Evdeki Rutubeti Azaltmanın Yolları

Evdeki Rutubeti Azaltmanın Yolları

Evdeki Rutubeti Azaltmanın Yolları

Evdeki fazla nem, hem sağlığınızı olumsuz yönde etkiler hem de evinizin ve eşyalarınızın ömrünü kısaltır. Nem ve rutubet, yaşam alanlarınızın yavaş yavaş çürümesine neden olur. Güneş görmeyen odalarda, havalandırılmayan evlerde ve yalıtım sistemine sahip olmayan binalarda nem oluşur. Nemin neden olduğu rutubet; duvar boyalarının dökülmesine, dolaplarınızın çürümesine ve eşyalarınızın zarar görmesine yol açar. Yaşam alanlarındaki ideal nem miktarı; %45 ile %55 derecesi arasında olmalıdır. Bir nem ölçer alarak, odalarınızdaki nem oranını kolayca ölçebilirsiniz. Yüksek miktardaki nem, ciğerlerinizin su ile dolmasına ve zatürreye yakalanmanıza neden olabilir. Sağlığınız için evinizdeki bu sessiz tehlikeyi vakit kaybetmeden ortadan kaldırın.

Evdeki Rutubeti Azaltmanın Yolları Pencereler

Açın camları, biraz temiz hava her şeye iyi gelecek

Evinizin yalıtımı ne kadar kaliteli olsa da, eğer evinizi düzenli olarak havalandırmazsanız nem sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Her sabah uyandığınızda, evdeki bütün camları açarak evinizin içindeki birikmiş kirli havadan kurtulun. Eğer pencereleriniz açılmaya müsait değilse veya yeterli havalandırmayı sağlayamıyorlarsa; yeni nesil dijital havalandırma sistemlerinden yararlanabilirsiniz. İklimlendirme sistemleri, yaşam alanınızdaki havayı sağlığınıza uygun koşullara dönüştürür.

Yalıtım yaptırmayı ertlemeyin

Evlerdeki nem ve rutubet sorunlarının esas kaynağı; yalıtımsız binalardır. Yalıtım, yaşam alanlarının ideal hava koşullarında kalmasını sağlar. Ahşap malzeme ile yapılan yalıtım oldukça sağlıklıdır. Beton duvarlarınızı içten veya dıştan kaliteli bir ahşap malzeme ile kaplatarak hem dekorasyon açısından şık bir görünüme sahip olabilir hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Evdeki Rutubeti Azaltmanın Yolları Güneş Işığı

Işık, biraz daha fazla ışık

Doğal güneş ışığı, evinizdeki nemin ve rutubetin korkulu rüyasıdır. Işık, odada biriken nemli havayı kurutur. Sabahları, sık kullanmadığınız odaların bile kalın perdelerini açarak ışığın evinize girmesine izin verin. Kısa sürede nemli havanın azaldığını göreceksiniz.

Nem sensörlerinin gücüne güvenin

Evinize merkezi nem sensörü kurarak, aralıksız olarak nem kontrolü yapılmasını sağlayabilirsiniz. Anlık olarak ölçüm yapan nem sensörlü, artan nem miktarına göre havayı kurutmaktadır. Özellikle evde çocuğunuz varsa, güvenilir bir firmayla iletişime geçerek evinizde nem analizi yapılmasını isteyebilirsiniz.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir