Elif Kavakçı Görme Engelli Terzilerin Muhteşem Giysilerinden Bahsetmeye Devam Ediyor

Elif Kavakçı Görme Engelli Terzilerin Muhteşem Giysilerinden Bahsetmeye Devam Ediyor

Görme Engelliler Dikiş Yeteneği

Bir önceki yazımızda Dallas’lı modacı Tish Cox’un markasını kurma ve büyütme çabalarından bahsetmiştik. Bu yazımızda da Cox tasarımlarını özenle hazırlayan, el emeği ile diken görme engelli terzilerden bahsetmek istiyorum. Cox koleksiyonu sıra dışı, modern minimalist estetiği ve kaliteli dikişi ile elit müşterilerin favorisi olmayı başarmış bir marka.

Görme Engelli Terzilerin Muhteşem Giysileri

Koleksiyondaki parçaları yakından incelediğinizde, bu ürünlerin görme engelli terziler tarafından özenle hazırlanmış olduğu aklınızın ucundan bile geçmiyor. Rabbimizin, görme engellileri farklı yeteneklerle donattığını bir çoğumuz duymuş olabiliriz. Ama her halde bir çoğumuz yine de görme engellilerin, böylesine bir uğraşta görmeden dokunarak, hissederek ve akıllarını kullanarak en güzel işleri başarabilmelerinin mucizesini de anlayabilmekte, kavramakta zorlanabiliriz. Ya da şöyle ifade edersek, Rabbimizin nelere kadir olduğunu kabul ediyor ve biliyor olsak da, “Subhan Allah, Rabbim, Sen nelere kadirsin” diyerek hayrete düşüyoruz.

İşte bu güzel hikayenin kahramanlarından bir tanesi, 54 yasındaki Elaina Tillinghast. Tillinghast doğuştan görme engelli olduğunu söylüyor. Ailesi küçüklüğünden beri ona kendi ayaklarının üstünde durabilmesi için ellerinden gelen her şeyi öğretmişler. Küçük yaşta dikiş dikmeyi, yemek yapmayı, muhasebeciliği ve her yetişkinin öğrenmesi gereken hayatı bilgileri aile fertleri ona öğretmeyi başarmışlar. Tillingham bilgisayar mühendisliği okumuş ve farklı İnternet şirketlerinde çalışmış. Yaklaşık sekiz sene önce yeni bir iş ararken önce Deniz Feneri Vakfı ile yolları kesişmiş, daha sonra 2016 yılında da modacı Tish Cox’in vakfa yaptığı ziyaret sonrasında da onunla çalışmaya başlamış.

Görme Engelli Terzilerin Muhteşem Giysileri

Tasarımların dikiş basamaklarını planlamak için, ilk önce elleri ile incelediğini anlatıyor. Bir çoğumuzun bir bakışla gördüğünü, Tillingham elleri ile görüyor. Şekilleri beyninde canlandırdığını ve parmaklarını ve aklını kullanarak tasarımın son halini çok rahat görebildiğini söylüyor. Dikiş aşamasının da bir bulmaca çözmek gibi olduğunu söylüyor. Bazı kısımları dikip, kıyafetin içini dışına çevirdiğini, bazı yerlerini de sonra dikmek üzere açık bıraktığını anlatıyor. Kıyafetlerdeki dikiş payını mezura ile ölçmek yerine parmaklarını kullanarak ölçüyor. Çocukluk yıllarında el ile başladığı dikiş dikmeyi, şimdi makineyle çok rahat bir şekilde başarıyor.

Görme Engelli Terzilerin Muhteşem Giysileri

Tabii ki Tillingham ve diğer görme engelli terzilerin kullandığı dikiş makineleri uzun bir çalışma sonucu mühendisler tarafından özel olarak tasarlanmış. Makineler test edilerek dizaynları tamamlandıktan sonra, terziler eğitim görmüş. Hatta atölyede çalışanlar arasında bu makinelerde eğitim görüp, ilk kez dikiş öğrenenler de var.

Atölyesinde, hummalı bir performans sergileyen bu yetenekli terziler sayesinde modacı Tish Cox’un tasarımları mağazaları ve müşterilerini süslemeye devam ediyor. Ama daha önemlisi Deniz Feneri Vakfı ile başlattığı bu işbirliği sayesinde Cox, hem görme engellilere destek olmuş oluyor hem de onların böyle güzel bir atmosferde çalışarak, kendilerine ve topluma faydalı olabilmelerini sağlamış oluyor. Cox’u bu bakımdan takdir etmemek mümkün değil. Bir çok markanın sırf ucuza mal etmek için Çin’de ve işçiliğin ucuz olduğu diğer ülkelerde üretim yapmak yerine, bulunduğu bölgede insanlara iş sağlaması güzel bir örnek teşkil ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir