Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Esra Seziş ve Taylan Güner ile “Karınca Yuvası Projesi” ni Konuştuk

Esra Seziş ve Taylan Güner ile “Karınca Yuvası Projesi” ni Konuştuk

Karınca Yuvası Projesi Esra Seziş Taylan Güner

Kimse Yok Mu’nun kuruluşunun 11. yılında 11 modacı, 11 az gelişmiş ülke yetimleri için ‘Karınca Yuvası‘ projesi kapsamında bir araya geliyor. Proje kapsamında 18 Mayıs Cumartesi gecesi İstanbul Tenis Kulübü’ nde gerçekleşecek olan yardım gecesinin bütün gelirleri ise Kimse Yok Mu ‘Yetim’ kampanyasına aktarılacak.

Proje Koordinatörü Huzur Sokağı oyuncularından Taylan Güner ve Moda Koordinatörü Esra Seziş ile “Karınca Yuvası Projesi“ni konuştuk…

YesilTopuklar.com : ‘Karınca Yuvası’ projesine geçmeden önce kendinizden biraz bahseder misiniz?

Taylan Güner: Ben namı diğer Necati 🙂 Huzur Sokağı dizisinden sonra Necati karakteri ile anılır oldum. İsmim Taylan Güner oyuncuyum ayrıca Anmoor  (Anadolu Moda Organizasyon) isminde şirketim var Anadolu’daki tekstil firmalarına marka danışmanlığı yapıyorum.

YesilTopuklar.com : ‘Karınca Yuvası’ projesi nedir?

Taylan Güner: Kimse Yok Mu’nun kuruluşunun 11. yılında 11 modacı, 11 az gelişmiş ülke yetimleri için ‘Karınca Yuvası ‘ projesi kapsamında bir araya gelecek ve onlar için 3’er tasarım sunacaklar.  18 Mayıs Cumartesi gecesi  İstanbul Tenis Kulübü’nde gerçekleşecek olan yardım gecesinin bütün gelirleri ise Kimse Yok Mu ‘Yetim’ kampanyasına aktarılacak.

YesilTopuklar.com: Bu fikir ilk kimden ve nasıl doğdu?

Taylan Güner: Öncelikle bu tarz hayır organizasyonunu düzenlemek benim için ilk değil. ‘Karınca Yuvası’ projesi Esra hanımla birlikte düşündüğümüz bir projedir. Birlikte bir organizasyon yapmak istedik ve bunun nasıl olacağı konusunda yoğunlaştık. Farklı birçok alternatif düşündük ama içimize en çok sinen proje bu oldu. Dernek anlamında baktığımızda ise bize en uygun olacak olanın Kimse Yok Mu Derneği olacağını düşündük ve onlarla bir araya gelip düşüncelerimizi paylaştık. Onlarda sağ olsunlar bize bu konuda tam anlamıyla destek oldular.

Karınca Yuvası Projesi Esra Seziş Taylan Güner

YesilTopuklar.com:  Projeye destek veren modacılardan biraz bahsedebilir misiniz?

Taylan Güner: 11 modacı ile birlikte yürüttüğümüz bir proje ve bu süreç Esra Seziş koordinatörlüğünde oldukça yoğun bir şekilde ilerliyor.

Yemen için Azime Kazancı, Burundi için Çağla Aksu, Somali için Esra Keskin Demir, Bangladeş  için Esra Seziş, Pakistan için Gönül Kolat, Malavi için Gülhan Balcı, Sudan için Kübra Tekin, Senegal için Kuaybe Gider, Endonezya için Pınar Akşam, Haiti için Safiye Ekiz ve Filistin için Şüheda Aydın’ın tasarlayacak olduğu (o ülkenin kültürünü yansıtan 3 ayrı özel tasarıma sahip olan) giysiler, ‘Karınca Yuvası’ projesi kapsamında düzenlenecek olan yardım gecesinde açık arttırma yoluyla 360 dolar üzerinden satışa sunulacak. Yalnız bu açık arttırma bildiğimiz türde gerçekleşmeyecek ve aşikâr olmayacak. Kimin ne kadar hayırda bulunduğu gizli kalacak ve gecenin sonunda en çok fiyatı veren kişiyle ayrı olarak görüşeceğiz.

Karınca Yuvası Projesi Esra Seziş Taylan Güner

YesilTopuklar.com:  Proje ismini “Karınca Yuvası” olarak belirlemenizin sebebi nedir?

Taylan Güner: Benim çocukluğum köy hayatı içerisinde geçti. “Karınca” manevi anlamda benim çok etkilendiğim bir canlı. Onun küçüklüğü ve savunmasızlığının yanı sıra çalışkan olması beni çok etkiler. Karınca çok aciz ama çok da kudretlidir.  Bu yüzden yetim çocuklar için çok uygun olacağını düşündük.

YesilTopuklar.com:  Peki, birisi nasıl “Ben bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştireceğim” der? Böyle bir hayali gerçeğe dökmek için insan nereden başlar? İşin arka kısmını biraz anlatır mısınız?

Taylan Güner: Aslında oldukça zor ve yorucu bir süreç. Böyle bir proje için tecrübenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ben 33 yaşındayım ve 18 yaşımdan beri organizasyon düzenleyen girişimci bir kişiliğim. İki üniversite bitirdim ve 3.’yü de yarım bıraktım. Bu dönemlerden beri her organizasyonda benimde tuzum mutlaka bulunmuştur. Amacın doğru olduğu zaman ve doğru insanlarla bir arada olduğun zaman sonuca mutlaka gidiliyor. Her şeyi sırasıyla yapmak çok önemli. Genel taslağı oluşturmak, ekip kurmak ve son olarak ince detaylarla uğraşmak gerek.

Karınca Yuvası Projesi Esra Seziş Taylan Güner

YesilTopuklar.com:  Program çerçevesinde 11 tasarımcı yer alacak. Tasarımcıların bir araya gelme süreci nasıl gerçekleşti?

Esra Seziş: Biz bu projeyi zihnimizde canlandırdık ve benim yakinen tanıdığım ve çok sevdiğim modacı dostlarıma sunduk. Onlarda sağ olsunlar böyle bir projede yer almayı çok istediler ve her anlamda destek verdiler. Zaten böyle bir proje bir ilk oldu. Her biri farklı az gelişmiş ülkeye destek verecekler. İnanın o kadar hummalı bir çalışma süreci içerisindeyiz. Tasarımların gerçekten çok özel olması için çok titiz bir çalışma gerçekleştiriliyor. Tasarımcı arkadaşlarımız Afrika’dan, Senegal’den kumaş getirttiler ve ülkeleri en iyi şekilde yansıtmak için tüm kalpleriyle destek veriyorlar.

YesilTopuklar.com:  Tasarımcılara ait 3’er ürün satışa sunulacak, fiyatlar nasıl ve neye göre belirlenecek biraz bundan bahseder misiniz?

Taylan Güner:  Tasarımlar minimum 360 dolardan satışa sunulacak ve konuklarımız tarafından fiyatlar arttırılacak. Bir gala gecesi gibi düşünebilirsiniz aslında. İstanbul Tenis Kulübü’nde düzenlenecek olan bu gece iki bölümden oluşacak ve ilk bölümde hazır giyim firmalarının stantları yer alacak. Daha sonra asıl organizasyonun gerçekleşeceği alana geçeceğiz. Yöresel sunumlar da bu programda yer alacak. Satışlara gelince zaten öncesinde konuklara her modacının ürünlerinin yer aldığı bir kart olacak. Sunumlar gerçekleştirilirken satın almak isteyen konuklar bizim görevli arkadaşlarımıza kartları doldurup verebilecekler. Yani sesli bir satış olmayacak. Gecenin sonunda ise ürünleri kimin aldığının duyurusu yapılacak ancak hiçbir fiyat bilgisi verilmeyecek. Yapılan hayrın gizli kalması çok daha doğru geldi bize.

YesilTopuklar.com:  Karınca Yuvası Projesi’nin önümüzdeki dönemlerde devamı da gelecek mi?

Taylan Güner:  İnşallah her şey güzel bir şekilde devam ederse tabii ki devamı gelmesi konusunda elimizden geleni yapacağız.

Karınca Yuvası Projesi Esra Seziş Taylan Güner

YesilTopuklar.com:  Yardım etmek isteyenler size nasıl ulaşabilir?

Taylan Güner:  Kimse Yok Mu Derneği sitesinden ulaşabilirler. Maddi kısma biz hiç dahil olmuyoruz.  Bilet alabilirler, hatta programa katılma olasılığı olamayıp ama bu çorbada tuzum bulunsun diye düşünenler de bilet alıp projeye destek verebilirler.

YesilTopuklar.com:  Peki son olarak davetiyede dikkatimizi çeken bir şeyi sormak istiyoruz “konukların koyu renk giymesi” konusunda bir not var. Bu konuda neler söyleyebilirisiniz?

Taylan Güner:  Koyu renk derken erkeklerin takım elbise ya da hanımların biraz daha özel giyinmesi anlamında. Çünkü biraz daha VIP bir organizasyon olacak. Eğer bu kadar VIP bir organizasyon olmasaydı biz biletleri 100 TL’ye satamazdık ayrıca derneğin şimdiye kadar gerçekleştirdiği yetimler yararına yapılan kampanyalar içinde zaten en farklı olan bu. Bu sebeple de farklı olmasını ve özel olmasını istedik.

YesilTopuklar.com:  Son olarak neler söylemek istersiniz?

Taylan Güner – Esra Seziş:  Bıçak sırtında bir iş yapıyoruz. Çok titiz bir çalışma gerçekleştirdik, herkes cebinden, kasasından, kalbinden bir şeyler koydu. Biraz öz eleştiri yaparken olumlu yönden bakmalarını istiyorum. Bu tarz yardım organizasyonlarının her zaman desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah bizimle birlikte de bu gibi projelerin çoğalmasını ümit ediyoruz.

Taylan Güner ve Esra Seziş’e röportaj için çok teşekkür ederiz.

Davetiye için:
kimseyokmu.org.tr
Fatma Hekimoğlu 0212 251 49 90 – 0507 403 97 67

Röportaj: Saliha Çelik
Fotoğraf: Betül BEMBEYAZ

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *