Eşinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz? (Teste Katıl)

Eşinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz? (Teste Katıl)

Eşinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz

Bugün evliliğinde sorun yaşayan, bir çok çift eşlerinin yaşamındaki ayrıntılara dikkat etmiyor. Nasıl ki hayatı güzellikleri ayrıntılarda gizli ise mutlu evliliğin sırrı da ayrıntılarda gizlidir. Çiftlerden biri ya da her ikisi de, eşinin nelerden keyif aldığı, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığı, korkularının ve yaşadığı stresin neler olduğu hakkında pek bilgiye sahip değiller.

Buna karşılık mutlu çiftlerin ise birbirlerinin dünyası ile yakından ilgili olduklarını gözlemliyoruz. Mutlu çiftler birbirlerin ayrıntılı sevgi haritalarını biliyorlar. Başka bir deyişle mutlu çiftler hafızalarının bir bölümünde evlilikleri için çok sayıda bilgi saklamaktadırlar. Birbirlerinin geçmişindeki önemli olayları hatırlarlar ve eşlerinin hayatlarındaki duygular değiştikçe, eşi hakkındaki bilgilerini güncellerler.

Çok büyük ulaşılması zor bilgilerden bahsetmiyorum. Aksine hayatın içinde saklı küçük fakat hayatınıza renk katacak ve karşınızdaki kişiyi önemsediğinizi gösterecek detaylardan bahsediyorum. Mesela kadın salataya eşinin sevdiği sosu hazırlaması, erkeğin karısının sevdiği diziyi hatırlayıp ne zaman gösterildiğini bilmesi, eşinin patronu hakkında ne hissettiğini ya da eşinin ofisinin yerleşimi nasıldır sayabilmesi, dini inançlarını neleri aksatıp neler konusunda asla taviz vermediği hakkında bilgi sahibi olmaları gibi… Kısaca mutlu çiftlere baktığımızda, eşinin hedefleri, endişeleri, umutları, korkularını hakkında bilgi sahibidir. Birbirlerini tam olarak tanımaya çalışırlar. Eşinizi tam olarak tanımadan, onu gerçek manada sevebilir misiniz? Cevap HAYIR… O zaman bilginin gücünü keşfedin.

Eşinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz

Evliliğinizde Bilginin Gücünü Keşfedin

Bilgiden sadece sevgi değil, aslına bakarsanız evlilikteki fırtınaları yatıştıracak dindirecek güçte doğar. Birbirinin sevgi haritasına vakıf çiftler, stresli olaylar yada çatışmalarla baş etmeye daha hazırdırlar. Eşler birbirlerinin gündemini bildikleri, birbirlerinin duygu ve düşüncelerinden haberdar oldukları için rotadan çıkmazlar. Ancak evliliğinin ya da ilişkilerinin başından beri, derin bilgiye sahip olmayan çiftlerin evliliği ani ve büyük bir değişiklik olduğundan yolundan çıkabilir.

Çok uzun süre bir nişanlılık ya da tanışma süresi geçirmemiş olabilirsiniz. Fakat eşinizin detaylarda arayıp, sizde ilişkinize yeni bir boyut kazandırabilirsiniz. Yalnızca hobiler, spor gibi yaşamını genel hatlarıyla değil, birbirinizin en derin özlemleriyle, inançları ve korkularınızla da ilgilenebilirsiniz. Ne kadar meşgul olursanız olun, birbirinize her daim öncelik tanımak, birbirinizin gününün nasıl geçtiğini öğrenmek için zaman ayırabilirsiniz. Haftada en az bir kere bir öğünü dışarıda yemeğe çıkarak, bazen siyaset bazen havadan sudan bazen de kendi evliliğinizden söz ederek geçirebilirsiniz.

Hayat size kötü sürprizler ya da beklenmedik olaylar hazırlayabilir. Hatta bazen hiçbir şey olmasa bile evliliğinizde geçen zaman bile sizi birbirinizden uzaklaştırabilir. Fakat birbirinizi ne kadar iyi tanır ve anlarsanız yaşamın sizin karşınıza çıkardığı zorluklar ile daha kolay başa çıkabilirsiniz.

Sevgi haritanızı zenginleştirmek için size hem biraz ip ucu vereceğine inandığım hem de kendinizi eşinizin hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz sınamanız için; ilişki araştırmalarına öncülük etmiş; evlilik uyumu ve boşanma başta olmak üzere, duygular, fizyoloji ve iletişim alanlarında yaptığı çalışmalarla dünyaca ünlü bir profesör olan Dr. John Gottman hazırlamış olduğu mini bir testi sizinle paylaşmak istiyorum. Unutmayın çoğu zaman, “Sorunu görmek size çözümü kendiliğinden getirecektir.

Eşinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz

Sevgi Haritaları Soruşturması

Aşağıdaki cümleleri eşiniz ile ilgili düşünerek size uygun gelen cevabı işaretleyiniz.

 • 1. Eşimin en iyi arkadaşlarının adlarını söyleyebilirim.
 • 2. Şu anda eşimin hangi streslerle yüz yüze olduğunu söyleyebilirim.
 • 3. Son zamanlarda eşimi sinirlendiren kişilerden bazılarının adlarını biliyorum.
 • 4. Eşimin beslediği hayallerden bazılarını anlatabilirim.
 • 5. Eşimin dinsel inançlarına ve fikirlerine aşinayım.
 • 6. Eşimin temel yaşam felsefesini anlatabilirim.
 • 7. Eşimin en az hoşlandığı akrabalarını sayabilirim.
 • 8. Eşimin en sevdiği müziği biliyorum.
 • 9. Eşimin en sevdiği üç filmi sayabilirim.
 • 10. Eşim şu anki sıkıntılarımdan haberdar.
 • 11. Eşimin yaşamındaki en özel üç dönemi biliyorum.
 • 12. Eşimin çocukluğunda meydana gelen en stresli olayı anlatabilirim.
 • 13. Eşimin en büyük arzularını ve umutlarını sıralayabilirim.
 • 14. Eşimin en önemli endişelerini biliyorum.
 • 15. Eşim kimlerle arkadaşlık ettiğimi biliyor.
 • 16. Eşime bir yerden para gelse/kalsa ne yapmak isteyeceğini biliyorum.
 • 17. Eşimle ilgili ilk izlenimlerimi ayrıntılarıyla anlatabilirim.
 • 18. Eşime düzenli olarak şu anki dünyasıyla ilgili sorular sorarım.
 • 19. Eşimin beni gayet iyi tanıdığını hissediyorum.
 • 20. Eşim umutlarımı ve arzularımı biliyor.

Puanlama: Her ”doğru” yanıt için kendinize 1 puan veriniz.

10 puan ve üzeri: Bu, birlikteliğinizde güçlü olduğunuz bir alan. Partnerinizin günlük yaşantısı, umutları, korkuları ve hayalleriyle ilgili oldukça ayrıntılı bir haritaya sahipsiniz. Partnerinizin neyi, neden yaptığını biliyorsunuz. Bağlantınızı bu şekilde sürdürmeniz, ilişkinizde ortaya çıkabilecek sorunlarla baş etmenizi kolaylaştıracaktır.

10 puanın altı: İlişkinizi bu alanda iyileştirmeniz gerekebilir. Belki de birbirinizi gerçekten tanıyabilmek için gereken zaman ya da araçlar hiç elinize geçmemiştir. Ya da zaman içinde, sevgi haritanız eskimiş olabilir. Her iki durumda da, artık partneriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için zaman ayırarak, ilişkinizin güçlendiğini keşfedeceksiniz.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *