Evinizin Havasını Temizleyen Bitkiler

Evinizin Havasını Temizleyen Bitkiler

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Ağaçlar, yapraklı bitkiler, çiçekler… Yani dünya üzerindeki tüm yeşil bitkiler bizlere temiz bir hava sunmak üzere yaratılmış. Tüm kâinatın sahibi olan Allah (cc) kâinatı kusursuz bir düzen içinde yaratmıştır. Bu düzen içinde sayısız hikmetler vardır. Bizlerde Allah’ın (cc) bize verdiği nimetlerden yararlanmalı ve daha bilinçli bir yaşam sürdürebiliriz.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte evlerimizi saran kimyasallar ve kanserojen maddeleri süs bitkilerinin temizleyici etkisiyle yok edebileceğinizi biliyor muydunuz? NASA (National Aeronautics and Space Administiration) tarafından evin havasının temizlenmesi için süs bitkileri tavsiye ediliyor. İşte, evinizin havasını temizleyen o bitkiler…

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Evinizin Havasını Temizleyen Bitkiler

Areca Palm: Yalnızca süs bitkisi olarak tanınmasına rağmen Areca, havadaki toksinleri temizleme ve havayı nemlendirme işini mükemmel bir şekilde yerine getirir. Fazla bakım gerektirmeden hızla büyüyebilen ve evinize tropikal bir dokunuş yapan bu bitkiyi çocuğunuzun odasına da yerleştirebilirsiniz. Havadaki kimyasal maddeleri de tüm gün temizleyen bu bitki, NASA tarafından 8,5 puanlık yüksek bir skorla en ideal iç mekan bitkisi ilan edildi.

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Lady Palm: Oldukça dayanıklı ve böceklenmeye karşı da son derece dirençli bir bitki. Areca gibi o da havayı temizleme yeteneğiyle NASA’dan 8,5 puan almış. Hem kuru hem de nemli iklimlerde kolayca yetiştirilebilir. Lady Palm’ın Koban, Daruma ve Tenzan adlı bodur çeşitleri ile Kodaruma ve Gyokuho gibi mini-bodur çeşitleri de mevcuttur.

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Bambu Palmiyesi: Benzen, formaldehit ve trikloretilen gibi yüksek dereceli toksinleri temizleyebilen son derece usta bir bitkidir ve NASA’dan 8,4 puan almıştır. Nemli iklimleri seven bu bitkiyi doğrudan güneş ışığı gelmeyen bir köşede yetiştirebilirsiniz. Estetik güzelliğiyle dikkati çeken Bambu palmiyesinin botanikteki adı Chamaedorea Seifrizii.

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Kauçuk: Dayanıklılığıyla tanınır ve az ışıklı bir ortamda yetişebilir. NASA havayı temizleme özelliği açısından ona 8 puan vermiş. Ancak belli bir miktar zehir içerdiğinden, evcil hayvanların ve çocukların olduğu evlerde yetiştirilmesi risklidir. Botanikteki adı Focus Robusta’dır.

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Dracaena (Drasana): Parlak yeşil yapraklı Dracaena NASA’dan 7.8 puan almış bir diğer hava temizleyici bitki. Ev bitkileri arasında dayanıklılığıyla öne çıkan bu Dracaena her şarta kendini adapte edebilir ve bakımı kolaydır.

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

İngiliz Sarmaşığı: Evinizde rutubet varsa İngiliz sarmaşığını hemen ev arkadaşınız yapın. Yerini aldıktan 6 saat sonra ortamda fark yarattığını göreceksiniz. Ayrıca havadaki alerjenleri de söküp atan İngiliz sarmaşığı NASA’dan 7,8 puan almış. İngiliz sarmaşığı; astımı olan, alerjik ve aşırı hassas bünyeli insanlar için ideal ev bitkisidir. Botanikteki adı, Hedera Helix’tir.

Süs Bitkileri Gerçek Hava Temizleyicileridir

Bitkiler, fotosentez sırasında insanların, evlerin ve sanayinin açığa çıkardığı karbondioksiti emerek, oksijen açığa çıkarma başka bir deyişle havayı temizleme yeteneğine sahiptir. Ancak bitki yetiştirmenin de kendine özel kuralları olduğunu unutmayalım. İşte evinizin havasını temizleyecek bitkileri yetiştirirken dikkat etmeniz gerekenler…

* Evinize 10 metrekarede bir geniş yapraklı, çeşitli süs bitkileri koyun.

* Bitkiler evdeki oksijen seviyesini yükseltmekle kalmayıp aynı zamanda da havada biriken toksinlerin yüzde 87’sini temizleyebilir.

* Evdeki bitkiler çevreyi nemlendirdikleri için özellikle rutubetli bir eviniz varsa küflenmeye sebebiyet vermemesi açısından lüzumundan fazla sulamamaya dikkat edin.

Kaynak: ahder.org

Yorumlar

“Evinizin Havasını Temizleyen Bitkiler” için bir cevap

  1. gonca üzüm dedi ki:

    palmiyeler çok güzel hurma çekirdeğinden palmiye ağacı elde edicem bakalım çimlendi bir yıl oldu iki üç yılda böyle güzel olucak inşallah sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir