülürler. Sizin ve eşinizin önünde sürekli iki seçenek vardır. Ya birbiriniz sayesinde olgunlaşmak ve gelişmek ya da başka kişilerle yeniden aynı hikayeleri deneyim etmek…

Birlikteliğinizde yaşadığınız acı kolay kolay bastırabilecek bir acı değildir, yada ilaçla tedavi edilip geçiştirilecek bir şeyde değildir. Bunları zaten denemişsinizdir ve sizi çok uzun süre idare ermeyeceğini de fark etmişsinizdir. Aksine yürek ağrısının üzerinde uzun uzun çalışmanız gerekir. Çekip gitmemeyi ve gelişmeyi tercih ederseniz, her zaman istediğiniz insana dönüşme fırsatınız vardır. Bu tercihi siz seçtiğinizde, doğal olarak eşiniz için de aynı olasılık söz konusudur. Bunu hem ayrı ayrı hem de birlikte gerçekleştireceğiniz bir fırsat yolculuğuna dönüştürebilirsiniz.

Evlilikler Çıkan Krizler

Fırsat Yolculuğun da Ne Yapmalı, Ne Yapmamalısınız?

Eşinizle sık sık aynı tartışmaları yaşamanız durumunda, boyun eğmeye ya da kendi kendinize önemli değil diye söylenmeye kalkışmayın. Eşinizin pes etmesi için de bezdirmeye çalışmayın. Kişinin değerlerini ya da güvenliğini tehlikeye atacak tavizler vermesiniz de sağlamaya çalışmayın. Belki size şuan garip gelebilir fakat sürdürdüğünüz her tartışma ikinizin de yararına olan tartışmadır. Evet ‘devam edin’. Birbirinize mümkün ola en büyük sevgiyi ve saygıyı gösterirken, tartışma konusunu da düzenli olarak gündeme getirin. Bu korkmadan, kaçmadan yaptığınız sağlıklı tartışma ile kritik eşiğe (kırılma noktası) ulaşabilir ve dönüşüm fırsatına kavuşabilirsiniz.

Gelişim her zaman değişiklik demektir. Fakat aynı zamanda dönüşümde gerektirir. Dönüşüm basit değişiklikten çok daha önemlidir. Başımıza geldiğinde onu her zerremizde hissederiz. Biz çok kişi değişmektense, eşinin değişmesini isteriz biz olduğumuz gibi kalmak isteriz. Fakat ilişkinizde gelişmek, dönüşmek ve mutlu olmak istiyorsanız değişmemek gibi bir seçeneğiniz yoktur.

Siz Gelişimi Seçin; İlahi Akış Evliliğinizi Gitmesi Gereken Yere Götürür

İlişkilerde yapılan hatalar, sadakatsizlikler, kişilerin eşlerini önemsemedikleri için olmaz, genelde tam tersi; onlar için çok önemli olduğundan dolayı, kendilerini ona açmaya korktuklarından için olur. Unutmayın evlilik sizin yaşam yolculuğunuzda kendinizi bulmanız gelişmeniz için çok büyük bir fırsattır ve gelişimin acısız yolu yoktur. Ve her birimizin tek başına büyümeyi, gelişmeyi öğrenmesi gerekir. Siz ve eşiniz aynı anda gelişebilirsiniz fakat gelişim her zaman tek taraflı bir seçim ve tek taraflı bir süreçtir. Siz kendi sorumluluğunuzu alın ve değişimi dönüşümü isteyin.

Eğer ki taraflardan birisi zaman içinde gelişmeyi seçerken, diğerinin sürekli reddetmesi durumunda ilişki işte o zaman gerçekten sona erer. Fakat bu başarısızlık değildir. İlişki sona ermesi de dahil olmak üzere tamda olması gerektiği gibi ilerlemiştir. Evlilik eşin birinin dönüşümü için bir araç olmuştur.

Bir ilişki koçu olarak diyebilirim ki evet her evlilik gelişime açıktır ve kurtarılmayı hak eder. Ve gelişiminiz üzerinde çalıştığınızda ya eşinizde değişimi tercih edecek ve evliliğinizi kendinizi inşa ettiğiniz gibi yeniden inşa edeceksiniz ya da arada hiçbir kırgınlık, öfke olmadan sağlıklı şekilde yollarınızı ayıracaksınız. Şimdi kendinize sorun; artık olabileceğiniz en iyi halinize dönüşme zamanı geldi mi, gelmedi mi? Evliliğin zorluğu, değeri ve getirecekleri tam da burada yatıyor.

Online Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *