Evdeki Malzemelerle Muzlu Truffle Tarifi

Evdeki Malzemelerle Muzlu Truffle Tarifi

Muzlu Truffle Tarifi

Sosyal izolasyon sürecinde çoluk çocuk herkesin evde olması mutfakla olan bağı da kuvvetlendiriyor. Çocukların sıkılmaması için çare ya mutfaktan gelen mis gibi kek kokuları ya da evde yapılabilecek eğlenceli oyun ve aktiviteler

Her anne bu durumu sıklıkla yaşıyor ve çocukların sokağa çıkma yasağı olduğu şu dönemde onları oyalamak için kendini mutfakta buluyor. Neredeyse her gün pamuk gibi kabarmış kek, fındık ve cevizle lezzetlenmiş kurabiye yapılıyor fakat tabi bunların çoğu yenmeden bayatlayabiliyor. İşte bu noktada yani kalan kekleri, kurabiye ve bisküvileri değerlendirmenin yolları araştırılıyor. Sonuçta kuru yemiş ve meyvelerle karıştırıp, görünümüyle cezbeden nefis truffle yapma fikri cazip geliyor.

O zaman işte size evdeki malzemelerle görümüyle cezbeden nefis truffle tarifi. Bu tarif bugün idrak edeceğimiz Berat kandili için çocuklarla yapabileceğiniz harika bir lezzet ve aynı zamanda aktivite olabilir. Malum çocuklara mübarek kandil günlerini severek öğretmenin yollarından biridir tatlı ya da kandil simidi yapmak.

Evde kalan kek ve kurabiyeleri olgunlaşmış muz ile buluşturduğumuz truffle tarifini siz isterseniz elma, portakal gibi meyvelerle de yapabilirsiniz. İşte size hem kalan malzemeleri değerlendirme fırsatı hem de mübarek gece için harika bir tatlı.

Muzlu Truffle

Muzlu Truffle Tarifi

Malzemeler:

  • 4 muz
  • 1 çay bardağı Hindistan cevizi
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 9-10 kurabiye
  • 7-8 dilim bayat kek
  • 1 çay bardağı dövülmüş ceviz, fındık

Muzlu Kek

Hazırlanışı: Kalan kek ve kurabiyeleri elimizle parçalayarak derin bir kaba alıyoruz. Üzerine ezilmiş muz, isteğe göre Hindistan cevizini ekleyerek karıştırıyoruz. Eğer kalan kek ya da kurabiyeler çikolatalı değilse kakaoyu ilave ediyoruz. Ceviz ve fındığı da yine aynı şekilde kek ve kurabiyenin içinde yoksa ekliyoruz. Güzelce yoğurduğumuz hamuru daha kolay şekil alması için üzerini streç folyo ile kapatarak buzdolabında dinlendiriyoruz. Yaklaşık bir saat kadar bekleyen karışımdan elimizi hafif ıslatarak ceviz büyüklüğünde parçalar alıp, yuvarlıyoruz. Sonra kakaoya bulayıp ya da isteğe göre süsleyerek servis ediyoruz.

Afiyetler olsun, hayırlı kandiller…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir