Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Dünya Tesettür Günü Gerekli Mi?

Dünya Tesettür Günü Gerekli Mi?

Dünya Tesettür Günü Gerekli Mi

İki gün önce şubat ayının ilk gününün World Hijab Day (Dünya Başörtüsü/Tesettür Günü –tercümesi çirkin oluyor) olduğunu öğrendim. İlk başta ‘1şubat world hijab day’ fikrine sıcak baktığımı söyleyemem. Hatta aksine bu fikre epey tepkiyle yaklaştım. Çünkü dünya falanca günü, dünya filanca günü, sevgililer günü, neredeyse tek boynuzlu atlar günü, bana fazla ticarilikten duygusunu kaybetmiş, içi boşaltılmış günler olarak gelir.

Dünya tesettür günü ise bütün bu ‘özel günlerden’ daha korkutucu geldi. Fazla hıristiyanvari, fazla ‘yabancı’ menşeili geldi. Mevlid kandili varken Kutlu Doğum Haftası bile Protestanlıktan devşirme sinyalleri veriyorken bu günü anlamlandırmakta zorlanıyorum. Nasıl desem, world hijab day’ de neler yapılır mesela? Yoksa bir şey yapılmaz sadece takvimde bir çentikten mi ibarettir?

Dünya Tesettür Günü Gerekli Mi

En nihayetinde bütün duyar duymaz reddedişler bir önyargıdan ibarettir diyerek biraz araştırma yaptım. Fikrim değişti mi? Evet. Tamamen mi değişti? Hayır.

Evvela yabancı bloglarda araştırma yaptım, youtube’da bazı videolar izledim ve fikrimi; ‘Türkiye gibi çoğunluğun en azından teoride Müslüman olduğu hemen herkesin ise İslâm’dan haberdar olduğu bir ülkede böyle bir gün gereksiz. Ancak bazı ülkelerde mesela Amerika’da, İngiltere’de, Avustralya’da, Almanya’da aklınıza neresi gelirse İslâm’ın tam olarak ne olduğunu bilmeyenlerin çoğunlukta olduğu ülkelerde belki böyle bir güne ihtiyaç vardır’ olarak değiştirdim. Çünkü yurtdışındaki pek çok başörtülü arkadaşımdan ilginç anılar dinliyorum; başörtüyle nasıl duş alıyorsunuz, duyabiliyor musun, uyurken de takıyor musun gibi sonu gelmez sorular alıyorlar.

Yani pek çok insanın bunca bilgiye kolaylıkla ulaşma imkanına rağmen hâlâ başörtüsü ve İslam hakkında en ufak bir fikri bile yok.

Fikrimi değiştirmeme sebep olan şeylerden biri gayrimüslim bir kızın 1 Şubat’ta başını örtüp okula gitmesi ve başörtülü arkadaşlarını anlamaya çalışması oldu. Bazı insanların destekleyici tavırları yanında diğer bazılarının alaycılıklarını, öfkelerini birebir yaşaması bundan sonraki hayatında empati yapabilmesi için büyük bir adım. Ancak yine de böyle bir gün var ise bir gün için insanların başlarını örttüğü bir etkinlik olmamalı.

Dünya Tesettür Günü Gerekli Mi

Müslüman kadınlar neden saçlarını ve vücutlarını örterler? Müslüman kadınlar sanıldıkları gibi özgür değil midir? Tesettürün anlamı nedir? Gibi sorulara cevap verildiği İslâm’ın ve tevhidin anlatıldı bir gün olmalı. Aksi takdirde kendi tabirleri ile ‘hijabi’lerin renkli başörtüleriyle poz verip instagramda paylaştığı bir ‘gösteri’ye döner ki böylece tesettür günü tesettürle çelişir bir hale gelir.

Siz ne dersiniz böyle bir gün gerekli mi yoksa aksine bu, tesettürün mahiyeti için bir tehlike mi?

1 Yorum Bulunuyor

  • özlem
    2014-02-05 | Permalink |

    böyle birgün bizi bağlarmı bence bağlamaz..dediğiniz gibi belkide islamın çok yaygın olmadığı ülkelerde ilgi çekici olabilir..malesef ki türkiyede de bu durum değişti tesettür artık bilinçli deil biz çoktan ilgi çekmeye başladık tesettür bir süs objesi haline gelmeye başladı çünkü kapalı bayanlarımızın çoğu neden başörtü taktığını bilmiyor kimisi eşi istediği için kimisi aileden dolayı ve en kötüsüde özenti bir milletiz kızlarımızın bir kısmı tarz’a çevirmeye başladı farz’ı..son olarak umarım birgün tesettürün bir başörtüsünden ibaret olmadığını anlarız. Rabbim hidayet versin hepimize selam ve dua ile…

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *