Dünyanın İlk Başörtülü Profesyonel Mankeni Görücüye Çıktı(!)

Dünyanın İlk Başörtülü Profesyonel Mankeni Görücüye Çıktı(!)

Dünyanın İlk Başörtülü Profesyonel Mankeni Görücüye Çıktı

New York Moda Haftasında 2017 Sonbahar/Kış koleksiyonları görücüye çıktı. Geçen sezon tasarımlarını sunan ilk tesettür markası olarak tarihe geçen Anniesa Hasibuan bu sezon da kış koleksiyonunu tanıttı. Bu koleksiyon son koleksiyonuyla hemen hemen aynı idi. Tasarımcı en çok lame dore işli kıyafetleri lame başörtülerle sundu. Genelde kıyafetler düz renkli, kendinden desenli kumaşlardan hazırlanmış ve tek renk başörtülerle hatta bütün kıyafetler aynı lame başörtüsü ile kombinlenmişti. Metalik renklerin arasında lame dorenin yanı sıra bakır tonları da vardı. Geçmiş sezon ki koleksiyonunda da dikkatimizi çeken mankenlerin Türk stili baş örtme tarzı bu sefer de değişmemişti. Kıyafetler bol kesimli, dökümlü ve tesettür giyim kuralları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştı. Mankenlerin birkaç tanesinin saçları önden biraz görünse de ikinci koleksiyonunda tesettürün sınırlarını zorlamayan tasarımları ile kendi çizgisinden uzaklaşmaması takipçilerini sevindirdi.

Dünyanın İlk Başörtülü Profesyonel Mankeni Görücüye Çıktı

New York moda haftasında bu sezon tarihe geçen bir ilk daha oldu. Dünyanın ilk başörtülü profesyonel mankeni görücüye çıktı(!) Hasibuan’ın defilesindeki tesettürlü kıyafetleri sunmak amacıyla sadece podyumda başını örten mankenlerden bahsetmiyoruz, gerçek hayatta da başını örten ve dünyanın bir numaralı mankenlik şirketi tarafından ise alınan ilk başörtülü mankenden bahsediyoruz. Bir çoğunuz haberdar olmuşsunuzdur, ama duymayanlar için biraz detaylı olarak anlatalım. Bahsettiğimiz genç kız (ismini özellikle kullanmıyoruz) Kenyada mülteci kampında doğan Somali asıllı, Amerika’ya yerleşip, Amerika’da büyüyen alımlı bir kız. Şimdi 18 yaşında olan bu genç kız geçtiğimiz ay Amerika’da (belki de dünyada) güzellik yarışmasına katılan ilk başörtülü yarışmacı oldu. Miss Minnesota güzellik yarışmasında bütün kıyafetleri muhafazakar olan genç kız yarışmanın mayo giyilen kısmında da burkini yani tesettür mayo giymeyi tercih etti. Hatta giydiği burkini de bir Türk markasına ait idi. Genç yarışmacı Miss Minnesota ödülünü kazansa Miss U.S.A. yarışmasına hak kazanacaktı ama yarışmada elendi. Daha önceki yıllarda, Amerika’da lise öğrencisiyken de okulunda gerçekleşen güzellik yarışmasında binlerce kızın okuduğu bir okulda güzellik kraliçesi seçilen bu genç kız, Miss Minessota yarışmasında elenmesine rağmen, başörtülü olmasından dolayı basının dikkatini çekti. Kendisiyle ilgili yapılan haberler sayesinde bir zamanların Süper Modelleri Cindy Crawford, Naomi Campbell, Tyra Banks ve son yılların popüler mankenlerinden Giselle Bundchen gibi dünyaca tanınmış isimleri temsil eden İMG şirketi tarafından işe alındı.

Dünyanın İlk Başörtülü Profesyonel Mankeni Görücüye Çıktı

İlk mankenlik görevi ise sıradan bir defile de değil, New York Moda Haftasında Kanye West’in Yeezy markasının 5. koleksiyon sunumunda yaptı. Yeezy markası daha önce de yazılarımızda da mankenlerin kıyafetlerine değil kıyafetsizliklerine değindiğimiz bir marka idi. Bu defilede yürüyeceğini duyduğumuzda bayağı endişelendik. Ama kış koleksiyonu olduğu için bu kez paltolar ve kabanların olmasına sevindik. Başörtülü mankenin sunduğu kıyafete gelince, boyu yere kadar uzanan deve tüyü rengi bir kürk manto giymişti. Manto bolluğundan dolayı üzerinde elbise gibi duruyordu. Zarif yüz hatları siyah desensiz bir başörtü ile çerçevelenmişti. Yine dikkatimizi çeken bir şey de başörtüsünün Türk stili örtülmüş olmasıydı. Kıyafeti tamamen tesettür sınırlarına uyan, hiç bir saç teli görünmeyen bu manken defile sunumunda da sadece bütün mankenler gibi podyumda hızlı tempo ile yürüyerek kıyafeti sundu.

Dünyanın İlk Başörtülü Profesyonel Mankeni Görücüye Çıktı

Gelecek günlerde büyük bir derginin kapak çekimlerinde de yer alacak olan bu muhafazakar manken bakalım ne tarz adımlar atacak. Mankenlerin bedenleri üzerinden para kazandığı bir iş dünyasında bu genç kız nasıl hayatta kalabilecek? Sahne arkasında, backstage giyim yerlerinde mankenlerin, herkesin önünde kıyafet değiştirmek durumunda olduğu bir ortamda bu mankene özel bir giyim alanı verilmesi hemen hemen imkansızken bu sorunu nasıl aşacak? Hatta kadın ve erkek giyim koleksiyonlarını aynı defilede sunan markalarda bu genç kızın sadece diğer kız mankenlerle değil, erkek mankenlerle de aynı giyim alanında olacağı düşünülürse, nasıl hareket edecek? Aynı zamanda backstage alanında her an fotoğrafçılar ve kameramanlar tarafından çekim yapılmaya devam ediliyor. Mankenlerin çoğunun şikayet ettiği konulardan biri olan bu meselede, kıyafetlerini değiştirirken bile çekimlerin devam etmesi durumudur. Böyle bir atmosfer içinde değil bir tek saç telini, bedenini mahrem gözlerden nasıl koruyabilecek hepimiz merak ediyoruz.

Dünyanın İlk Başörtülü Profesyonel Mankeni Görücüye Çıktı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir