Ev Yapımı Lahmacun Tarifi

Ev Yapımı Lahmacun Tarifi

Lahmacun

Tarifsiz Keyfin Tarifi

Her şeyin hazır ve kolay bulunduğu şu zamanda evde kim uğraşır lahmacunla diyebilirsiniz. Yalnızca lahmacun için değil başka lezzetler için de geçerli bir durum bu.

Uğraştırsa da zevk veren işlerin başında gelir yemek için bir şeyler hazırlamak özellikle de evde lahmacun yapmanın tadı başka…  Hem kendi ellerinizle hamur yoğurmanın hem de kasabınızdan, tanıdığınız, bildiğiniz yerden aldığınız kıyma ile bu tada ulaşmak tarifsiz bir keyif.

Ev usulü lahmacun malzemeleri: 500 gr. orta yağlı kıyma, 2 adet iri soğan, 4 adet orta boy domates, 1 çorba kaşığı biber salçası, 1 çorba kaşığı domates salçası, 1 tatlı kaşığı pul biber, 1 tatlı kaşığı karabiber, ½ bağ maydanoz

Hamuru için: 500 gr. un, 300 ml. su, 5 gr. tuz, 1 tutam şeker

Evde-Lahmacun-Yapımı

İşe önce unu yoğurmakla başlayalım ki içini hazırlarken hamurumuz da bir kenarda dinlensin. 500 gr. una 300 ml. suyu yavaş yavaş ekleyin ve elinizle yoğurmaya başlayın. Hamur daha tam kıvamını almadan da 5 gr. tuz ve 1 tutam şeker ekleyin ve unu iyice özdeşleşene kadar yoğurun. Tamam olan hamuru bir kenara alın. Mayasız hamur olduğu için vaktiniz varsa 1 gün yoksa 3-4 saat dinlendirin. Lahmacunun harcı için 500 gr. orta yağlı kıymanıza rendelediğiniz 4 adet domatesi ve 2 soğanı ekleyin. Ardından 1’er çorba kaşığı domates ve biber salçası ekleyip 1’er tatlı kaşığı pul biber, karabiber ve ½ bağ maydanozu ekleyin. Epey sulu bir lahmacun içiniz hazır olacak.

Hamuru 30’ar gr.lık bezelere bölün ve iyice yuvarlayın. Ardından tezgahı ve merdaneyi hafifçe unlayın ve bezeleri küçük yuvarlaklar olacak şekilde açın. Lahmacun içinizi bu açtığınız hamurlara yerleştirin. Bir tarafından başlayıp parmağınızla bastıra bastıra hamurun kalanına doğru yayın. İçini koyarken cömert olun ki o lahmacun zevkini alabilesiniz. Fırını 250 dereceye ayarlayın. Lahmacunları pişirmeden önce fırınınızın ve fırın taşınızın iyice ısınmış olması çok önemli. Hazırladığınız lahmacunları  yapışmaması için varsa  unladığınız fırın taşına, yoksa tepsisine yerleştirin. 6-8 dakika içerisinde hamur çıtırdamış ve kıyması da pişmiş olacak.

Ev Yapımı Lahmacun

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir