Duanın Gücünü Keşfedin

Duanın Gücünü Keşfedin

Duanın Gücü

Ruhsal şifa yönelik birçok terapisi duanın gücünden sıklıkla faydalanılır. Güçsüzlük, stres ve benzeri sorunların kaynağı kişinin içsel uyumsuzluğudur.

Duanın bedenin ve ruhun uyumlu çalışmasında çok büyük etkisi vardır. “Hayatımızda olumlu dua etmek bize gücü getirir, güç de olumlu sonuçlar kazanmanızı sağlar.

Dua Bilinçaltınızın Kılavuzudur

Her ne kadar son zamanlarda duadan uzaklaşıldığı düşünülse de bence insanlar bugün kişisel problemlerini çözmede ellerindeki en büyük gücün dua olduğunun farkındalar. Duanın gücü enerjinin göstergesidir. Bilimsel teoriler de nasıl atomun içindeki enerjiyi dışarı çıkarmak için bazı teknikler kullanılır, aynen öylede manevi enerjinin açığa çıkması için, duanın doğru tekniklerle yapılması gerekir.

Bugün öyle görünüyor ki, duanın gücü hayatımızdaki her noktayı etkiliyor. Bedenen ve ruhen çürümemizin önüne geçiyor. Ruhunuzun yıpranmasına, bitkinleşmesine ya da çökmesine izin vermek zorunda değilsiniz. Dua sizi her akşam tazeler, her sabah yenilenmiş olarak dışarı yollar.

Her vakit yaptığınız duanın doğru ya da yanlışı seçmenizi belirleyen, kuvvetlerin merkezi olan bilinçaltımıza girmesine izin verirseniz dua size bir kılavuz olabilir. Dua düzgün ve doğru tepkilerinizi sürdürme gücüne sahiptir. Bilinçaltınızı derinlemesine giren bir dua sizi yenilebilir.

Duanın Gücü

Doğru Dua Etmek Önemlidir

Dua etmek kadar doğru dua etmek de önemlidir. İlk önce dua ettiğimiz zaman isteklerimizi kainattaki en büyük güçten istediğimizin farkında olmamız çok önemlidir. Etkili olduğu ispatlanmış metotları duanın gücüyle denemenizi tavsiye ederim. Duanın sırrı zihninizi Rabbinize açmanın en etkili yolunu bulmaktır. Dua ile zihnimizi açmanın yollarında biri önce dua edin, sonra gözünüzde canlandırın resmedin, son olarak da kabul olmuş gibi Allah’a teşekkür edin.

Dua edin derken şunu kastediyorum. Aslında hayatınızın her alanını dualaştırın. Mesela bir problem ile karşılaştığında sade ve olumlu cümleler kurarak Allah’tan isteyin. Allah’ı sanki uzakta gibi düşünüp istemeyin. ‘O’ her yerde, ofisinizde, evinizde, sokakta, arabada her yerde yanınızda olan en yakın dost, en yakın sırdaş, olarak düşünün. Duayı karar verilmesi ve ele alınması gereken her konuyla alakalı ALLAH ile doğal bir irtibat olarak düşünmelisin. Bir süre sonra Allah’ın karşısında bulunduğunuz düşüncesi bilincinize ve daha sonrada bilinç altınıza hakim olacaktır.

Günlük hayatımızı dualaştırmaktan bahsediyorum. Yürürken, araba kullanırken ya da diğer faaliyetlerimiz esnasında dua edebiliriz. Belki bir köşeye çekilip sessiz sedasız el açıp yakarışlarla olmayabilir.

Kaf Suresi’nin 16. Ayeti şöyledir:

“İnsanı Biz yarattık. Onun için, nefsinin kendisine neler fısıldadığını, neler telkin ettiğini de Biz pek iyi biliriz. Çünkü Biz ona şah damarından daha yakınız.”

Şah damarından daha yakın; yani her an hayatın içinde ondan yardım beklemeli insan, ‘Allah’ım bunun için ne yapacağım’, ya da ‘Allah’ım bana bunun için taze bir anlayış ver’ gibi devamlı dua içinde olup, hayatınızdaki tüm faaliyetleri dualaştırabilirsiniz.

Duanın Gücü

Resmetmek fiziksel olarak düşündüğümüzde temel faktör kuvvettir. Psikolojide ise temel faktör, gerçekleşebilir arzudur. Başarıyı hayal eden bir adam zaten başarıya eğilimlidir. Başarısızlığı hayal edenler ise başarısızlığa eğilimlidir. Başarı ya da başarısızlık zihinde canlandırılan resme göre şekillenme eğilimindedir.

Olmaya değecek bir şeyin olabilmesi için; ilk önce dua edin ve tabi Allah’ın hoşnutluğuna uygunluğunu gözden geçirin, sonra aklınızda onun bir resmini oluşturun, resmi güçlü bir şekilde bilincinizde tutun. Ve Yaradana güvenip ona teslim olun. Başarılı olmak için siz üzerinize düşen fiili her şeyi yaptığınızdan emin olun, daha sonrasında yaptığınız resmin ne kadar garip bir şekilde gerçek olduğunu görmek hiç de şaşılacak bir şey olmada gerek değil mi?

Dua ettiğiniz ve resmettiğiniz şey Yaratıcının gücünü kabul ettiğinizde ve gerçekleşmesi için kendinizi tam olarak verdiğinizde olur. Yani siz üzerinize düşeni yapın ve olacağına güvenin hatta öyle ki olmuş gibi teşekkür edin.

Duanın Gücü

Duayı Gününüzün İçine Katmak İçin 10 Öneri;

  • 1-Her gün birkaç dakika bir köşeye çekilin. Hiçbir şey söylemeyin. Yalnızca Allah’ı düşünün. Zihninizi manevi olarak açık hale getirecektir.
  • 2-Sonra sade kelimeler kullanarak sesli dua edin. Aklınızda olan her şeyi söyleyin. Sadece dini cümleler ile sınırlı kalmanız gerektiğini düşünmeyin. Allah ile kendi dilinizle konuşun. Sizi ancak ‘O’ anlar.
  • 3-Gündüz işe giderken, metroda, otobüste ya da masanızda dua edin. Dünyayı düşünmemek ve Allah’ın varlığını her an hatırlamak için dualar fırsat bilinmelidir. Bunu her gün kadar çok yaparsınız Allah’ın varlığını bu kadar yanınızda hissedersiniz.
  • 4-Dua ettiğinizde her zaman istemeyin bunun yerine yaratıcının gücünü takdir edin, duanın çoğunu şükrederek geçirin.
  • 5-Samimi duaların sevdiklerinize ulaşıp, Allah’ın sevgisi ve korumasıyla kuşatılacaklarına inanarak dua edin.
  • 6-Dualarınızda hiçbir zaman olumsuz bir düşünce dile getirmeyin.
  • 7-Her zaman Allah’ın takdirinden razı olacağını dile getirin. İstediğiniz şeyi dileyin. Fakat Allah’ın size verdiklerine razı olun. Onun verdiği sizin istediğinizden daha hayırlıdır.
  • 8-Yapabileceğinizin en iyisini yapmayı talep edin. Ve sonucu gönül rahatlığı ile Allah’a bırakın.
  • 9-Sevmediğiniz ya da size kötü davranmış insanlar için dua edin. Kırgınlık duanın gücünü kısıtlayan şeylerden biridir
  • 10-Dua edilecek kişilerin bir listesini yapınız. Başkaları için ne kadar dua ederseniz duanız size bu kadar çok geri dönecektir

Yaşam ve İlişki Koçluğu Hizmetleri üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.interaktifdanismanlik.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *