Eşinizin Hayatındaki Diğer Kadın ‘Annesi’

Eşinizin Hayatındaki Diğer Kadın ‘Annesi’

Erkek Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar

Eşinizin hayatında başka bir kadın daha olduğunu ve daima da olacağını biliyor musunuz? Eşiniz çoğu davranışında hayatındaki diğer kadından yani annesinden etkilenir. Bir çok erkeğin annesinin kişiliği sayesinde bugünkü kişiliğine dönüştüğüne inanırım.

Her ne kadar erkeklerin babalarından etkilendiği söylense de durum hiç de böyle değildir. Kız çocuklarının hayatında ön önemli fark oluşturan baba iken, erkek çocuklarının annedir.

Bir erkeğin gelişme çağında, genellikle kız arkadaşlarından tutun bir çok ilişki ve yaşamının da ki değişiklikleri konuştuğu kişi anneleridir. Başkaları ne derse desin anneleri onlar için her zaman kendilerine güvenen kişidir. Eşinizin hayatındaki ‘diğer kadın’ yetişkinliğindeki tüm kişisel farklarının oluşmasını sağlayan faktördür.

Boğucu mu, disiplinli mi yoksa yönlendirici mi? Bilge kadın olmanın yolu, eşinizin gelişimini tıpkı annesi gibi yani hayatının en az on sekiz yılını onunla geçiren ‘diğer kadın’ gibi dikkate almaktan geçtiğini unutmayın.

Bu yazımı, ilerde aile kuracak bir erkek evlat yetiştiren annelerin, eşini dikkate almak ve anlamak isteyen kadınların okumasını tavsiye ediyorum. Eşinizin annesi nasıl bir anneydi ya da siz nasıl bir annesiniz? 

Erkek Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar

Boğucu Anne

Boğucu annelere aslında aşırı koruyucu anne de diyebiliriz. Bu anneler örneğin; oğlunun spor oyunlarına katılmalarına izin vermezler çünkü çocuk sakatlanabilir, acı çekebilir. Ağaca tırmanmasına izin vermez düşebilir. Bisiklete binmesine izin vermez araba çarpabilir. Kısacası erkek çocuklarının en sevdiği rekabet etme, fethetme, kazanma güdülerinden kaynaklanan faaliyetleri yapmasına izin vermezler.

Evet bu tür anneler bakıldığında çocuklarını fiziksel olarak daha güven içinde tutarlar. Fakat daha ciddi bir tehlike vardır. Bir erkek çocuğunu en az on sekiz yıl boyunca sağlıklı şeyler yapmaktan alıkoyarsınız ama fırsat bulduğu anda hepten isyan etmesine sebep olursunuz. Bu isyan sağlıklı bir şekilde çocuğuyla futbol oynamak gibi zararsız şeyler yaparak patlak vermez. Hayatının hesabını tabi ki dönüp annesinden sormaz. Daha da kötüsü baskı altındaki hayatının acısını eşinden çıkarır.

Boğucu anneler aynı zamanda çocuklarının yaptığı bir çok hatayı görmezden gelirler. Evdeki sorumluluklarını yerine getirmemesine, ödevleri yapmamasına ya da okula gitmemek için bahane uydurmasına. Bu tür anneler çocuklarının korumak için, gerçekleri bile değiştirebilir. Çocuklarının hatalarını kabul etmezler. Fakat bu tür hareketlerle oğullarının karakterini kendi elleri ile mahvederler.

Eşinizin neden hatalarının sizin tarafınızdan örtüleceğini ya da görmezden gelmeniz gerektiğini düşünmesinin nedenini hiç merak ettiniz mi? Onu utançtan kurtardığınızda neden sizin, onun gözünde büyüdüğünüzü hiç düşündünüz mü? O zaman annesine bakın. Boğucu bir anne miydi? Kabahatlerini örten bir anne miydi? Unutmayın bir anne oğlu için yalan söylemeyi reddediyorsa bu davranışı ile oğluna kadınların kullanılmak için olmadığını öğretir. Eşinizin annesi zayıf bir kadınsa muhtemelen eşiniz bütün kadınların zayıf olduklarını düşünür. Hayatının erken evresinde annesini kullanmayı öğrendiyse sizi de kontrol edeceğini düşünür.

Evliliğiniz böyle bir durumda ise ne yapabilirsiniz? Eşiniz gençken annesi tarafından her zaman karşılayamayacağı standartlar istendiyse sizin düzeltme çabalarınıza patlayıcı şiddetle karşılık verecektir. Eşinizin kişiliğini geliştirmenin iki yolu vardır bunlar bir gün içinde sonuç vermez elbette ama inanın denemeye değer.

  • 1- Eşinizi sadece yaptıkları ile değil kişiliği ile de hem kendisine hem başkalarına alenen övün. Annesinin gözden kaçırdığı karakter niteliklerini minnetle karşıladığınızı ve bazı yetersizliklerine rağmen, ona sahip olmaktan mutlu olduğunuzu anlamasını sağlayın. Tabi bunu yaparken en az 18 yıllık bir eğitimle mücadele ettiğinizi unutmayın ve sabırlı olun.
  • 2- Eşinize olan eleştirilerinize biraz tatlandırıcı katın. Örneğin bir astığı bir tablonun eğri olduğunu düşünüyorsanız ‘Harika olmuş tatlım. Tabloyu tam istediğim yere asmışsın. Çok teşekkürler. Fakat acaba biraz eğri mi duruyor? Sende bir baksana yoksa bana mı öyle geliyor?’ diyebilirsiniz.

Erkek Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar

Disiplinli Anne

Eşinizin annesi disiplin zaafı olan bir anne ise oğlu ne zaman kötü ya da saygısız bir şey yapsa ‘Baban eve gelene kadar bekle o zaman görüşeceğiz’ diyen veya oğlunun kabahatlerini, sorumluluklarını almasına izin vermeyen bir kadın olmuşsa hayatınızda uğraşmanızı gerektirecek bir durum var demektir. Eşiniz taleplerinizi ciddiye alınacak şeylerden ziyade, üzerinde pazarlık edilecek şeyler olarak bakıyor olabilir.

Eve gelirken para çekmesini istediğinizde, iş çıkışı arkadaşları ile maça gitmeyi planladıysa sizi sert bir şekilde ‘tamam tamam’ diye tersleyip ve eve parayı çekmeden dönerse bunun hesabını muhakkak sorun hatta bir yerde birikmiş paranız olsa bile. Ya da arkadaşları ile birlikte olduğu için bir yerlere geciktiyse bahaneler uydurmaya kalkar ona kesinlikle yardımcı olmayın. Onun sorununu kendi sorununuz haline getirmeyin. Sorumsuzluklarını kendi sorumluluğunuz olarak kabul etmeyin. Randevularını tekrar ayarlamak için birilerini ve bir yerleri aramayın. Randevu onunsa bunu kendi takip etmelidir.

Üst üste size mutfak masrafını bırakmayı unuttuysa ertesi sabah, sofraya çay koymayın. Sorduğunda da en sakin halinizle ‘Param kalmadığı için alamadım fakat bunun için para ayırırsan yarın sen çocuklara bakarken alabilirim’ diyebilirsiniz.

Ses tonunuz alçak ve suçlayıcılıktan uzak olmasına dikkat edin. Gerçekleri ve onların doğurduğu sonuçları ifade etmekle yetinin. Bunu bir kaç kez tekrarlamanız gerekebilir fakat bir süre sonra sizin onun annesi olmadığınızı anlayacaktır. Sizde onun sorumsuzluklarını fırlatıp attığı yerden toplamak zorunda kalmazsınız.

Erkek Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar

Yönlendirici Anne

Eşiniz neden devamlı çalışma ihtiyacı duyuyor? Neden bu kadar iş kolik? Neden sürekli hareket halinde? Eğlenceyi bile neden iş mantığı ile yapıyor? O zaman siz bir ip ucu vereyim. Bunun nedeni annesinin onu sürekli yöneten her daim dolu olmasını sağlayan bir anne olmasıdır. Çocuğunu devamlı meşgul tutan anne, böylece oğlunun başını derde sokmayacağını düşünür.

Eşiniz doğuştan buna yatkın ve çocukken böyle programlandı ise üzgünüm fakat onu yavaşlatmak için hayat boyu bir savaş vereceksiniz. Hatta bu savaş sonunda elde edeceğiniz başarı eşinizi belli bir miktar yavaşlatacaktır.

Eğer eşiniz yönlendirici bir anne tarafından büyümüşse onu kendisinden kurtarmanız gerekir. İzin verirseniz sizi, kendisini, ilişkinizi yıpratacaktır. Frene basmalısınız ve enerjisini başka yöne çevirmesine yardımcı olmalısınız. Hayatındaki gerçekten önemli olan şeylere mesela ilişkinizin önemli olduğuna odaklanmasına yardımcı olmalısınız.

Elbette bir annenin çocuğunu yetiştirme tarzı ile rekabet edemezsiniz, fakat o tarz üzerinde çalışabilirsiniz. Evlilik denkleminde daha ilişkisel olan taraf her zaman kadındır. Sağlıklı mutlu bir yuvayı ayakta tutmakta kadının çabasına bağlıdır. Ve siz ilişkiniz için çabalamaya devam ederseniz kısa vadede sorunlar yaşasanız bile uzun vadede kazancınız daha mutlu, daha sağlıklı bir aile hayatı ile yaşamınızı paylaştığınız bir yol arkadaşınız olacaktır.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

“Eşinizin Hayatındaki Diğer Kadın ‘Annesi’” için 2 cevap

  1. rukiye dedi ki:

    Sitenizden her anlamda çok yararlanıyorum. Ailenin mutluluğu ile ilgili bayanlara öneriler, psikoloji ile ilgili bilgiler çok faydalı. Mutfak ve dekorasyon önerileriniz harika. Kombinlere lütfen her gün yer verin, sitenizin bağımlısı oldum.

  2. admin dedi ki:

    Takibiniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir