Eşinizi Affetmek İçin 7 Sebep

Eşinizi Affetmek İçin 7 Sebep

Eşinizi Affetmek İçin Sebepler

Çoğu kişinin bildiği gibi affetmek geçmişte olanları, bizi kıran, üzen olayları tamamen hafızamızdan silmek değildir. Fakat hayat devam ederken, sizin de hayata devam edip ileriye dönük yaşamanız, geçmişle olan bağlarımızı kesmeniz ve asıl kendinizin özgürleşmesi için, geçmişi geçmişte bırakabilmenizdir affetmek.

Hayattaki her ilişkimizde geçmişteki bağlarımızdan affederek kurtulmak, özgürleşmek bize hayat adına çok yol aldırır. Konu bizim affetmesi daha zor olan, acılar ya da kırgınlıkları uzun zaman atlatamadığımız özel ilişkilerimiz olduğunda da aynıdır. Evet özel ilişkilerimizde özellikle de eşimizle olan ilişkimizde, evliliğimizin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için affetmek şarttır.

Eşinizi Affetmek İçin Sebepler

Bir çok kişi “Niye affedeyim bana neler yaptı?” diyebilir. Fakat unutmayın affetmek unutmak demek değildir, yaşamınızı engelleyen sizi kemiren o yoğun duygudan hafiflemek özgürleşmektir. Bazılarımız ise sadece dili ile “Affettim ben onu diyebilir” bu da gerçek bir affetme sayılmayabilir. Dilinizle affettiğinizi söyleyip, gönlünüzle ya da zihninizle öfkeler besliyorsanız her an patlamaya hazır bir saatli bomba gibi kendinizi kandırıyorsunuz demektir.

Peki eşimi affetmeyi nasıl başaracağım diyorsanız kendinize şu soruyu sorun; “Ya affetmek için geçerli nedenlerim olsa eşimi daha rahat affedebilir miydim?” Muhtemelen cevap evet olacaktır. O zaman işte size eşinizi affetmeniz için 7 sebep…

Eşinizi Affetmek İçin Sebepler

1- Hayat Çok Kısa

Eşiniz belki çoğu zaman mantıksız ve bencil olabilir, siz yine de onu affetmeyi deneyebilirsiniz. Elbette kolay değil; fakat şöyle düşünün “Ya sabah işe gönderdiğiniz eşinizi son kez görüyorsanız bir daha geri dönemeyecekse!” Hayatta hiç bir şeyin garantisi yok, hayatta değer verdiğimiz kişileri sevdiğimizi hatırlatmak için yanımızda bulamayacağımız gibi, affedip helalleşmek için de sevdiklerimizi yanımızda bulamayacak kadar da geç kalmış olabiliriz. Eğer hayatta ölüm gibi bir gerçek varsa, sanırım bu bir çok hatayı anlamsızlaştırıyor. Hayat kısa affetmekte de sevgimizi göstermekte de acele etmemiz şart…

Eşinizi Affetmek İçin Sebepler

2- Siz de Mükemmel Değilsiniz

Hep tekrarladığım gibi kimse mükemmel değil ve tabi ki siz de mükemmel değilsiniz. Hepimiz insanız ve hepimiz hata yapabiliriz. Önemli olan ise bu hatalardan ders almaktır. Eğer eşiniz de hatasından ders alan ve pişman olan biriyse alçakgönüllülük gösterin ve eşinizi affedin.

Eşinizi Affetmek İçin Sebepler

3- Her Olayı Kişisel Algılamayın

Özellikle bayanlar eşiyle olan ilişkisinde her olayı kendisinden kaynaklanıyor sanabiliyor. Her olayı kişisel algılamamak, -özellikle aynı çatı altında yaşadığınız eşiniz kabul ediyorum- oldukça zor olabilir ama hayattan en az acı ve darbe almak için bunu başarmalısınız. Eşiniz bazen sizi görmezden geliyor ya da sizinle konuşmak istemediği için, mesajlarınıza cevap vermiyor sanabilirsiniz. Halbuki o, sadece kendi içsel ya da sizin dışınızdaki hayatıyla meşguldür. Hepimiz kimi zaman bunu yaparız, insanların özellikle de eşinizin her hareketlerini kişisel almayın ve kendinizi sıkmak yerine yolunuza devam edin. Sizi rahatlatacak sihirli kelime ise “Benimle ilgisi yok, onun kafası başka bir şeye takılmıştır.

Eşinizi Affetmek İçin Sebepler

4- Bazen Boş Vermek En İyisidir

Size her kötülük yapan ya da ters bakan kişiyi nefret ettiklerinizin listenize yazmayın, bazen tek yapmanız gereken boş vermektir. Ki özellikle de eşinizin yaptıklarını unutmak kolay değildir hatta çoğu zaman imkansızdır ama boş vermek daha kolay ve rahatlatıcıdır. Çoğu zaman bir şeylere hemen boş veremeyebilirsiniz, bu da bir sorun değil. Kendinize zaman tanıyın ve eşinizin sizi kızdıran ve üzen davranışları boş vermeye hazır olduğunuzda boş verin gitsin. İnanın bu, size üzülmenizden çok daha iyi gelecektir. Peki nasıl boş vereceğimin cevabı ise sizde saklı kendinizi şımartın ve kendinize seveceğiniz uğraşlar edinin.

Eşinizi Affetmek İçin Sebepler

5- Empati Yapın

Eşinizi affetmenizi sağlayacak bir diğer madde ise empati yani kendinizi onun yerine koyarak düşünmeye çalışmaktır. Tabi ki onun hissettiklerini ya da bir olayda tam olarak ne düşünerek hareket ettiğini yüzde yüz anlayamazsınız. Fakat eşinizin baktığı pencereden dünyaya bakmak affetmenizi kolaylaştıracağı kesindir. Çünkü biz insanlar hata yaptığımızda bile, o an için en doğru davranışın, yaptığımız olduğuna inanırız. Eşinizin Kötü niyetten değil de, yaptığının doğru olduğuna inancı yüzünden böyle davranmış olabilir.

Eşinizi Affetmek İçin Sebepler

6- Onunla yüzleşin

Eşinizle yüzleşmek kötü bir şey değildir, bundan kaçınmayın. Bu son derece sağlıklı bir yöntemdir. Birbirinize uzun süre öfke duymanızı, kırılmanızı ve ilişkinizi kurtarmanızı da kolaylaştırır. Hatta çoğu zaman birbirinizi ne kadar yanlış anladığınızı ve ilişkinizi nasılda gereksiz yıprattığınız anlamanızı sağlar.

Eşinizi Affetmek İçin Sebepler

7-Eşinizi Neden Sevdiğinizi Hatırlayın

Ya seviyorsunuz ya da bir zamanlar sevmişsinizdir ki eşiniz şu an hayatınızdadır. Unutmayın karşınızdaki kişi bir zamanlar deli gibi sevdiğiniz belki de aşık olduğunuz kişi, düşmanınız değil onu neden sevdiğinizi hatırlamak iyi bir yöntemdir. Kızgın olduğunuz kişiyi neden sevdiğinizi düşünün. İlişkinizin kurtarılmaya değer olduğunun farkına varın ve iyi anılarınızı hatırlayın. Bu, onu affetmenize yardımcı olacaktır.

Bir çoğumuzun affetmek ile ilgili sorunları olabilir. Unutmayın ki eşinizi affetmek, onu özgür kıldığı kadar sizi de özgürleştirir. Hayatınızda nefrete, öfkeye ve kine yer bırakmayın. Yaşayacak güzel anlar varken bunları içinden çıkmaz hale getirmek ise çok anlamsızdır.

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir