Dünya Markaları Bize Neyi Fısıldıyor?

Dünya Markaları Bize Neyi Fısıldıyor?

Etro 2022 İlkbahar Yaz - Dilara Nazan Ertan Elbise

Dünya markaları, 2022 ilkbahar – yaz sezonunda bizi bekleyen modaya dair ipuçlarını sundu. Pandemi sonrası dönemin izleri podyumlarda derinden hissedildi. Modacılar maskelerden kurtulup eski düzene geri döndüğümüz yaz günlerinin ruhunu bize kendi dillerinden fısıldadı.

Jil Sander - Niqozza 2022 İlkbahar (Betül Gedik)

Bu Yaz Çok Ama Çok Renkli Geçecek

Dünya markalarının yeni sezonda ‘renklenin’ diyerek bize fısıldamayıp adeta haykırıyor. Pandemi sonrası bunalımdan hepimizi çekip çıkarmak için olabildiğince cesur tonlarla karşımıza çıkan tasarımlar, her zamanki yaz koleksiyonlarından daha başka. Renklerin en neon tonlarından en pastel hallerine kadar, bu bahar içimiz de dışımız da çiçek açacak, enerji dolacak.

Valentino - Venöve Koleksiyon 2022 İlkbahar Yaz (Betül Gedik)

Kontrast Uyumlar ‘Çılgınlar Gibi’ Trend

2022 ilkbahar – yaz koleksiyonlarını sergileyen dünya markaları, bu sezon ‘kontrast renk uyumlarının’ çılgınlar gibi trend olduğunu fısıldıyor. Yeşili sarıyla hatta bir de yanına turuncuyla kombinlemeniz gerektiğini söyleyen tasarımcılar, yeşili de pembeyi de morla eşleştirin tüm renkleri katın karıştırın diyor. Ton sür tondan vazgeçemeyenler bile bu sezon zıtlıkların uyumuna çekilecek.

Rodarte - Niqozza 2022 İlkbahar Yaz (Betül Gedik)

Bu Mevsim Biraz Romantiğiz

Fırfırlar, yaka detayları, etnik ve çiçekli tasarımlar… Markaların koleksiyonlarında eksik etmediği bu detaylar, bu mevsimin sakin ve romantik bir tarafının olduğunu fısıldıyor. Şifon, ipeksi ya da saten gibi akışkan kumaşlarla yansıtılan bu tarzı aksesuarlarda ve hatta ayakkabılarda bile göreceğiz. Daha yuvarlak burunlu, rugan, mini topuklu sandaletler modern zaman nostaljisi bile yaşatabilir.

Peter Do 2022 İlkbahar Yaz - Qooq Store (Hülya Aslan)

Ofis Giyimi Önem Arz Ediyor

2022 ilkbahar – yaz koleksiyonlarını tanıtan dünya markaları, tesettürlü kadınları da sevindirecek mütevazı bir yaklaşımla çalışan kadınlara fısıldıyor. Dış giyimin güçlendiği yeni sezonda pardösüler en uzun ve ince görünümleriyle aramızda olacak. Buna ek olarak ikili takımlar, bol pantolonlar, blazer ceketler aslında bakarsanız sadece iş yerinde değil günlük hayatımızın tam içinde olacak.

Temperley London 2022 İlkbahar Yaz - Benin (Aybüke Nur Demirci)

Eteklerimiz Zil Çalacak

Uçuş uçuş etekleri uçuşturmadan yazın geldiğini anlayamayacağımızı bilen dünya markaları, maksi boy elbiseleri ile yine bize bir şeyler fısıldıyor. Tesettürlü kadınları da mutlu edecek trendimizde, etekler o kadar şaşalı ki giyeni prenses gibi hissettireceği kesin.

Erdem 2022 İlkbahar Yaz - Dilara Nazan Ertan

Sadeleş Beyaza Bürün Doğal Ol

2022 ilkbahar – yaz sezonunda en sevilen trendlerden birini dünya markaları yüksek sesle duyuruyor. Sadeleşiyor, beyaza bürünüyor ve doğallaşıyoruz. Şile bezi, keten ve pamuklu kumaşlarla tasarlanan en organik elbiseler, uçsuz bucaksız kırlarda koşma hissi uyandıran görünümleriyle yeni bir akımın kapısını aralıyor. Danteller, makromeler ve etnik dokumalar ile zaman zaman hareketlenecek en beyazından tasarımlar, aydınlık bir yaz sunuyor.

Rodarte 2022 İlkbahar Yaz - Yaqa Official (Betül Gedik)

Feminenliğe Dönüş

Dünya markaları spor ve salaş giyimi geride bırakarak feminenliğe geri dönüşümüzü fısıldıyor. Giderek maskülenleşen tasarımlara karşı şimdilerde yeniden geçmişin kadınsı çizgilerine geçiş var. Belden oturan elbiseler, kabarık kollar, çiçekli tasarımlar, incilerden tutun da uçuş uçuş tüllere kadar her şey bize tam bir ‘hanımefendi’ olduğumuzu hatırlatıyor.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir