Eşinizle Daha Mutlu Olmanın Yolları

Eşinizle Daha Mutlu Olmanın Yolları

Eşinizle daha mutlu olmak için ihtiyaçları sıraya koyun

Eşlerin birbirlerini sorumluluklarını yerine getirme konusunda sık sık eleştirmelerine neden olan sorunlar, genellikle öncelikleri iyi belirleyememekten kaynaklanıyor. Oysaki iyi bir programlama ve doğru zaman yönetimi, sorumlulukların daha kolay yerine getirilmesini sağlıyor.

Eşler arasında iletişim problemlerine yol açan sebeplerden biri ihtiyaçlara odaklanıp duygusal paylaşıma ikinci derecede önem verilmesidir. Evlilik çok yönü olan bir beraberlik olduğu için ihtiyaçların gereğinden fazla ve sık gündeme getirilmesi ve sorumlulukların yerine getirilmesi ile ilgili eleştirilerin sıklığı eşler arası duygusal ortama zarar vermektedir.

Eşlerin birbirlerini, sorumluluklarını yerine getirme konusunda sık sık eleştirmelerine neden olan sorunlar genelde öncelikleri iyi belirleyememekten kaynaklanır. Hâlbuki iyi bir programlama ve doğru zaman yönetimi, sorumlulukların daha kolay yerine getirilmesini sağlar.

İletişim çatışmalarının çözülmesinde kararlılık çok önemlidir. Eşin sorumlulukları yerine getirememesinden kaynaklanan sorunlar varsa bu sorunlar biriktirilmemelidir. Beklentiler karşı tarafı bıktırmayacak şekilde uygun zamanda dile getirilmeli, uzatılmamalıdır.

Eşlerin birbirini olduğu gibi kabul etmeleri, beklentileri azaltır. Mutlu çiftler, birbirlerini değiştirmek için zorlamayan ve birbirlerini olduğu gibi kabul eden kişilerdir. Tabii bu da eşler arasındaki uyumla ilişkilidir.

Kişi değil, olaylar, ihtiyaçlar hedef alınmalı, onur kırıcı eleştirilerden kaçınılmalıdır. Kişi kendi beklentilerini, ihtiyaçlarını ve sınırlarını doğru ifade etmeli, beklentiler konusunda karşı tarafın yerine kendini koyabilmelidir.

İhtiyaçların yerine getirilmesinde zamanlama önemlidir. İhtiyaçlar ne kadar zamanında yerine getirilirse o kadar çok anlam ifade eder. Beklemek ve karşı tarafa uygun zamanı bulmak için fırsat vermek de gerekmektedir. Örnek olarak hanım eşiyle açık havada gezintiye çıkmak istemiş, eşi ise fırsat bulamamış, zamanını ayarlamaya çalışıyordur, fakat bunu eşine ifade etmediğinden hanım eşinin kendisine önem vermediği düşüncesine kapılmaktadır. Erkek ise zaman ayarladığında hanımın o gün farklı bir programı vardır, eşinin ayarladığı zamanda kabul etmemesi erkekte hayal kırıklığına, yaptığı ayarlamanın işe yaramadığı düşüncesine yol açmaktadır. Bu gibi küçük şeyler birikime ve bardağı taşıran son damla gibi duygusal kırgınlıklara yol açmaktadır.

Tartışmalar, eleştiriler, uygun dille yapılmazsa eşlerin negatif enerji dolmasına ve stres yüklenmesine sebep olur. Başka kaynaklardan yüklenilen negatif enerji de en çok aile içi iletişimde ortaya çıkar ve aile içi gerginlikleri artırır. Taraflar ne kadar ortamı gerecek konuşmalardan kaçınır ve birbirlerine yeterli zaman verirlerse problemler o kadar kolay çözülmektedir.

Eşler birlikte geçen zamanın çok az bir kısmını ihtiyaçların ifadesi ve eleştiriye ayırmalıdır. Olumlu ifadelere, sevgi dolu sözlere, birlikte iki tarafın hoşlandığı faaliyetlerde bulunmaya daha çok önemlidir. Böylece eşler ya evliliğin başında duyup da kaybettikleri heyecanı yeniden duymakta ya da duygusal anlamda yeteri kadar tanımaya fırsat bulamadıkları eşlerini daha iyi tanımaktadırlar.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir