Ev Usulü Maraş Dondurması Nasıl Yapılır?

Ev Usulü Maraş Dondurması Nasıl Yapılır?

Ev Usulü Maraş Dondurması Tarifi

Yeni bir haftada yepyeni bir tarifle sizlerleyim…

Hava sıcaklıklarının 40-45 dereceleri bulduğu bugünlerde içinizi ferahlatacak ve serinletecek bir lezzet olan maraş dondurması tarifim eminim favorilerinizin arasına eklenecektir.

Çocuklarında en çok sevdikleri arasında olan dondurmayı kesinlikle evde katkısız bir şekilde kendiniz hazırlamalısınız. Herşeyin yapaylaştırılmaya çalışıldığı bir dünyada elimizden geldiğince o minicik yüreklere en doğal dondurmayı sunmamız gerektiğini düşünüyorum…

İşte tadanlardan tam not alacak tarifimin detayları;

Maraş Dondurması Tarifi

  • Malzemeler:
  • 5 su bardağı günlük süt (koyun veya keçi olursa çok daha güzel olur)
    3 tatlı kaşığı salep
    1 su bardağı şeker +1/3
    1 çay bardağı krema (isteğe bağlı)

Ev Usulü Maraş Dondurması Tarifi

Yapılışı: Tüm malzemeler bir tencereye alınır ve sürekli karıştırılarak pişirilir. Kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra ocaktan alınır ve soğuması için bir kenara bırakılır. Soğuma aşamasında ara ara karıştırmayı unutmayalım.

Oda ısısına gelen dondurma karışımımızı bir kaba alıp çelik bir kap daha güzel sonuç verecektir. (Lakin çelik buzdolabı kabınız yoksa plastik herhangi bir kaba koyabilirsiniz.) Buzdolabına donması için kaldırıyoruz.

Ev Usulü Maraş Dondurması Tarifi

Bu aşamada her 15-20 dakikada bir dondurmamızı bir çırpıcı yardımıyla veya çatalla kenarlarından doğru 1-2 dakika karıştırıyoruz ki buzlanmasın. Bu işleme dondurmanız katılaşana kadar devam ediyoruz. Katılaşan dondurmamız servise hazır.

Afiyet şifa olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir