Elif Kavakçı’dan Ablalarının Başörtüsü Hikayesi

Elif Kavakçı’dan Ablalarının Başörtüsü Hikayesi

Ravza Kavakçı Başörtüsü ve Kıyafeti

Ablam Ravza Kavakçı‘nın kıyafetinde, büyük ablam Merve Kavakçı için 1999 da tasarladığımız kıyafetten ilham aldık. Ablam Merve’nin mecliste giydiği kıyafet ve başörtüsü takım halinde hala duruyor. Tarihi bir kıyafet olduğu için onu saklamıştık. Ravza’nın etek-ceket takımının, kumaş ve renk seçiminin aynı kalmasını istedik. Ceketin tasarımında biraz farklı bir yorum yaptık. Merve’nin giydiği takım bebek yakalı idi ve içinde beyaz bluzu vardı. Biz cekete 2015’e uygun bir model yaptık.

Merve Kavakçı’nın 2 Mayıs 1999 da giydiği başörtüsü ‘gazi‘ bir başörtüdür. Bu başörtü mecliste 16 sene evvel Ecevit’in bu kadına haddini bildirin kükremesine sebep olan bir başörtüsüdür. Amerikan Kongresi insan hakları konusunda haksızlığa uğramış din hürriyeti ihlal edilen bir sembol olarak teşhir edilen bir başörtüdür. Dünyada kadınlara karşı yapılan ayrımcılıkta sembol olan bir başörtüdür.

Merve Kavakçı Başörtüsü ve Kıyafeti

Dünya tarihinde insan hakları ihlalini sembolize eden unutulmaz fotoğraflar vardır. Örneğin Marthin Luther King’in konuşma yaptığı kare, Rosa Parksin otobüste koltukta oturduğu kare ve biz Müslüman kadınlar için Merve Kavakçı’nın mecliste yuhalandığı kare hafızamızdan çıkmaz.

Ablam Ravza’nın milletvekilliği ihtimali ortaya çıktığında tasarımcısı olarak, bana düşen görev ona bu önemli güne uygun bir kıyafet tasarlamaktı. Aklıma ilk gelen başörtüsüydü. Nasıl olsa kıyafeti etek-ceket olacaktı ama başörtüsü nasıl olmalıydı? Benim gönlümden geçen, acaba “Merve Kavakçı’nın örttüğü başörtüyü o gün meclise taşıyabilir miyiz?” sorusuydu. Merve Kavakçı’nın başörtüsü onun seçmenlerini yani başörtüsü yasağından dolayı bir çok genç kızın çektiği zorlukları simgeliyordu. Onun meclise girmekteki amacı, başörtüsü yasağının kalkmasını sağlamaktı. Ama ne yazık ki milletin seçtiği vekilin başörtüsü meclise kadar girdi ama yemin töreni ve ötesine ulaşamadı.

Ravza Kavakçı Başörtüsü ve Kıyafeti

Yıllardır biz ailecek “Merve Kavakçı milletvekilliğini düşünmüyor mu, aday olmayacak mı?” sorularını cevaplamaya çalıştık. Ablam Merve’yi seven, dualarında bulunduran güzel insanlar, onun haklarının iade edilmesini arzu ettiği için, tarihte yapılan bu utanç verici darbenin düzeltilmesini yıllardır sabırla beklediler. Bizde sevenlerin bu arzusunu göz önünde bulundurarak, Merve Kavakçı’ya oy veren seçmenlerin, vekillerini mecliste görememelerine rağmen, 16 sene sonra kız kardeşi Ravza aracılığıyla bütün seçmenlere bir selam olsun istedik. Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisine giren ilk başörtülü kadının hem şahsını hem de temsil ettiği seçmenlerini onore etmek istedik. Başörtüsü yasağından dolayı kanayan yüreklerin ve dökülen göz yaşların hikayesi o karelere yansısın istedik.

Yani kıyafetleri bir aracı olarak kullanarak görsel bir mesaj vermek istedik. Aynı zamanda Türkiye’de tarihte nerelerden nereye geldiğimizi anlatmak istedik. Ak Partinin emeğiyle 2015’de bulunduğumuz yeni Türkiye’yi yansıtmak istedik. Hem yaşanan ayırımcılıkları hatırlayalım hem de ilerleyen, iyileşen Türkiye’yi hep beraber görelim istedik.

Ravza Kavakçı’nın kıyafeti ve başörtüsünün tasarımını yapmadan önce teorik olarak bir strateji uygulamak istedim. Benim açıkçası hedefim, 2 Mayıs 1999 da hafızlarımızdan silinmeyen karenin yanına bir yeni kare eklemekti. Bütün dünyanın görsel olarak göreceği bir kare olsun istedim. Merve’nin resmi Ravza’nın resmiyle yan yana geldiğinde tarihler değişmiş olsa da aynı mekanda aynı başörtüsü, aynı karenin daha güzel bir günü ifade etsin istedim. Yani kısacası tarihi yeniden yazıp, kareleri yenilemekti amacım.

Ravza Kavakçı Başörtüsü ve Kıyafeti

Bu çalışmada uzun yıllardır kişiye özel başörtüsü tasarımı yapan Argite markasının sahibi Mülkesin Kara hanımın yardımını istedim. Merve Kavakçı’nın meclise girdiği başörtüsünü örnek olarak aldık ve aynı deseni Ravza Kavakçının örteceği başörtüye uygulamak istedik. Şöyle ki, başörtünün orijinali kare şeklinde. Ama Ravza’nın yüz hatlarına dikdörtgen başörtü daha çok yakışıyor ve kendisi bu tarz başörtüler kullanıyor. Merve’nin meclisteki resmine bakarak, Ravza’nın başörtüsünün desenini aynı ebatlara uyguladık. Yani desenlerin yüzlerinde tam aynı yere gelmesine özen gösterdik. Bu basamakta Mülkesin hanımın çok emeği geçti. Kendisi atölyede önce başörtünün üzerine çizimleri yaptı, daha sonrasında boyama işlemine geçti. Her adımda ulaştığı sonucu bana Whatsapp’tan fotoğrafla bildirdi. Sonuç itibariyle Mülkesin hanımın bitirdiği başörtü orijinalinin şal versiyonu oldu.

Bu önemli detayı sosyal medyada paylaşıp yıllardır ailemize destek veren güzel insanların yemin töreni öncesinde haberi olsun istedik. 23 Haziran 2015 sabahı, Ravza Kavakçı meclise gitmek üzere arabaya binmeden resmini çekip Instagram’da uzun bir açıklama ile paylaştım. Daha biz evden meclise varmadan (15 dakika içinde) takipçilerimiz sayesinde yemin öncesinde bu haber başında yayıldı.

Ravza Kavakçı Başörtüsü ve Kıyafeti

Ablam Ravza Kavakçı yemin ederken biz ailecek yukarıda locadaydık. İsmi okunur okunmaz mecliste büyük bir alkış koptu. Ablam yeminini tamamladıktan sonra yerine oturmadan bütün ailemizi selamlamak üzere, buruk bir gülümseme ile elini salladı. Ve 16 yıl sonra mecliste sorun olan gazi başörtüsü ‘milletvekili başörtüsü‘ unvanını kazandı. Bir Kavakçı geldi ve gitti, ama ikinci Kavakçı ile tarih yeniden yazıldı.

Bu vesilesiyle, bize yıllardır destek veren, son bir kaç gündür bütün sosyal medya platformlarından, e-mail ve Whatsapp üzerinden, cep telefonlarımızdan bizi tebrik eden ve Merve Kavakçı’nın başörtüsünü meclise yeniden taşıdığımız için ayrıca mutlu olduklarını ifade eden güzel takipçilerimizin hepsine teşekkür ederiz. Yeni Türkiye Allah’ın izniyle daha güzel bir Türkiye olacak.

Yorumlar

“Elif Kavakçı’dan Ablalarının Başörtüsü Hikayesi” için bir cevap

  1. sibel tural dedi ki:

    ELİF HANIM BEN KAPANMAYI DÜŞÜNEN BİR BAYANIM YANLIZ KAPANINCA ŞIK OLMAK İSTİYORUM ÇÜNKÜ EŞİM KAPANMAMA SICAK BAKMIYOR. LÜTFEN GİYİM KONUSUNDA NELER YAPACAGIM KONUSUNDA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir