Doha; Dünyanın En Zengin İnsanlarının Yaşadığı Şehir

Doha; Dünyanın En Zengin İnsanlarının Yaşadığı Şehir

Doha Gezi Rehberi (Pearl)

Bahar aylarını yaşadığımız şu günlerde en güzel gezilecek yerlerden birisidir Doha.

Ortadoğu’da bulunan, Dubai’den sonra yıldızı parlamaya devam eden ve dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Doha’ya vizesiz rahatlıkla gidebilirsiniz.

Neden baharda güzel çünkü yazın inanılmaz sıcak, kışın da aslında soğuk değil ama denize girmek isterseniz girilecek seviyede sıcaklığı yok. O yüzden denize girmek, biraz alışveriş yapmak, gezmek ve dinlenmek isterseniz bahar ayları Doha’ya gitmek için doğru alternatif olacaktır.

Ortadoğu’da dedik peki çöl mü gezeceğiz? Tabi ki hayır. İnsan zekasının ve becerisinin nerelere kadar gidebildiğini çok rahat göreceksiniz. Hatta yemyeşil parklarda gezince çok şaşıracaksınız.

Tabi alışveriş merkezleri, Arap kültürünü yansıtan çarşıları ve muhteşem kordonu sizi mest edecek.

Zenginlik mi? Evet. Sokaklarda gezen bir çok arabayı muhtemelen daha Türkiye’de hiç görmedik.

Gelelim Doha’da ne yapılır, nereler gezilir.

1- İslami Sanatlar Müzesi: Dünya’da İslam kültürünü yansıtan en büyük müze. Evet Dünyanın dört bir yanından gelen İslam coğrafyasının eserleri gerçekten görülmeye değer. Türkiye’den de bir çok eserin yer aldığı müzede, İran, Irak, Suriye vb. Bir çok İslam ülkesinin bölümleri var. Kapalı alanda nezih bir müze İslami sanatlar müzesi.

Ücretsiz olarak gezilen müzenin içindeki cafe çok güzel ve nezih. Fiyatları biraz abartılı olsa da denemeye değer.

Doha’nın simgesi olan Kordon’un ( Cordon) başında bulunan müzeyi haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

2- Kordon: Doha’yı bir baştan bir başa yürüyebileceğiniz, üzerinde pek çok anıt bulunan Kordon boyu İslami sanatlar müzesi ile başlıyor Westbay ile tamamlanıyor. Çok güzel bir deniz manzarası var ve sakin huzurlu bir yürüyüş olacak. Mutlaka tavsiye olunur.

3- Pearl: Yapay olarak denizin içine yapılmış marina. Muazzam yatları gözlemleyebileceğiniz, şehrin en zengin markalarının mağazalarını görebileceğiniz, pahalı cafe restoranların bulunduğu marina zengin manzarası ile de görülmeye değer.

Doha Gezi Rehberi (Villagio Mall)

4- Villagio Mall: Las Vegas’taki bir otelden kopyalanarak yapılan Doha’nın en büyük alışveriş merkezi.

Dubai ve Doha’ da ki hatta Ortadoğu’nun gelişmiş şehirlerinin tümünde alışveriş merkezlerini Türkiye’deki gibi sadece alışveriş merkezi olarak düşünmemek lazım. Çok sıcak olduğu için buraları kapalı turistik yerlere dönüştürmüşler genelde.

Villagio Mall da böyle yerlerden biri. İçin de bir havuz var ve içinde Venedik gondolları ile gezinti yapabiliyorsunuz. Tavanı gök yüzü gibi döşenmiş. Gondol sefası yaptığınız güzergahta da dekorasyona dikkat edilmiş. Sanki Avrupa’da Venedik’i geziyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Güzel olmuş mutlaka gondol sefası yapın zira Venedik’ten çok çok uygun bir fiyatı var.

Alışveriş merkezinde sokaklarda görmediğiniz zengin Arapların alışveriş kültürlerini de gözlemleyebilirsiniz.

Villagio Mall’un hemen arkasındaki parkı da mutlaka gezin, çok büyük çok güzel. Orada bulunan cafede bir çay içmelisiniz. Hem çayı güzel hem de farklı sunumu size güzel bir deneyim yaşatıyor.

Doha Gezi Rehberi (Souq Vakıf)

5- Souq Vakıf: İşte beklenen ucuz alışverişin adresi buralar. Feracenin her türlüsü, uygun parfüm, bijuteri, farklı tekstil ürünleri, Arapların çayları, kahveleri dahası aklınıza gelebilecek her türlü ürün bu sokaklarda.

Ayrıca çok hoş samimi cafelere ve resturantlara da yine bu sokaklarda rastlayabilir, alışveriş yorgunluğunuzu bu cafelerde atabilirsiniz.

Gene bu bölgede bulunan ayrı pasaj olarak göreceğiniz altın çarşını da gezmenizi öneririz. Hem içerisi farklı bir mimari ile yapılmış hem de güzel mücevherat mevcut.

Doha Gezi Rehberi (Çöl Safarisi)

6- Çöl Safarisi: Doha’ya gidilir de çöl de safari yapılmaz mı ? Mutlaka yapılır. Son model jiplerle uçsuz bucaksız çöllerde hızın tadını çıkaracağınız, yer yer bedevi kültürünü gözlemleyebileceğiniz, muhteşem plajlarında denize girebileceğiniz bu adrenalin dolu aktiviteyi mutlaka deneyimlemelisiniz.

Benden Doha için bu kadar bir başka gezi yazısında görüşmek üzere. Eğer siz de Doha’ya seyahat ettiyseniz lütfen deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Haftaya görüşmek üzere.

Cansu KARADAĞ
www.gezionerileri.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir