Dönem Dizilerinin Stilleri Günlük Hayatımızda Nasıl Bir Karşılık Buluyor?

Dönem Dizilerinin Stilleri Günlük Hayatımızda Nasıl Bir Karşılık Buluyor?

The Queens Gambit Fiyonk Yaka Detay Elbise - Latifa Elbise

Karantina günlerinde vakit, dijital platformlardaki dizi ve filmlerle geçti. Neredeyse izlenmedik yapım bırakmazken hikayelerin dışında kostümler de ilgi odağı oldu. İmparatorluk döneminin ihtişamlı görünümleri; 60’lar, 80’ler derken ekranlar adeta moda dersi verdi.

Zamanda yolculuğa çıkaran dizi ve filmlerdeki görsellik, günümüze de bir şekilde yansıdı. Dikkat çeken popüler yapımların paralelinde, dönem trendleri ve günlük hayatımızdaki karşılığı radarımıza takıldı. Gelin, uzun bir yolculuğa çıkalım. (Ve şunun da altını çizelim ki, bu bir dizi önerisi değildir!)

Bridgerton Defni Elbiseleri

Bridgerton: Yeniden Canlanan İmparatorluk Stili

Son zamanların en konuşulan dizilerinden Bridgerton, özellikle kostümleriyle öne çıktı. 19. yüzyıl moda dünyasını yansıtan dizi için tam 7500 kostüm hazırladı. Göğsün hemen altından başlayarak drapeli şekilde bolca dökülen imparatorluk elbiseleri, ekru, lila, mavi gibi pastel renk tonlarıyla masalsı bir yolculuk hissi uyandırdı.

Bridgerton

Karpuz kollar, uçuşan etekler, organzeler, eldivenler, tüylü şapkalar düzenlenen balolarda olmazsa olmazlardandı. E tabi, zamanın korseleri de dizi boyunca unutulmadı. Ve dizide asaleti temsil eden oyuncular daha sade, sonradan görmeliği temsil eden aileler alacalı renklerle yansıtıldı.

Bridgerton Dizi Kostümü - Zimmerman Elbise

– Günümüze Nasıl Yansıdı?

19. yüzyılın imparatorluk stilleri, dünya modasının her zaman göz bebeği. Günlük hayatta o zamanki kadar kabarık etekler ya da korseler olmasa da masalsı dünyaya bu yıl da bir adım atıldı. Balon kollar, uçuşan çiçekli şifonlar, göğüs altından bollaşan uzun boy elbiseler, pastel tonlarla günümüze modernize edilerek yansıdı.

The Queens Gambit Kostüm - Soralline Ekose Etek

The Queens Gambit: Geometrinin Etkisinde 60’lar Görünümü

Satrançta oldukça başarılı bir baş rolün yer aldığı ‘The Queens Gambit’, 60’lı yılların modasını yansıtıyor. Dizinin tasarımcısı, yukarıdan aşağı düz inen elbiseleri dönemin ünlü modacısı Pierre Cardin‘e, A kesimli etekleri de tasarımcı Andre Courreges‘e bir gönderme olarak yaptığından bahsediyor. Rengarenk desenli gömlekler, pop-art’ın etkisindeki geometrik baskılar çizginin ve karenin kıskacında ilerliyor. Karakterin bu yoğunlukta giyinmesi de tabii onun bir satranç ustası olduğundan kaynaklanıyor. Balıkçı yaka kazaklar, bebe yakalar ve geniş kesim kaşe kabanlar da dizinin diğer öne çıkan moda detayları.

Yeşilçam Dizisi Kostüm ve Aksesuarları - Selin Şekerci&Afra Saraçoğlu

Yerli Yapım ‘Yeşilçam’da 60’lar Dünyası

Son zamanların popüler yerli yapımlarından ‘Yeşilçam’da da 60’lar rüzgarı esiyor. Çiçekli elbiseler, puantiye desenler, A kesimler, renkli çoraplar ve envai çeşit iri iri aksesuarlar… Tüm bunlar dönemin enerji dolu siluetini sergiliyor.

– Günümüze Nasıl Yansıdı?

60’ları yansıtan her iki dizinin çizgisinde bebe yaka, fiyonklu detayları görmek mümkün. Puantiyeli gömleklerden tutun da ekose desenli jilelere kadar birçok tasarım halen günümüzde trend. Bunlarla birlikte çizgili tişörtler, abartılı takılar da yine 60’lardan şimdiye uzanıyor.

Stranger Things Renkli Kostümleri

Stranger Things: Gençlik, Renkler ve 80’ler

Konusu ve müzikleriyle olduğu kadar kostümleriyle de çok konuşulan Stranger Things, dönemin abartılı ruh halini yansıtıyor. Aşırılığın, abartının damga vurduğu zamanlar büyük beden jean‘lerin de en moda olduğu günler. Yeşilin, sarının, pembenin birbirine karıştığı yılların trendi de dizi de çoğu zaman renkli karakterler üzerinden veriliyor.

Stranger Things Pembe Elbise - Normcore Pembe Elbise

Normcore Elbise

– Günümüze Nasıl Yansıdı?

Neon desenli kıyafet ve aksesuarların trend olduğu 80’leri, yeni sezon koleksiyonlarına bir bakışta görebilirsiniz. Jean üzerine jean akımı bile bu günlerden geliyor diyebiliriz. Hatta son zamanların modası ‘mom jean’lerin geçmişi de buraya uzanıyor. Ayrıca, capcanlı kontrast renklerle stil yakalama oyunu da geçmişten miras.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *