Engelsiz Tasarım için “Eleleyiz”

Engelsiz Tasarım için “Eleleyiz”

Engelsiz Yaşam Tasarım Defilesi

Engelsiz Yaşam Tasarım Defilesi

15 yıldır engelli kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak adına çalışmalar ve onların moral motivasyonunu yüksek tutmak adına sosyal faaliyetler yapan Eleleyiz Dergisi İmtiyaz Sahibi Modacı Sema Kafiye Öztürk, 20 tasarımcıyla yeni bir proje ile onların seslerini daha fazla duyurmak için yola koyuldu…

Toplumun farkındalığını arttırmak ve engelli kişilerin hazır giyim sektöründeki yaşadıkları zorluklara dikkat çekerek 20 tasarımcı ELELEYİZ dedi. Engelsiz Tasarım Defile proje serüveni çok eskiye dayanıyor. Eleleyiz Dergisi İmtiyaz Sahibi Modacı Sema Kafiye Öztürk şöyle anlatıyor;

“Engellilerle iç içe olduğum bunca zamandır, bir çok sorunlarına şahit oldum. Yaşadıkları evden, yaşam stillerine kadar bir çok konuda sorunlarına çözüm odaklı yaklaştık. Çok önemli bir ayrıntıyı belkide hep unutuyorduk ve Türkiye de bir ilki gerçekleştirerek, Engelliler için bedensel engelli arkadaşlarımızın tekstil giyim sektöründeki yaşadığı zorlukları, şikayetleri, önerileri, hayalleri ve ihtiyaçları için sürpriz ünlü konuklarımızında katılacağı Engelsiz Tasarım Defilesi hazırladık.

Engelsiz Yaşam Tasarım Defilesi

Gönüllü 20 tasarımcı arkadaşımız, herbiri bedensel engelli 2 arkadaşımızın hayali, önerisi, şikayeti ve ihtiyacına göre özel tasarım yaparak toplamda 40 bedensel engelli arkadaşımızla birlikte, Türkiye’de sayıları 15 milyonu bulan engelli arkadaşımızın sesini duyurmak, tekstil sektöründe onlar için özel çalışmalar, özel indirimler yapılmasını sağlamak ve duyarlılığı artırmak için ELELEYİZ dergisi olarak Prestige Group desteği ve Üsküdar Belediyesi’nin yer tahsisi ile ELELEYİZ. Hedefimiz; Hazır giyim sektöründe, bedensel engelli arkadaşların alışverişte çektiği zorluklar (skolyoz, Bedensel Özürler, mağazalardaki kabin ve girişler, sert kumaşların kulanımı, ulaşım zorlukları, özel tasarımda bütçe zorluğu ) gibi problemleri ortadan kaldırmak için, Tekstil atölyeleri kurup bütçelerine uygun Engelsiz Tasarımlar yapılarak ve Engelli arkadaşlarada iş istihdamı sağlamaktır.

Proje kapsamında 40 engelli arkadaşımızın yaşadıkları yerlerde ziyarette bulunup hayallerini çektikleri sıkıntıları konuşurken video ve fotoğraf çekimleri yapılmış olup, yaşama dair çektikleri zorluklara şahit olduk. Şunu Unutmamalıyız ki Her insan bir Engelli Adayıdır ve Bu Yalnızca Allah’ın takdirindedir.”

“Ne onlar Engelli olarak yaşamayı talep etti, Nede biz dört dörtlük bir yaşam sürmeyi hakettik”

Medya Koordinatörü İhsan MERT ise; “Gönül gözüyle bakanlarla bir oldumu insan, derdi olanın derdiyle dertlenmeye başlar. Eleleyiz projesini ilk duyduğumda hissettiğim duygu oldu dertlenmek. Beden engelleri olan insanların gönül enginliğine şahit oldum ve bu projeye kendini adamış insanları gördükçe, ben nasıl katkıda bulunurum dedim. Amacı sırf bedensel engeli olanların hayatını kolaylaştırmak değildi ELELEYİZ Projesinin. Asıl amaç bizim zihinlerimizde bedensel engellilere karşı oluşan engelleri kaldırmak olduğunu fark ettim. Engellilerin sesine ses olmak için ve duyarlılığı artırmak için medya koordinatörlüğü görevini üstlenip ELELEYİZ dedim” yorumunda bulundu.

Tarih: 24 Nisan 2014 Perşembe
Saat: 12:00 – 17:00
Yer: Bağlarbaşı Kültür Merkezi / ÜSKÜDAR (Boğaziçi Salonu)
www.eleleyiz.com.tr

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *