Evde Çikolata Pralin Nasıl Yapılır?

Evde Çikolata Pralin Nasıl Yapılır?

Çikolata Pralin Tarifi

Bitter, sütlü ve beyaz çikolataların kombinasyonundan oluşan pralini evde yapmaya ne dersiniz?

Bizim gibi çikolata tutkunuysanız asla hayır diyemeyeceğiniz enerji dolu nefis bir tarif daha sizleri bekliyor. Bol çikolatalı karışıma bir de fındık, fıstık, ceviz ya da badem ekliyoruz. Ortaya muhteşem bir tat çıkıyor. Ne dersiniz denemeye değmez mi?

Çikolatanın basit bir işlemle farklı şekil aldığı bu mükemmel lezzetin malzeme listesine ve püf noktalarıyla yapılışına gelin birlikte bakalım…

Çikolata Pralin Tarifi

Çikolata Pralin Tarifi

Malzemeler

  • 1 adet bitter çikolata
  • 1 adet beyaz çikolata
  • 1 su damla çikolata
  • Fındık, fıstık, ceviz, badem
  • Tarçın, kakao

Çikolata Pralin Tarifi

Bitter ve damla çikolataları kaseye koyup, içerisinde sıcak su olan bir tencerenin içerine yerleştiriyoruz. Çikolata erimeye başladığında mermer tezgaha alıyoruz. (Eğer mermer tezgah yoksa çelik yüzeye de alabilirsiniz.) Bir spatula ile çikolatayı- ileri ve geri-  hafif hareketlerle soğutuyoruz. Çikolata -dudağımıza sürdüğümüzde yakmıyorsa- yeterli soğuklukta ise fındık, fıstık, badem ya da ceviz parçalarını içine karıştırıyoruz. Elimizde yuvarlayarak top şekli veriyoruz. Arzuya göre tarçın, kakao ya da diğer şekerlemeler bulayıp, yağlı kağıt serilen tepsiye diziyoruz. Buzdolabında iyice soğuduktan sonra servis ediyoruz.

Afiyetler olsun…

Çikolata Pralin Tarifi

Ufak Bir Püf Nokta: Çikolatalara şekil vermek biraz zor olabilir, hiç dert etmeyin dağınık bir şekilde verebilirsiniz. Yeter ki olabildiğince çabuk yapın. Çünkü elin ısısıyla çikolata tekrar eriyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir