Eşinizin Sizi Dinlemesi İçin Önce Dinlemeyi Öğrenmelisiniz

Eşinizin Sizi Dinlemesi İçin Önce Dinlemeyi Öğrenmelisiniz

Eşinizin Sizi Dinlemesi İçin Önce Dinlemeyi Öğrenmelisiniz

Bir erkeğin size açılmasına yardım etmenin en iyi yollarından biri ona gerçekten dinlemektir. Çoğu insan dinliyor olması gereken yerde dinlemeden otomatik olarak karşılık verir. Dinlemek dikkat, konsantrasyon gerektirir. Samimi konuşmalarda dinlemek konuşmaktan çok daha önemlidir. Çünkü konuşmanın devam etmesi için ona güven vermeniz gerekir.

New York’ta insanların en gizli sırlarını açmasını sağlamak konusunda iyi bir kadın gazeteci: “Konuşmanın önemli bir diğer yanı da hatırlamaktır. Uzun süre önce veya aynı konuşmada biraz önce söylediği bir sözden bahsedin, unutmadığınızın ve hatırlamaya değer gördüğünüz gerçeği rahatlatıcıdır“. Ve devam eder. “İnsanlardan alabildiğin kadar bilgi alırım. Çünkü ne söyleyeceklerini gerçekten merak ediyorum ve bu ilgiyi sürekli hissediyorum. Onlara bakıyorum, bir kere bile başımı çevirmiyorum. En azından o an için dünyada onun konuşmasını dinlemekten başka istediğim hiçbir şeyin olmadığını açıkça ifade ediyorum. Ünlü insanların başına pek sık gelmese de, onlar da kendilerine sorulan samimi sorulara dürüstlükle cevap veriyor.”

Eğer böyle yoğun bir dikkat ünlülere bile nadiren yöneliyorsa, birçok erkeğe hiç yönelmiyor demektir. Erkekler için erkek arkadaşlarıyla konuşmak bir diyalogdan çok yarışmaya benzerken, kadınlarla yapılan tüm konuşmalar erkeğin güvensizliği dolayısıyla bastırılır. Kadın doğru ortamı oluşturup erkeğinin kendisine söyleyeceği şeyi, gerçekten dinlemek istediğini göstererek, onu gerçekten dinlerse erkeğinin kendisine açılmasını kolaylaştırabilir. Peki kadın bu durumu nasıl sağlayacak?

Eşinizin Sizi Dinlemesi İçin Önce Dinlemeyi Öğrenmelisiniz

Eşinizin Size Açılmasına Hazırlıklı Olun

Kadınların duygusal açılma aşamasında erkeklerin cesaretlerini farkında olmadan en sık kırma biçimleri, duymak istemediği bazı belirsiz şeyler olduğunu erkeğe hissettirmektedir. Eşinizin duygusal samimiyet yolundaki ilk çabaları ne kadar acemice hatta acı verici de olsa desteklenmelidir. Eşiniz duygularını daha önce size hiç açmamışsa, ilk duygusal kıpırtıları sizi memnun etmekten çok şaşırtabilir.

Kadınların eşleri içe döndüğünde sıkça yaptıkları şeylerden birisi de, onların boğazlarına atlamak, eşini ilgiyle boğmaktır. Bir danışanın kocasıyla ilgili hoşlanmadığı tek şeyin duygusal olarak ona karşı kapalı olması ve duygularını kendisiyle hiç paylaşmaması olduğunu söylemişti. Sonunda kocası onunla evlendiklerinde, hiçbir kadınla daha önce bir yakınlaşması olmadığı gerçeğini paylaştı. Kadınlara gerçekten ilgi duyduğunu ama iletişim kurmak için ne yapması gerektiğini bilmediğini söyledi. Kocası aslında planlı olarak bu şekilde davranmadı, yani rol yapmıyordu. Fakat kadın bu davranışa öfkeyle karşılık vermiş, bağırıp çağırmaya başlamış. Onunla, bu şekilde davrandığı için kocasını pek ödüllendirmemiş olduğunu konuştuk. Daha sonra saldırgan olmayan yollarla karşılık vererek İyi bir dinleyici olmayı başardı. Kadın değiştikçe eşi ona karşı açılmaktan daha az korkar bir hal aldı.

Unutmayın eşiniz her zaman sizin hoşlandığınız şeylerden konuşmak zorunda değil. Bu yüzden eşiniz hoşlanmadığınız şeylerden bahsederken, öfkeyle tepki vermemeyi öğrenmelisiniz. Kadın için genellikle erkeğin söylemek zorunda olduğu şeyi bir süre duymamak da fayda vardır. Zaten erkeğin suskunluğunun nedeni de budur. Eğer kadın eşinin açılmasını ve duygularını anlatmasını gerçekten istiyorsa, eşinin kafasındakileri bilinmemekle elde edeceği yarardan vazgeçmek zorundadır. Kadın bundan hoşlanmaya bilir ama buna hazırlıklı olmalıdır.

Kadınların eşinin açılma cesaretimi kırma sebeplerinden biride bu konuda yeterince özen göstermemektir. Eşinizin size anlattığı her hangi bir sırrını ya da paylaşımını, her ne kadar samimi de olsanız, başka bir arkadaşınıza anlatmamalısınız. İnsan kendine duyulan güveni kötüye kullanmamalıdır. He ilişkide hassas konulardaki açıklamaların kötü amaçla kullanılma eğilimi doğduğu zamanlar vardır. Bu tarz durumlarda kendimizi kontrol etmeyi öğrenmemiz gerekir.

Eşinizin Sizi Dinlemesi İçin Önce Dinlemeyi Öğrenmelisiniz

Kelimelerin Ardındaki Anlamlara Bakın

İyi dinleyicilerin görevlerinden bir bölümü de dinledikleri kişinin sözcük ve davranışların ardına bakarak ne hissettiklerini anlamaya çalışmaktır. Eşinizi nasıl dinleyeceğinizi öğrenmelisiniz ve kendinize ‘Onun geçmişinde neler var?‘, ‘Bana gerçekten neyi anlatmaya çalışıyor?‘ sorularını sorarak bütün gereksiz yanlış anlamalardan kurtulabilirsiniz.

Görünürdeki argo kelimelerin ve yalnızlık mizahının ardında erkekler, çoğu kadının düşünemeyeceği kadar çok iletişim kurar. Örneğin sporla ilgili konuşmalar erkeklerin, duyguları hakkında bilgi verir. Futbol, basketbol veya herhangi bir spor dalıyla ilgilenen erkekler takımları benimserler. Ruhları takım ruhu ile batar veya yükselir. Tüm oyuncuları sanki her biri çocuklarıymış gibi bilir ve kariyerlerini büyük bir dikkatle takip ederler. Aynı şeyi pembe dizi izleyen biz kadınlar için de geçerlidir.

Erkekler pazar gecesi maç seyrederken, kadınların dizilerini izlerken hissettikleri aynı “ait olma” duygusunu tadar. Diğer erkeklerle konuşurken sporu paylaşarak ait olma duygusunu sürdürebilirler.

Çoğu durumda müstehcen şakalar ile konuşan iki erkeğin, birbirlerinin kıyafetleri ile ilgili konuşmaya başlayarak, öğle yemeğine giden iki iş kadınından hiçbir farkı yoktur. Konuşmanın önemi ne söylediğinde değil, bir şeylerin söyleniyor olmasında, basit eğlencelerle diğerinin de varlığının paylaşılmasındadır. Bu aynı zamanda konuşmayı başlatmak, ilk karşılaşmayı çekilir hale getirmek ve daha ağır konulara geçişi sağlamak için iyi bir yoldur. Birçok kadın için birbirleriyle konuşmak bir çeşit önemseme şekliyse erkekler içinde müstehcenlik ayni şeydir.
Eşinizi genellemelerle bir kalıba oturtmaktansa kendi yaratılışına göre ne anlatmaya çalışıyor onu anlamak için dinlemelisiniz ve yargılardansa şefkatle eşinize bakabilmeyi öğrenmelisiniz.

Online Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir