Dünya Markalarından 2022/23 Sonbahar – Kışına Hızlı Bakış

Dünya Markalarından 2022/23 Sonbahar – Kışına Hızlı Bakış

Louis Vuitton ve Max Mara 2022-23

Dünya markaları 2022/23 Sonbahar – Kış Koleksiyonları ile modaseverlerin heyecanını artırdı. Pandeminin etkisinden tamamen çıkan tasarımcılar, hacimli ama feminen görünümlerle kadınsılığı öne çıkaran kıyafetlere ağırlık verdi.

Dememiz o ki, bu yıl aşırı salaş ve sportif stillere bir süre ara vererek cazibesi yüksek stilleri göreceğiz. Öğrenci formaları, korseli elbiseler, nostaljik tüvitler ve jilet gibi takımlar adını sık duyacağınız trendler.

Lafı fazla uzatmadan önümüzdeki dönemde hangi tasarımları göreceğiz, yeni sezonun dikkat çekenleri neler, tesettüre uyarlanabilir nasıl trendler var 9 maddede göz atalım.

Gucci 2022-23 Ceket ve Deri Etek - Louis Vuitton 2022-23 Pantolon Ceket

Şuradan Bir ‘Öğrenci’

Okul sezonu sadece öğrenciler için değil moda dünyası için de açıldı. Mezun olanlara yeniden ders başı yaptıracak tasarımlar, 2022/23 sonbahar – kış podyumlarında tam not aldı. Özellikle bu yıl ‘kravatlar’ sadece erkeklere özgü olmaktan çıkarak kadınların kombinlerinde ikonik bir detay olarak kendini gösterecek. Beyaz gömlek, pileli etek, blazer ceketli takımlar, ekoseli desenler, uzun çoraplar ve makosenlerle sokağa değil, okul koridorlarına çıktığınızı hayal edin.

Christian Dior 2022-23

Korse ile Kum Saati

Brigenton dizisiyle, geçmişte bırakılan korseler yeniden dünyamıza girdi. Regencycore akımının baş rol oyuncusu bu aksesuar, geçtiğimiz yıllarda trendler listesinde minimal bir yerlerde iken yeni sezonda makro trend olarak karşımıza çıkıyor. Tabii eskisi gibi sadece bir estetiği değil, zırhını kuşanmış güçlü bir kadını yansıtıyor. Dior markasının look’larından yola çıkarsak korseleri bazen kum saati kesimini yansıtan ceket kalıplarıyla bazen de bir paltonun belini saran kemer misali göreceğiz.

Louis Vuittion ve Bottega Veneta 2022-23 Bele Dolanmış Hırka Modası

Bele Bir Hırka Dola

Yeni sezonun trendlerinden biri bele dolanıyor. Bottega Veneta, Louis Vuittion, Etro gibi birçok marka podyumlarında yükselen bu salaş görünümü, feminenliğe inat listeye sokuyor. Tek ihtiyacınız olan bir hırka ya da gömleği bele dolamak. Havalı ve zahmetsiz bu stili ‘öğrenciliğe dönüş’ konseptine sokabiliriz.

Max Mara 2022-23 Puffer Mont ve Teddy Kaban

Yumuşacık Trend: Puffer

Kayak tatilinde olun ya da olmayın, moda dünyası soğuk bir kışa hazır. Öyle ki sadece yorgan kadar kalın ve kabarık bir şişme monttan bahsetmiyoruz. Puffer etek ve elbiselerden, teddy kaban ve pantolonlara kadar yumuşacık tasarımlar göreni bile ısıtıyor.

Max Mara 2022-23 Yün Başlık

Başlıklar

Puffer etkisinin devamı olarak yorumlayabileceğimiz başlıklara, geçen yıldan biraz da olsa aşinayız. Sadece dünya modasında kalmayıp tesettürlü kadınların seçimlerine dahil olan sıcak akımı daha çok görecek gibiyiz.

Christian Dior Biker Ceket ve Etek

Biker Ceketler Sahnede

Dior, Diesel, Alexander Mcqueen, Alexander Wang gibi birçok dünya markası ‘motorcu ceketleri‘ sahneye çıkarıyor. Sonbahar – kış sezonunun vazgeçilmezi olan deriler böylece en maskülen tavırlarıyla güncellenerek dolaplara girmeye aday.

Chanel 2022-23 Tüvit Etek&Ceket

Nostaljik Tüvit

Sofistike görünümlerin vazgeçilmezi tüvit, 2022/23 sonbahar – kış sezonunda daha görünür oluyor. Chanel‘in koleksiyonlarından aşina olduğumuz bu doku, en renkli en ışıltılı dokumalarıyla şimdiden fast – fashion markaların vitrinlerine yerleşti.

Alberta Ferretti Siyah Etek Takım

Domanitrix

2022/23 sonbahar – kış sezonunda bir yanı dominant baştan aşağısı siyah stiller ikonik görüntülere sahne oldu. Vinil kıyafetler, deri parçalar, kürkler derken kapkara stillerin çekiciliğini en güçlü tavrını yansıtıyor.

Alberta Ferretti

Jilet Gibi Bir Kış: Terzilik

2022/23 sonbahar – kış moda trendleri, dünyamızı saran ‘sportif’likten uzaklaşarak daha feminen görünümleri odağına alıyor. Şık takımları, bele oturan elbiseleri, zarif pardösüleri, jakarlı etekleri, havalı kürkleri, deyim yerindeyse ‘jilet gibi kesimleri’ yeniden görüyoruz. Terzilik bu sezon daha kıymetlenirken zarafetin daha rahat hacimlere sahip kalıplarla yansıtıldığına şahitlik ediyoruz.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir