Eşinizin Sizden Beklediği Üç Davranış

Eşinizin Sizden Beklediği Üç Davranış

Erkekler Evlilikten Ne Bekler

Yapılan araştırmalar son yıllarda evliliklerin %50’nin boşanma ile sonuçlandığını gösteriyor. Ayrılmayan % 50’ye bakıldığında ise ancak bunlardan yarısı evliliklerinde gerçekten huzurlu olduklarını görmekteyiz. Evliliklerin ömrüne bakıldığında maalesef ortalama yedi yıl sürmektedir. Bu ayrılıkların ve mutsuzlukların altında yatan en önemli sebep ise eşlerin nasıl olsa değişir diye evliliğe başlamalarıdır.

Şimdi kendi evliliğinize dönüp bir kez daha sorun, ilişkinizden şu anda ne kadar hoşnutsunuz? Elinizde sihirli bir değneğiniz olsa ve eşinizin tek bir özelliğini değiştirmek isteseniz neyi seçerdiniz ya da evliliğine başlarken, “Eh onun bu durumundan hoşlanmıyorum fakat zamanı geldiğinde değiştirebilirim” diye mi evlendiniz? Eğer bu düşüncelerle evliliğinize başladınız veya halen bu düşünceleri taşıyorsanız hemen bu düşünceden vazgeçin.

Erkekler Evlilikten Ne Bekler

Eşinizi Değiştirmeye Çalışmayın!

Eşinizi değiştirmeye çalışmak yerine, ne istediğini anlamaya çalışın…

Siz kendinizden, olaylara bakış açınızdan, kendi tepkilerinizden başka hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Ve birini değiştirmeye çalışmak her ne kadar iyi niyetli bile olsanız hiç bir zaman olumlu geri dönüşler sağlamayacaktır. Ne yapacağının söylenmesinden kimse, özellikle de erkekler hoşlanmaz. Yani eşinizi değiştirmek yerine erkekleri anlamaya çalışmalısınız. Aksi halde amacınız iyi olsa bile ters istikamette ilerlemiş olursunuz. Toplum kadın ve erkeği her ne kadar aynı kılmaya çabalasa da erkek ve kadın bariz bir şekilde birbirinden farklıdır.

Mutlu bir evlilik iki ortağında karşılıklı farklılıkları anladığı, kabul ettiği, onurlandırdığı bir olgudur. Çiftler birbiriyle bağlantı kurmaktan, dünyayı birbirlerinin gözleriyle görmekten mutluluk duyar. Baskı hissettikleri zaman ya da zor zamanlarda birbirlerine nefes alacakları alan tanırlar birbirlerinin üzerine gitmezler. Birlikte çaba gösteren çiftler, stresi kişisel saldırı olarak değil birlikte mücadele edecekleri bir zorluk olarak görürler.

Mutlu evliliklerdeki gibi büyüme ve gelişmenin anahtarına ise eşlerin birbirlerine mesajlarını aktarım ve iletim yolunu keşfetmeleriyle gerçekleşir. “Ne hissettiğini anlıyorum ve ihtiyaçlarını karşılamak için elimden geleni yapıyorum. Seni seviyorum ve yanında olacağım.” gibi…

Konu eşiniz olduğunda da farklılıkları göze alarak bir erkeğin tam olarak ilişkinizden ve evliliğinizden ne beklediğini saptamanız gerekir.

Erkekler Evlilikten Ne Bekler

Erkekler Evlilikten Ne Bekler?

Bir erkeğin evlilikten beklediği şeyler tam olarak nelerdir? Kiminiz bu sorunun cevabına yemek, cinsellik, hayranlık diyebilirsiniz. Hatta bu soruyu sorduğum seminerlerde bir erkeğin evlilikten beklediği en önemli şeyin ‘uzaktan kumanda’ dahi olduğunu söyleyenler oldu.

Aslına bakılırsa erkekler bayanlar kadar karmaşık değillerdir. Anlaşılması daha kolaydır. Ancak bunu yapmak için erkeğin benliğinde neler olup bittiğini ve erkek ruhunun özünü anlamak gerekir. Sadece o zaman eşinizin sizi delirten davranışlarına ya da sözlerine pozitif tepki verebilmenin yolunu bulursunuz. Sizi hoşnut etmek isterler ve onları reddetmenize yol açacak endişesiyle, duygularınızı incitmekten her şeyden fazla korkarlar.

Asıl konuya dönersek erkeklerin evlilikten beklediği en üst düzey ihtiyaçları;

  • 1- Kendine saygı duyulması
  • 2- Kendine ihtiyaç duyulması
  • 3- Cinsel tatmin

Şimdi diyebilirsiniz sevgi nerede? Sevgi erkekler için önemli değil mi? Fakat herhangi bir erkeğe kendine saygı mı, duyulmasını mı, sevilmesini mi beklediğini sorun, sonuç saygıdan yana olacaktır. Gelelim, erkeklerin evlilikten bekledikleri 3 ihtiyacı açıklamaya…

Erkekler Evlilikten Ne Bekler

1- Bana Saygı Duy

Karşılıklı saygı her ilişkide olduğu gibi evlilikte de çok önemlidir. İster kadın ister erkek olsun herkes saygıyı hak eder. Bir erkeğin ise bir numaralı ihtiyacı, kendisine saygı duyulduğunu hissetmektir. Özelliklede sizin tarafınızdan… Erkekler dışarıdan sert görünürler fakat onlar da en az bayanlar kadar kırılgandırlar. Saygı görmediğini ya da umursanmadığını hissettiği anda suskunlaşır, kendini size karşı kapar. İşe gömülmeye başlar, evde daha az zaman geçirir ve hatta eve dahi gelmek istemez. Akşamları fazla mesai, hafta sonları çalışarak başka saygı odakları arar, evden uzak durur.

Saygı yoksa ilişkiyi üstüne kuracağını ya da yürüteceğiniz bir temel de yoktur. Ve bir erkek saygı olmadığı sürece sevildiğini anlaması mümkün değildir.

Erkekler Evlilikten Ne Bekler

2- Bana İhtiyaç Duy

Erkekler her ne kadar işleriyle kimlik edinse de alınan terfiler, zamlar, başarılar övgüler onlar için çok önemli de olsa bir erkeğin en fazla başarılı olmak istediği yer evidir.

Eşinizin size olan sevgisini çiçekler sürprizler yaparak göstermesini, harika bir baba olmasını, oğlunu sık sık maçlara götüren birine dönüşmesini, siz ve aileniz için bir savaşçı kimliğine bürünmesini istiyorsanız işin sırrı şudur; “O sizin ona ihtiyaç duymanıza ihtiyaç duyuyor.” Bunu sözcükler halinde duymak, davranışlarınızda görmek istiyor. Unutmayın eşinizin sizin için bir şeyler yapmaya ihtiyacı vardır.

Evet kendi ayakları üstünde duran çok başarılı bir bayan olabilirsiniz. Fakat aşırı bağımsız olmaktan sakınmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu eşinize “Aslında sana gerçek anlamda ihtiyacım yok.” mesajı verecektir. Ve sizden uzaklaşır. Fakat kendine saygı duyulduğunu ve ihtiyacınız olduğunu bilen bir erkek sizi mutlu etmek için elinden geleni yapacağı gibi size ölene kadar sadık kalacaktır.

Erkekler Evlilikten Ne Bekler

3- Benimle Ol

Bir erkek sizi ruh eşi olarak seçtiyse bunun bir nedeni vardır. Aklından geçen şöyle bir şeydir; “Rüyalarımın kadınıyla tanıştım, onunla evleneceğim, onu sonsuza kadar seveceğim, ona sonsuza dek sahip olacağım, o bana ait, cinsel olarak da çok uyumlu ve mutlu olacağız.” Fakat düğün balayı biter her şey normale döner, çiftler o başta hissettikleri tutkuyu da günlük yorgunluklarına teslim ederler.

Evet eşiniz için cinsellik üçüncü önemli ihtiyaçtır. Şaşırdınız mı buna, sanmıyorum. Bilmediğiniz şey şu olabilir. Cinsel doyum bir erkek için önemlidir. Öte yandan cinselliğe tavrınız ne türlü olursa olsun iddialı, agresif, umursamaz, soğuk, vs… yine de hayatınızdaki erkek için önemlidir.

En basit ifadeyle, eşinizin cinselliğe ve sizin de onunla cinselliği sevmenize ihtiyacı var. Başka herkesten fazla güvendiği biri ile o çok özel yakınlaşmayı kurmaya ihtiyaç duyar ve o kişide sizsinizdir.

Eşiniz kendisinin sizin dünyanızda bir numaralı öncelik olduğunu bilmek ister. Anneniz, babanız, arkadaşlarınız, hatta çocuklarınızın bile hayatınızda, kalbinizde onun edindiği yere gölge düşürmemesi gerekir. Örneğin o geldiğinde telefonda iseniz arkadaşınıza “Kapatmalıyım eşim eve geldi.” deyip kendisi ile ilgilenmenizi duymak ve görmek ister. Ve sadece “Eve hoş geldin.” deyişinizi duymaya değil, kollarınızı boynuna dolayıp öpmenize ihtiyaç duyar. Gece de sizden kalan parçaları ya da artıkları değil, sadece onunla ilgilenerek zaman ayırdığınızda erkek kendinin duygusal ve fiziksel olarak değer bulduğunu hisseder.

Evet eşinizi çözümlemek için bir bilim adamı olmanıza gerek yok. İhtiyaçları basit; kendisine saygı duyulması, kendisine ihtiyaç duyulması ve mutlu bir cinsel yaşam. Bu ihtiyaçlarını anlar ve tatmin etmeye çabalarsanız sizi tüm dünyaya karşı savunacak bir savaşçı, aynı zamanda da eşine ve çocuklarına da anlayışlı yumuşak tavırlı bir eşe sahip olabilirsiniz. Daha iyi bir eş, daha iyi bir baba, daha iyi bir sevgili olur ve bir yaşam boyu sevgisiyle çevrenizde olur.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir