Erkek Modasının Vazgeçilmezi Smokinler

Erkek Modasının Vazgeçilmezi Smokinler

Ralph Lauren Bayan Smokin Modelleri

Ramazan ayının bitmesiyle birlikte hafta sonları yerini yeniden düğün davetlerine bırakıyor. Siz de durum nedir bilmem ama sanırım benim yaz sonuna kadar bütün hafta sonlarım dolu. Düğün deyince hemen aklınıza abiyeler ve gelinlikler geliyor ama bu defa kadınların değil erkeklerin giyiminden söz etmek istiyorum.

Maskülen ve androjen akımın giderek yaygınlaşmasıyla birlikte son yıllarda tasarımcılar smokinleri baş köşeye oturtuyor. Christian Dior, Ralph Lauren, Saint Laurent, Lanvin gibi markalar, smokini kadın giyimine uyarlayan markaların başında geliyor. Kadınların da birçoğu artık maskülen giyim tarzını benimsedi. Ancak maskülenitenin başını çeken smokinler; düğün, nişan ve özel davetlerde hala erkeklerin vazgeçilmezi.

Erkek Modasının Vazgeçilmezi Smokinler

20. yüzyılda yaygınlaşıyor

Smokinin tarihinden şöyle kısaca bir bahsedecek olursak; ilk olarak 19. Yüzyıl sonunda İngiltere ve Fransa’da kullanılmaya başlandığını söyleyebilirim. Yaygınlaşması ise Türkiye gibi pek çok ülkede 20 yüzyılın başlarına denk geliyor.

Osmanlı’da aslında smokinin yerine kullanılan parçaların başında alaturka setreler var. Yani düz yakalı, önü ilikli sade ceketler. Bu ceketler yerini zamanla İstanbulinlere bırakıyor. İstanbulin ise düz yakalı setrenin farklı bir biçimi. Genellikle diz kapaklarına kadar uzanıyor, bel kısmı dar, omuz ve etek kısmı geniş oluyor. Adını ise onları tasarlayan İstanbul terzilerinden alıyor. Yerli olması sebebiyle halk tarafından çabucak benimsenen bu ceketler bir süre sonra yerini önü yakaya kadar düğmeli, çoğu zaman vücut hatlarını saran, bazen de bolca giyilebilen uzun bir ceket türü olan redingotlara bırakıyor.

Redingotlarla batılı giyim tarzına biraz daha yaklaşan Türk erkek giyimi İkinci Meşrutiyet döneminde kullanılan jaketataylar ile smokinlere ilk adımını atıyor aslında. Jaketatayları da ön köşeleri yuvarlak kesilmiş, arkası uzun ve yırtmaçlı ceketler olarak tarif edebiliriz. Zaten bu ceketlerin kullanımının ardından tam anlamıyla smokine geçildiğini söyleyebilirim.

Cumhuriyet’ten bu yana smokinler erkek giyiminin en vazgeçilmezleri arasında. Her sezon minik farklılıklarla vitrinlerde mutlaka yerini alıyor. Evet, özgün tasarımlardan çok bahsedemiyoruz ama özel davetlerde hala erkeklerin tek kurtarıcısı olan bu ceketleri nasıl kullanacağınızı kısaca anlatabilirim.

Christian Dior Smokin Modelleri

Yaka seçimini doğru yapın

Düğün gibi özel davetler için en uygun yaka türü uçları yukarı doğru bakan kırlangıç yakalardır.

Mezuniyetlerde ise şal yakaları tercih edebilir ve biraz daha genç bir görünüm elde edebilirsiniz. Klasik takım elbise yakaları da daha çok sadeliği tercih edenler için ideal.

Üzerinize tam oturmalı

Yakayı her nasıl tercih ederseniz edin, bedende dikkat etmeniz gereken en önemli unsur smokininizin üzerinize tam oturması. Daha fit görünmek için de tek düğmeli olanları tercih edebilirsiniz. Altına giyeceğiniz pantolon da dar paça olursa çok daha cool görüneceğinize eminim.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da elbette ki smokin içine giyeceğiniz beyaz gömlek olacak. Gömleğiniz mutlaka üzerinize oturmalı ve ceket içinde hiçbir potluğa yer bırakmamalı. Kol düğmeleriyle zenginleştirilen katlı manşetleri yakınlarınızın özel davetlerinde tercih edebilirsiniz. Son olarak smokinizin cebine beyaz bir mendil yerleştirmeyi de asla ihmal etmeyin derim.

Erkek Modasının Vazgeçilmezi Smokinler

Papyon mu kravat mı?

Bu sorunun cevabı çok basit aslında. Uzun boyluysanız ve uzun bir boyna sahipseniz her ikisi de size çok yakışacaktır. Ancak kısa boyluysanız özellikle geniş papyonlardan uzak durmanızda fayda var. İnce bir kravat sizi olduğunuzdan daha uzun gösterebilir.

Bir de düğün ve özel davetlere papyon daha çok yakışırken mezuniyet törenlerine kravatın daha uygun olduğunu söyleyebilirim.

www.esrakeskindemir.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir