Doğum Yardımı Uygulaması Bu Ay Başlıyor

Doğum Yardımı Uygulaması Bu Ay Başlıyor

Doğum Yardımı Uygulaması 2015

Çocuğu olan ailelere doğum yardımı uygulaması bu ay devreye giriyor.

Bu kapsamda Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılacak.

Doğum yardımı başvuruları 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra başlayacak.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında Konsolosluklar aracılığıyla yapılacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise ilgili kurumlarına yapılacak.

Doğum Yardımı Sisteminin kamu kurum ve kuruluşlarına açılmasına yönelik iş ve işlemler tamamlanana kadar kamu kurum ve kuruluşları personelin başvurusunu posta yoluyla ilgili il müdürlüklerine gönderecek.

E-devlet kapısından başvuru alınmasına yönelik iş ve işlemler tamamlandığında başvurular e devlet üzerinden de alınabilecek.

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk Vatandaşı olması durumunda anneye yapılacak.

Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilecek. Ancak ödemeye esas çocuk sırasının tespitinde, 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sıralamaya dâhil edilecek.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, anne üçüncü çocuğuna doğum yapmışsa 600, ikinci çocuğuna doğum yapmışsa 400, birinci çocuğuna doğum yapmışsa 300 lira alacak yani 15 Mayıstan itibaren doğan çocuk, ilk çocuk kabul edilmeyecek dedi.

Yorumlar

“Doğum Yardımı Uygulaması Bu Ay Başlıyor” için bir cevap

  1. Yağmur gürsoy dedi ki:

    Bir kızım var çalışıyorum 2012 nisan 21 de dünyaya geldi acaba yardım alabilirmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir