El Emeği Göz Nuru Örgüler

El Emeği Göz Nuru Örgüler

Siyah El Örgüsü Şal Modeli

Kadınların erkeklerden bir farklı yönü, kadınların daha fazla duygu yüklü olması. Kadınlar duygularını her zaman açığa çıkartmaz ve çıkartmak istemez de. Onlar konuşmak yerine, hal ve tavırlarıyla duygularını ifade edebilir. Çünkü kadın hislerine göre hareket eder ve hislerine güvenir.

Erkeklerin düşünmeden, hissetmeden, anlamadan konuşması ve erkek egemenliğini sürdürmesi açısından kestirip atması bunun bir örneği. Kadınlar yeri gelince içine atar. Yeri gelince ilmik ilmik oya örer duygularını ördükleri objelerle ifade eder. Kadınların somut yaklaşımları genellikle olmasa da, soyut zenginliklerini binbir türlü ifade etme yöntemlerini bulur.

Kırmızı El Örgüsü Fular Modeli

Bunlardan birisi de el örmeleridir. Kadınlar şal, bere, kaşkol, eldiven, örme kazak ve hırka örmeye kadar maharetlerini duygularını da katarak gösterir. Aslında kadınların şişle, tığla yapamayacakları sanat eseri yok. Kaneviçeden, mekik oyaya, hatta bezden bebeklere, sevimli ayıcık ve tavşanlara kadar üç boyutlu oyuncak, süs esyalarını da göz nuruyla yapar.

Son zamanlarda entelektüel ve elit kadınların şal kullanması, eşarplarını fular olarak da kullanmaları trend haline geldi. Bunun yanında tığla örülen otantik fularlar, kendine has oya teknikleriyle işlendiğinde motifleri dikkati çeker. Tabi el emeği, göz nuru fularlar yeri geliyor, bir hatıra olsun diye kadınların birbirlerine verecekleri hediye olarak da düşünülebiliniyor.

Ekru El Örgüsü Şal Modeli

Fularlar genellikle ipek olduğu kadar, batik ve diğer ipliklerle dokunmuş birer aksesuar olmakla birlikte, artık herşeyin bir oya ve örgü metoduyla da olabileceğini bize kanıtlıyor. El örgüsü fularlar günümüz modasına yeni olmakla birlikte bir trend halinde. Bir fuların, yüze sürülen allık kadar insanı canlı tutan bir enerjisi var. Bu üzerimize giydiğimiz kıyafete göre, bazen sarı, bazen yeşil, bazen mavi, bazen lila ve kırmızı olur.

El Örgüsü Kırmızı Şal Modeli

Bir kadın isterse duygularını hapsetse bile sevincini, üzüntüsünü, mutluluğunu, kızgınlığını, kinini ve nefretini örmüş olduğu ya da oyalamış olduğu bir kıyafete, bir objeye desen ve motifleriyle yansıtabilir. Bunlardan biri de kuşkusuz fularlardır. Bakalım bu fuları sizler bizim kadar beğenebilecek misiniz!… Bakalım bu fulardaki motifi bilebilecek misiniz?…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir