Dünya KOAH Günü

Dünya KOAH Günü

Dünya KOAH Günü

Bugün 19 Kasım Çarşamba. Sıradan bir gün. Hatta çalışanlar için haftanın yarısı bitti bile. Hayır, bugün sıradan bir Çarşamba değil! Bugün 19 Kasım Dünya KOAH Günü. KOAH [Kronik (müzmin) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığı] hava yollarında daralmaya yol açan ciddi bir rahatsızlıktır.

Türkiye de her 5 kişiden 1’inde KOAH vardır. Dünyada tüm ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer almaktadır. Maalesef bu durumun oluşmasına toplumun KOAH konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması, erken tanı ve tedavinin öneminin tam olarak bilinmemesi neden olmaktadır.

KOAH için en büyük risk faktörü sigara ve diğer tütün ürünlerinin ( nargile, pipo vs) kullanılması ve bunların dumanına maruz kalınmasıdır. Diğer sebepler ise odun,tezek gibi yakıtların kullanılması, tozlu-dumanlı iş yerlerinde çalışılması ve -her yazımda vurguladığım- fiziksel aktivite yetersizliğidir.

Dünya KOAH Günü

Ben de KOAH olabilir mi?

Olmaz demeyin! Sigaranın, nargilenin bu kadar yaygınlaştığı ve masum görülmeye başlandığı şu zamanda, fiziksel aktiviteden yoksun hayatlarımızda hepimiz KOAH hastası olmaya adayız.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Dünya KOAH Günü bildirisine göre; 40 yaş üzerinde iseniz ve aşağıdakilerden bir veya birkaçı varsa sizde KOAH riski var demektir.

  • Geçmişte veya şimdi sigara veya tütün ürünü bağımlığı
  • Geçmişte veya şimdi tozlu ortamda çalışma
  • Isınmak ve yemek pişirmek amacıyla organik yakıtların (tezek, odun, kömür, çalı, çırpı, vb) kullanılması
  • En az 2-3 ay süren ve tekrarlayıcı öksürük, balgam çıkarma
  • Yol yürürken, merdiven çıkarken, iş yaparken veya herhangi bir eforda çabuk yorulma, nefes daralması

KOAH açısından değerlendirilmek üzere bir sağlık kuruluşuna başvurunuz ve nefes ölçüm testi yaptırınız.

Koah nedir

Bende sizleri Dünya KOAH Günü vesilesiyle sağlığın iyileştirilmesi ve korunması için haftanın en az beş günü, günde en az 30 dakika süre ile orta yoğunlukta fizik aktivite (örneğin yürüyüş) yapmaya ve sigarayı hayatınızdan uzaklaştırmaya davet ediyorum.

Alıp verdiğimiz her nefeste Allah’ın tüm nimetlerini hissedebiliyorsak o nefese iyi bakın!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir