Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Dünyada İslami Moda Tasarımının Öncülerinden “Barjis Chohan”…

Dünyada İslami Moda Tasarımının Öncülerinden “Barjis Chohan”…

Dünyada İslami moda tasarımının öncülerinden Barjis Chohan ile bir söyleşi gerçekleştirdik…

St. Martins ve London College of Fashion’da eğitim aldıktan sonra transparan ve dekolte kıyafet tasarlamaktan rahatsız olup, tamamen muhafazakar kadın için çalışmaya başlayan Londra merkezli İslami modanın öncülerinden Barjis Chohan, geçtiğimiz günlerde İstanbul’daydı. Barjis Chohan başta B.A.E. Prensesi olmak üzere Mısır, Tunus ve Fransa’da birçok etkili ismi giydirdi. ‘Barjis London’ atölyesinde dikilen tasarımlar artık Türkiye’ye de ulaşacak. Dünyada İslami moda tasarımının öncülerinden Barjis Chohan, Modanisa ile el sıkıştı.

Aralık Ayında “Barjis Chohan” Ürünleri Modanisa.com’da Olacak

‘Barjis London’ atölyesinde dikilen tasarımlar artık Türkiye’ye de ulaşacak. Dünyada İslami moda tasarımının öncülerinden Barjis Chohan, Modanisa ile el sıkıştı. Chohan’ın kıyafetleri önümüzdeki ay, muhafazakar kadına yönelik kıyafet satışı yapanmodanisa.com sitesinde satılacak.

Türk kadının Dubai’deki kadına göre daha fazla renge düşkün olduğunu belirten Chohan, “Pek çok dünya markası koleksiyonlarının içine Müslümanlar’a özel line’lar ekliyor. Dünyada Müslüman giyim pazarı çok hızlı ilerliyor. Etrafınıza bakarsanız herkes aynı makineden çıkmış gibi giyiniyor. Ben bunu değiştirmek istiyorum. Renk uyumu konusunda gereksiz bir takıntı var” dedi.

“Siyah Dünya Modasında Baskın Bir Renk”

Chohan, tasarımlarda siyah rengine verdiği ağırlığı, siyahın dünya modasında da çok baskın bir renk olduğunu söyleyerek açıklıyor. Siyahın vazgeçilmezliği ve çok yönlü bir renk olduğunu belirten Chohan, “Siyah renkli bir kıyafet herkesin gardrobunda olması gerektiğini düşünüyorum. Siyah sabah ya da akşam kullanılabilecek özel bir renktir” diyor.

“Tesettürün Rengi Yoktur”

Chohan, tesettürün bir renginin olmadığını, her rengin kullanılabileceğini söylüyor ve ekliyor “Açık renkli bir abaya ya da dış giyim ürünü çabuk kirlenir ve çok hassastır. Daha koyu renkler ise çok daha kullanışlıdır.”

“Tesettürlü Kıyafetler Amacının Dışına Çıkmamalı”

Chohan, tesettür giyimde bir renk sınırmalasının olabileceğini düşünmüyor. Ancak parlak ve dikkat çekici renklerin kullanılması taraftarı da değil. Bu şekilde dikkat çekici renkler kullanmanın tesettürün amacını yansıtmadığını düşünüyor. Tabi bu durumun kadın ve erkek için de aynı olduğunu ve erkeklerinde çok dikkat çekici, parlak renkler kullanmasının doğru olmadığını düşünüyor. “Renk kullanımı ruh haline bağlıdır. Hergün farklı bir renk giyinmek isteyebilirsiniz ama çok parlak ve dikkat çekici renklerin kullanılmasını doğru bulmuyorum. Çok parlak renkler karşı cinsin dikkatini çeker ve tesettürlü giyinmek amacının dışına çıkılmış olunur. En önemlisi tesettür giyimin amacının farklında olabilmek.”

Tesettür Giyim Mütevazi Olmalı

Tesettürlü giyinmenin zor olduğunun söyleyen Chohan, Allah’ın rızasının gözeterek mütevazi bir şekilde giyinmek gerektiğini söylüyor. “Kadın olarak içimizden birçok farklı şekillerde giyinmek geçebilir bu bizim için her zaman savaştığımız bir konu ama tesettür kavramının ne olduğunu bilip, bu bilinçle giyinmemez gerekiyor. Allah’ın emrettiği şekilde ve mütevazi giyinmek gerekiyor. Tabii ki bu kendimizden ödün vermemiz ve kötü hissederek giyinmemiz anlamına gelmiyor. Kendimizle gurur duyarak giyinmek en önemlisi. Tesettürlü giyinmek bize bir haz vermeli.”

“Dolabımda Olmazsa Olmalarım: Siyah Abaya, Gömlek ve Ayakkabı”

Barjis Chohan’nın dolabındaki olamazsa olmaz dediği üç şeyi sorduk ve ilk sıra da “siyah bir elbise” olmalı dedi.
“Dolabımda ilk olarak, iyi kesimli gece ve gündüz rahatlıkla kullanabileceğim şık siyah bir elbise. İkincisi kesinlikle gömlek. Ne renk olduğu hiç önemli değil. Gömleği bir çok şeyle kombinleyebilirsiniz. Üçüncüsü de güzel bir ayakkabı.”

Barjis Chohan’a Göre “Tesettür ve Moda” İlişkisi

Barjis Chohan, “Tesettür giyimin modası olu mu?” sorularına yanıt olarak, “Moda kelimesini insanların nasıl algıladığına bağlı” diyor ve ekliyor “Benim için moda giyinirken nasıl hissettiğindir.”

“Genç Nesil Örtülü ve Modern Kıyafetler İstiyor”

Barjis Chohan, moda sektöründe kendi tasarımlarını yapmaya başlama sürecindeki en büyük nedenin, genç neslin örtülü ve modern kıyafet arayışında olduğunu farketmesi olduğunu söylüyor. Barjis Chohan “Genç nesil örtülü ve daha rahat, modern, tasarım kıyafetler kullanmak istiyor.”

“İstediğim Noktaya Geldiğimi Söyleyemem”

İyi bir noktada olduğunu ancak çok daha iyi yerlere gelmek istediğini söyleyen Chohan, “İstediğim noktaya geldimi söylersem sadece kibirli bir konuşma yapmış olurum” diye ekliyor. Chohan bir noktaya varmaktan çok, o süreci doğru yaşamanın onun için daha önemli olduğunu da belirtiyor. “Bir bebeği büyütmek gibi ben bu süreci seviyorum. Karşıma çıkan zorluklarla savaşmayı, tasarlamayı seviyorum.”

Müslüman Kadın Dünyaya Örnek Olmalı

Barjis Chohan, çok daha fazla örnek teşkil edecek müslüman kadın olması gerektiğini düşünüyor. Müslüman kadınların güzel örnekler olarak kendilerini göstermeleri gerektiğini savunuyor.

“Örtünmem Bilinçli Bir Şekilde Oldu”

Barjis Chohan, örtünme sürecinin çok bilinçli birşekilde olduğunu ve ikinci çocuğuna sahip olduğunda ona daha iyi bir örnek teşkil etmesi gerektiğini düşünerek örtünmeyi tercih ettiğini söylüyor.
Barjis Chohan “Çocuğuma ileride örtünmesi gerektiğini söylemek yerine kendim örtünerek ona hem örnek olmak hem de örtünmenin nekadar güzel olduğunu göstererek öğretmek istedim. Şimdi kızım 12 yaşında ve benim söylememe gerek duymadan kendi isteğiyle örtündü.”

“Müslüman Bir Ülkede Başörtüsü Sorunlarının Yaşanması Şaşırtıcı”

Barjis Chohan, Türkiye’de kamusal alanda ve eğitim alanında başörtüsü sorunlarının yaşanmış olmasını şaşkınlıkla karşıladığı söylüyor. Barjis Chohan “Biz İngiltere’de yaşayan bir müslüman olarak bu tarz sorunlar yaşadığımızı düşünüyorduk ancak müslüman bir ülkede de bu gibi sorunların yaşanması üzücü ve şaşırtıcı.”

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *