Erkekler Neden Çanta Takmaz?

Erkekler Neden Çanta Takmaz?

Erkekler Neden Çanta Takmıyorlar

Biz bayanlar çantasız dışarıya adım atamazken, erkekler neden çanta taşımaz? Yok, artık bu da nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim… Artık modern dünyamızın erkekleri kendine son derece düşkün.

Erkeklerdeki “bir kot bir t-shirt giy çık” düşüncesi, erkek giyim tasarımcıları tarafından modernize edilen haliyle karşımızda. Artık erkeklerde biz bayanlar gibi bugün ne giyinsem derdinden muzdarip… Bu sebeple tabularımızı yıkıp, arka cepte cüzdan (cebin biri dolu diğeri boş korkunç bir görüntü olduğunu düşünüyorum), ön cepte telefon, yan ceplerde bozuk paralar, gömleğin önünde kâğıt kalem, sigara, çakmak, usb, anahtar, telefon şarj aleti vs. gibi gün içerisinde lazım olabilecek birçok detay çantada olsa da bu görüntüler tarihe karışsa diyen kaç kişiyiz? Bunu sorgulamak nereden aklıma geldi hemen bahsedeyim, buyurunuz.

Erkekler Neden Çanta Takmıyorlar

Koyu bir Güney Kore dizileri fanı olmasam da, boş vakitlerimde izliyorum bu dizileri. Dizilerin konusundan çok karakterlerin kıyafetleri dikkatimi çekiyor. Hatta izlerken ekranı “screen shot” yapmaktan galerim doldu taştı. Çünkü Kore insanı günlük yaşamında dahi, modern, farklı ve tasarım ürünler tercih ediyor. Haliyle tüm dikkatim kıyafetlerde. Bu diziler benim için güzel bir besin kaynağı. Dış görünüşlerine oldukça düşkünler (özellikle erkekler). Öyle güzel ürünler tercih ediliyor ki, erkekleri giydirirken feminenleştirmeleri bile dikkat çekmiyor. Kollarına taktıkları çantalar “aaa erkekler çanta takıyor” dedirtmiyor. Çünkü o an tüm dikkat giyilen kıyafette. Detaya değil bütüne baktırıyor. Herhalde mesleğim gereği olsa gerek gördüğüm ve baktığım her şeyi tasarım odaklı incelerim. Farklılıkları yakalamaya çalışır ve yaşadığım ülkenin kaldırabileceği bir yenilik ise uygulamaya geçerim. Onların giyim tarzını bizim Türk erkekleri kaldıramaz, kabul. Ama neden erkekler çanta takmasın ki?

Erkekler Neden Çanta Takmıyorlar

Erkek giyim modası, kadın giyim modası kadar hızlı gelişmese de oldukça ilerleme gösterdi. Kemer, cüzdan ve saat gibi aksesuarlara artık, fular, çanta, bileklik, yüzük ve şapka gibi aksesuarlarda eklendi. Erkek giyim tasarımcıları defilelerde yenilikleri öyle güzel harmanlıyorlar ki kayıtsız kalmak mümkün değil. Kadınlar ile bütünleşen çanta, maskülenliğe ters geliyor ve bu aykırılık olarak görülüyor.

Erkekler Neden Çanta Takmıyorlar

Erkek adam çanta takar mı?

Bu yıl Mercedes Benz Fashion Week’te Emre Erdemoğlu defilesini hayranlıkla izlerken, kıyafetlerinden çok, tasarımcının feminenlikten uzak bir formda, kol çantaları ile yürüttüğü mankenler tam da size anlatmak istediğim görüntüyü sergiliyorlardı. Ellerinde taşıdıkları çantalar neden çanta takmışlar ki sorusundan çok ne de güzel olmuş düşüncesiyle izleyeni hayran bıraktı. Fırsat bulursanız defile videosunu bir izleyin derim.

Erkekler Neden Çanta Takmıyorlar

Yeniliklere açık olun!

Birileri yenilikler için uğraştıkça bunlara kayıtsız kalmak mümkün değil. Örneğin; Öncelerde üniversite öğrencilerinde görmeye alışkın olduğumuz postacı çantaları, takım elbisesiyle işe giden bir erkekte de görülür oldu. Çantanın kumaşı değişti belki de biraz formu. Yani ne sen maskülenlikten çıktın ne çanta feminenleşti. Anlayacağınız kendinizi bu rahatlıktan ve stylish görünümden mahrum etmek için hiçbir sebep yok  Teknolojinin hızına yetişilemeyen bir yüzyılda dizüstü bilgisayar, iPad, telefon gibi elektronik cihazların yaygın kullanımı, erkekler için çantayı ihtiyaç haline getirdi. Hal bu olunca bu yeniliklere kayıtsız kalamayan ayakkabı ve çanta firmaları artık erkekler içinde ayakkabısına uygun boy boy, çeşit çeşit çantalar üretmekte. Bu yenilikleri kabul etmeyen bir kesim hala var olsa da ben daha fazla karşı koyabileceklerini düşünmüyorum. Göz alışmayınca insan yadırgar, haklısınız. Ama yenilikler çoğaldıkça çağın gerisinde kalmak kim ister ki?

Erkekler Neden Çanta Takmıyorlar

Son olarak, benim için saat bir erkeğin takabileceği en güzel aksesuardır. Ondan sonra gelen en iyi aksesuar ise çanta olmalıdır. Giyinişine yani tarzına ve mesleğine uygun çanta takıldıktan sonra görünüşünüzde hiçbir aykırılık olmayacaktır.

Giyimine düşkün erkekler için yeni deneyimler kazanma vakti. Bu yıl ezber bozmanın tam zamanı…

Görüşmek üzere…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir