Evinize Baharı Getirecek Provence Stil Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Evinize Baharı Getirecek Provence Stil Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Provence Stil Dekorasyon

Doğanın uyanışına yakından tanıklık ettiğimiz ilkbahar mevsiminde size huzur veren detayları anımsamanızı istesek gözünüzde ne canlanırdı? Belki rengarenk çiçeklerin yapraklarını açtığı o eşsiz an belki de mis gibi kokusuyla her yeri etkisi altına alan bir lavanta tarlası… Evinizde bu lavanta kokusunu somut bir şekilde gözler önüne sermek isterseniz size güzel bir önerimiz var. Akdeniz’in kendine has modern, taze ve kır evlerinin geleneklerini gözler önüne seren Provence stil dekorasyon.

Provence Stilin Ana Renkleri

Provence stil, zarafet ve samimiyeti harmanlayarak yalın ve doğal dokularla şehir hayatına renk katmayı hedefleyen bir dekorasyon tarzı. Bahar aylarının gelmesiyle öne çıkan bu stil natürel detaylarla evinize farklılık getirecek. Peki provence stil dekorasyon nasıl yapılır? İşte salondan mutfağa uygulayacağınız bahar dekorasyon fikirleri…

Provence Stil Dekorasyon Kırlent ve Tablolar

Provence Stilin Ana Renkleri: Soft ve Yumuşak Tonlar

Taze ve ferah bir görünümü esas alan provence stilin ana renkleri genellikle soft ve yumuşak tonlardır. Bu tarzı evinizde oluşturmak için beyaz, kum rengi, krem, bej ve pudra tonlarını esas alabilirsiniz. Öte yandan lavanta rengi, su yeşili, uçuk mavi, tozpembe, parlak sarı ve toprak tonlarıyla da zengin bir bakış açısı yakalamanız mümkün.

Odalarınızın duvarlarında bu renkleri kullanabileceğiniz gibi çiçek desenli duvar kağıtlarına da şans verebilirsiniz. Özellikle beyaz renge boyanmış ahşap panellerle çiçek desenli duvar kağıtları hoş bir uyum yakalayabilir.

Provence Stil Dekorasyonda Pencere ve Mobilyalar

Pencereden Mobilyaya Provence Stili

Provence tarzının ana hatlarını çizen en önemli detaylardan biri de pencereler. Eğer bu stili tamamen evinize taşımak istiyorsanız; geniş ve boydan boya pencereler ile ortamın olduğundan daha ferah görünmesine olanak tanıyabilirsiniz. Ayrıca ağır ve kalın perdeler yerine daha ince yapılı tüller tercih etmenizi tavsiye ederiz. Küçük çiçek desenli, yeşil yapraklı fon perdeler ve dantelli tüller ile bahara uygun sıcak bir görünüm çok kolay bir şekilde oluşturulabilir.

Karaca Home Kırlent - Esse Home Tül Perde

Karaca Home Kırlent
Esse Home Tül Perde

Provence stil dekorasyonda mobilyalar genellikle zarafet ve işlevsellik üzerine kuruludur. Ceviz, kestane, dişbudak ve meşe gibi açık tonlu ahşapların ön plana çıktığı mobilyalarda özellikle natürel tercihler yapmak gerekir. Salon dekorasyonunda eskitme boyalı ve oymalı detaylarla süslenmiş konsollar veya yemek masaları tercih edebilir ya da ferforje detaylı sandalyeler ile kır evi havasını yansıtabilirsiniz.

Provence Stil Aksesuarlar

Madame Coco Dekoratif Obje

Dekorasyonda Provence Stili Aksesuarlar

Çiçekli detayların yoğunlukta kullanıldığı provence stilde canlı ya da kurutulmuş çiçekler sıklıkla karşımıza çıkıyor. Kırlentler, koltuk şalları, minderlerde de çiçek desenlerinin ağırlıklı olduğu ürünleri kullanarak dekorasyonda dengeyi kurabilir, büyük aynalarla zengin etkiler yakalayabilirsiniz. Kır yaşamı hissini uyandırması için çiçekli vazolar, çiçek kokulu mumlar, çiçekli tablolar ya da çiçek kokulu oda parfümleriyle de salon dekorasyonuna son dokunuşlarınızı yapabilirsiniz.

Chakra Keten Yatak Örtüsü - Özdilek Çiçekli Nevresim Takımı

Chakra Yatak Örtüsü
Özdilek Nevresim

Yatak örtüleri ve nevresim takımlarında keten, dantel gibi dokulara yer verebilirsiniz. Aydınlatma seçiminde ise oldukça sade tercihler yapmaya özen gösterin. Bu stilde temel aydınlatma kaynağı güneş olduğu için doğal ışığı yansıtacak avizeler kullanmanız daha iyi olacaktır.

Mutfak Dekorasyonunda Provence Stili

Mutfak dekorasyonunda doğal taş, tuğla veya çok renkli mozaikler göze çarpıyor. Görkemli bir ada tezgahı, el yapımı seramik tabaklar, renkli çanaklar kullanarak da provence stili mutfağınıza yansıtabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir