Evliliğiniz İlk Günkü Gibi Nasıl Olur?

Evliliğiniz İlk Günkü Gibi Nasıl Olur?

Evliliğin İlk Günkü Gibi Olmasının Sırları

Evliliğimizin ilk tanıştığımız gün gibi tazeliğini koruması, birbirimize ilk gün gibi bakabilmek için neler yapmayız ki değil mi? İlişkilerimizin daha sağlıklı ve huzurlu olması için; kitaplar okuruz, dergiler karıştırırız, seminerlere katılırız, zaman zaman uzmanlardan yardım alırız. Bugün ilişkinizdeki heyecan, tutku ve saygının kaybetmemeniz için uzun uzun açıklamalar olmayacak fakat günlük hayatınızda küçük değişiklikler yaptığınızda, ilişkiniz için günlük hayatınızda dikkat edeceğiniz bir kaç davranış ile nasıl evliliğinizi ilk günkü haline getirebilirsiniz bununla ilgili bir kaç tüyo paylaşacağım.

Nasıl ki bir çoğumuzun her gün yapacaklar listesi ya da aylık, yıllık planlarımız olduğu gibi evliliğiniz içinde buna benzer bir yapılacaklar listelediğiniz bir çizelgeniz olmalı… Her gün nelere dikkat etmelisiniz? Haftada bir neler yapsanız ilişkiniz daha canlı olur? Evliliğiniz ilişkiniz için aylık, yıllık neler planlasanız daha uzun soluklu bir ilişkiniz olur?

İşte evliliğiniz ilk gün gibi nasıl olur listemiz…

Evliliğin İlk Günkü Gibi Olmasının Sırları

Her Gün Yapılacaklar Listesi

1. Günlük koşuşturmaca da eşler birbiriyle sohbet etmeyi unuturlar. Muhakkak her gece sohbet etmeye önem gösterin. Sohbetin çok uzun olması gerekmiyor. Fakat en az 10-15 dakikanızı birbirinize gününüzün nasıl geçtiğini anlatmaya ayırın. Tabi yanınızda kimse yokken ve birbirinizin yüzüne bakarak bunu sohbeti gerçekleştirmeniz oldukça önemli.

2. Eşler duygusal bağının güçlenmek için sevgilerini dokunarak göstermelidir. Bunu sarılarak, el ele tutuşarak ya da masaj gibi tamamen cinsellikten bağımsız dokunmalarla yapabilir ve bu şekilde duygusal bağlarını, ilişkilerini güçlendirebilirler.

3. Eşinizi sabah evden uğurlarken ya da beraber bile çıkıyor olsanız eşinizin gün içinde yapacağı en az bir şeyi öğrenmeden ayrılmayın. Tabi ki bu öğrenme metotları aşırı merak ve baskı ile olmalıdır. Günlük basit şeyler, mesela bir yemeği ya da toplantısı var mı ya da arkadaşları ile buluşacak mı gibi…

4. Sabahları ayrılırken muhakkak helalleşin, sarılmadan ve eşinizi öpmeden birbirinizden ayrılmayın. Unutmayın sıradan vedalaşmalar gibi görünen hoşcakallar sevdiklerimizi son kez görüşünüzde olabilir.

5. Eşinize ‘Şu anda ne yapıyorsun’ sorusunu gün içinde en az bir kez merakla ve gülümseyerek kendinize sormalısınız. Onu düşündüğünüzü gösterin. Beklemediği bir telefon ya da sürpriz bir not, bir mesaj atabilirsiniz.

6. Eşinizle en az günde bir öğün beraber yemek yemeye çalışın. Her zaman yediğiniz yemek çok romantik olmak zorunda değil, yeter ki öğününüz beraber olsun.

7. İlişkinizde ya da eşinizde var olan ve çok sevdiğiniz bir özelliği her gün düşünün. Eşinizde hayran olduğunuz bir şey nedir? Eşinizin sevdiğiniz bir özelliği nedir? Bunları düşünün ve mümkünse zaman zaman eşinize de söyleyin.

8. Ve günde en az bir kez eşinize küçük bir şey için bile olsa “Teşekkür” edin.

Evliliğin İlk Günkü Gibi Olmasının Sırları

Her Hafta Yapılacaklar Listesi

1. Eşlerin birbirini takdir etmesi çok önemlidir. Genelde olumsuz hareketlere odaklanılsa da unutmayın ki mutlu evliliğe sahip eşler birbirlerinin olumsuz değil, olumlu yanlarını görür ve bunu takdir ederler. Örneğin haftada bir de olsa ‘Şunu yapmanı çok seviyorum.’, ‘Bu özelliğin çok hoşuma gidiyor.’, ‘Hatırlıyor musun, o gün böyle yapmıştın ya, beni ne kadar mutlu ettin’ gibi cümleler kurabilirsiniz. İnanın takdirin size geri dönüşü artarak gelecektir.

2. Yapılması gereken paylaşımlar, her zaman bize zevk vermeyebilir. Bazı yapılacaklar hoş olmasa da beraber yapmaya çalışın, iş paylaşımı yapın. Bu paylaşım ortak temizlik, alışveriş ya da tamir olabilir fakat he ne ise sonuna kadar beraber yapmak için çaba gösterin. Özellikle bayanlara burada çok iş düşüyor. Eşinize ona ihtiyacınız olduğunu uygun bir dille ifade edin. Ve bu işlere biraz eğlence katın.

3. Baş başa zevk alacağınız bir yerlere gidin. elbette bu listeyi yapılması gereken bir liste değil de yapmak istediğiniz bir liste olarak görmeniz çok önemlidir, aksi takdirde beraber vakit geçirmek size eziyet haline gelir. Mesela Sinema, pazar kahvaltısı ya da bir kahve molası, güzel bir akşam yemeği, yürüyüş, her ne olursa… Sadece keyif aldığınız için ve en azından bir saatliğine birlikteliğiniz ve kendiniz için vakit geçirin.

4. Eşinizin kendine özel bir vaktinin olmasını sağlayın. Ve aynı şekilde kendinizin de, dilediğiniz gibi geçirebileceğiniz. Dilerseniz arkadaşlarınızla görüşerek, dilerseniz spor yapabilir ya da sevdiğiniz bir şeyle kendinizi mutlu edebilirsiniz.

5. Mutlu bir cinsel yaşam, ancak ilişkiye dair pek çok başka tatmin ile birlikte gelir. Hafta sınırı koymaksızın, her ikinizin de memnun olduğu bir cinsel yaşamı hedef almalısınız.

Evliliğin İlk Günkü Gibi Olmasının Sırları

Her Ay Yapılacaklar Listesi

1. Eşinizin çok seveceği ve sevineceği bir organizasyon yapın. Tabi bu organizasyonu eşiniz kendisi için yapıldığını anlaması önemlidir. Sadece kendisi için düşündüğünüz ve tam gününüzü ona ayırdığınız bir plan emin olun herkesin hoşuna gidecek ve kendini özel hissettirecektir. Eşinizde kendini özel ve değerli hissedecektir.

2. En az bir sürpriz sunun. Önemli olan sizin değil, onun hoşlanacağı bir sürpriz olmasıdır.

3. Her ikinizin de hayatında var olan güncel sıkıntılardan konuşun. İş yaşamında, aile hayatında ya da arkadaş çevresinde yaşanan herhangi bir sıkıntı, sorun, onu endişelendiren, geren herhangi bir durumu konuşabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli durum asla ve asla meseleye eşinizin sıkıntı yaşadığı kişinin gözünden bakmayın.

4. Mümkünse ayda bir hafta sonunu çocuklar ya da yakınlarınız olmadan geçirmeye çalışın. Nerede olduğu önemli değil, nasıl geçirdiğiniz önemlidir.

Her Yıl Yapılacaklar Listesi

Hem onunla hem de kendinizle ilgili, bildiğiniz temel bilgileri güncelleyin. Yakın/uzak geleceğe dair hayalleri neler? Mesela; ilişkinize dair, ailenize dair, işinize dair, arkadaşlarınıza dair, yaşadığınız eve dair ne gibi hayalleriniz var? Neler yapmak istiyorsunuz? Bunları konuşun ki en güzeli beraber hayal edin.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

“Evliliğiniz İlk Günkü Gibi Nasıl Olur?” için bir cevap

  1. […] sorunsuz nasıl gerçekleştirmekten önce, sağlıklı ilişkiler nasıl kurarız? Nasıl evliliğimizi ilk günkü heyecanına taşırız? İletişim problemlerimizi nasıl çözeriz? gibi sorulara yönelmeli ve […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir