Eşlerin Birbirine Karşı Göstermesi Gereken Sadakat Yükümlülüğü

Eşlerin Birbirine Karşı Göstermesi Gereken Sadakat Yükümlülüğü

Eşler Arası Sadakat Yükümlülüğü

Sadakat, evli çiftlerin birbirlerine karşı gösterdikleri bağlılığın esas unsurudur. Eşin diğer eşe sadık kalması, aile birliğinin devamı için gereklidir. Sadık kalmak aile olmanın en değerli birliktelik göstergesidir.

Eşlerin birbirlerine karşı bağlılığını, güvenini, sevgi ve saygısını temsil eden sadakat ve dürüstlük temelleri üzerine kurulmuş bir evlilik kolay kolay yok olmaz. Eğer eşler birbirlerine karşı saygıyı kaybederlerse işte o zaman maalesef sadakatsiz davranma yolunu seçebiliyorlar. Eşler bu hukuka ve ahlaka aykırı yolu seçtiklerinde çözüm bulduklarını daha doğrusu eşinin canını acıttığını zannedebilirler. Bu durum sonuçları kestirilemeyecek noktalara ve hatta aile birliğinin yıkılmasına dahi gelebilmektedir.

Bazen eşler kötü günler geçirebilir. İçine düştükleri buhranı eşiyle konuşarak ya da bu durumu kendi aile birliği içinde düzeltmek yerine başka başka çözümler bulmaya çalışabilirler. İşte sadakatsizlik tam da burada kendini göstermeye başlar. Aranan çözümün başında ise internet ortamında yapılan chat, sohbet, sosyal ağlardaki kişisel profiller üzerinden yapılan görüşmeler gelmektedir. Kimine göre masum bir yazışma, kimine göre buluşup kahve içme, kimine göre de cinsel birliktelik yaşamak olabilir. Kriteri belirleyen şey eşin bu durumu ne ölçüde kabul ettiğidir. Susmak ve evliliği bitirmemek için çabalamak belki de en ağır olan sınavdır. Eşlerin birbirlerine şans vermesi ya da evliliği haklı gerekçeler ile sonlandırma isteği tamamen kişini kendisi ile ilgili bir şeydir. Burada dikkat edilmesi gereken asıl sorun ise yaşanan sıkıntının yine aynı yoldan çözümlenmeye çalışılmasıdır. Bu ise hem bu dünyayı, hem de öbür dünyayı mahvetmekten öteye gitmeyecektir.

Eşler Arası Sadakat Yükümlülüğü

Sadakat Çeşitleri

Evet, sadakatin birçok çeşidi bulunmaktadır. Ekonomik sadakat, cinsel sadakat, duygusal sadakat, fiziksel sadakat örnek olarak gösterilebilir.

  • Ekonomik Sadakat: Eşlerin maddi kazançlarını birbirinden saklaması ya da diğer eşin rızası olmadan aile işleri dışında harcanması gösterilebilir. Aşırı borçlanma ve aile birliğini aile konutunu ortadan kaldıracak derecede maddi sıkıntıyı yaşatma ya da kumar oynayıp ailenin maddi kazancını kaybetme.
  • Cinsel Sadakat: Başka kişiler ile cinsel ilişkiye girmek, 2. bir eş ile yaşamak ve çocuk sahibi olmak.
  • Duygusal Sadakat: Hakaret etmek, küçük düşürmeye çalışmak, kalabalık yerde hep incitici sözler söylemek.
  • Fiziksel Sadakat: Dövmek, yaralamak; başka kişiler ile herkesin göreceği yerlerde el ele, göz göze dolaşmak.

Bunların hepsi sadakatsizlik örnekleridir.

Sadakat yükümlülüğünden bir tanesi de, birlikte yaşanılan evin yani ortak kullanılan konutta eşin bilgisi dışında, diğer eşin ses kaydının alınması ya da gizli kamera ile çekim yapılmasıdır. Bu durum özel hayatın gizliliğinin ihlali de sayılabilir. Eşlerin bu yolu seçmekteki amacı boşanma aşamasında kendileri haklı çıkartmaya çalışmak olsa da, eşine güvenmeyen bir kimsenin aile birliğinin olmadığı ve temelden sarsıldığı sonucu da çıkabilir.

Eşler Arası Sadakat Yükümlülüğü

Sadakatin Hukuki ve Ahlaki Boyutu

Evlilik birliğinde sadakat yükümlülüğü çok önemlidir. Sadakat başlı başına bir sorumluluk ve erdem göstergesidir. Kimine göre eşinin karşı cinsten biri ile yemek yemesi, baş başa sohbet etmesi sadakatsizlik belirtisiyken; kimine göre kar koca ilişkisi şeklinde bir birliktelik sadakatsizlik olarak kabul edilebilir.

Eşlerin birbirlerine karşı sadakatsiz kalması aldatmaya kadar gidebilmektedir. Aldatma işin rengini tamamen değiştirir. Kusurlu olan eş diğer eşe maddi manevi tazminat ödemek zorunda kalabilir. Mağdur olan eş, kişilik haklarının zedelendiğini dahi düşünebilir. Aile birliği temelden sarsılmış ve aldatılmıştır. Sadık kalan eş ispat ettiği ölçüde mahkemenin kararını lehine alabilir.

Maalesef ki sadakatsiz davranışları hep erkeklerden beklerken, internet kullanımının yaygınlaşması ile kadınların da sadakatsiz davrandığını üzülerek söylemek isterim. Eşinden yana mutsuz bir kadın, sevgiyi başka erkeklerde aramaya ve onlar ile konuşmaya -basit sandığı konuşmalar dahi olsa- başlar. Böylesine bir durumu ne İslam dini, ne örflerimiz, ne de hukukumuz basit saymamaktadır. Adı “sohbet” olan ama aslında eşini aldatan kadın imajı, boşanma dosyalarında haddinden fazladır. Kadının namusu ise her şeyden önemlidir…

Yorumlar

“Eşlerin Birbirine Karşı Göstermesi Gereken Sadakat Yükümlülüğü” için bir cevap

  1. Rukiye dedi ki:

    Mücevher gibi bir site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir