Doğum Yardımı Nasıl Alabilirim?

Doğum Yardımı Nasıl Alabilirim?

Doğum Yardımı Nasıl Alabilirim

Ülkemizde toplumun düzeni ve refahı için birçok yeni düzenleme yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir. Bunlardan bir tanesi de ‘doğum yardımı‘dır. Doğum yardımının yapılması için bazı şartların oluşması da gerekmektedir. Öncelikle doğum yardımı 15/05/2015 tarihinden itibaren sağlanan bir haktır. Bu tarihten öncesi için uygulanmamaktadır. Türk vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılmaktadır.

Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilmektedir. Bu tarihten itibaren doğan çocuk ikinci veya üçüncü olduğunda ödeme ile ilgili olarak sıralamaya dahil edilmektedir.

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk Vatandaşı olması durumunda anneye verilen bir yardımdır. Bu yardımı almak isteyen kişi başvuru yapmak koşulu ile bu hakkı talep edebilir. Başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışında konsolosluklar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise ilgili kurumlarına yapılmaktadır.

Başvuru şekli ise, şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılabilecektir.

Doğum Yardımı Nasıl Alabilirim

Doğum yardımı ile ilgili olarak detaylı bilgi almak isteyenler ücretsiz olarak Alo 144 Sosyal Yardım Hattından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerini arayabilirler.

Konuyu daha ayrıntılı olarak ele alabilmek için birkaç örnek verelim. 01.01.2010 tarihinde doğmuş bir çocuğu olan anne doğum yardımı alamaz. Esas tarih 15.05.2015 den sonrasıdır. Yine aynı şekilde 14.05.2015 tarihinde doğmuş bir çocuk için de doğum yardımı alınamaz. İkiz çocuğu olanlar için de aile kütüğüne kayıt sırasına göre birinci çocuk için 300-TL, ikinci çocuk için 400-TL’lik doğum yardımına başvurabilirsiniz.

Ödeme miktarının tespitinde çocuğun kaçıncı çocuk olduğu önemlidir. 2015’den önce doğum yapmış ise doğum yardımı talebinde bulunulan çocuğun, kaçıncı çocuk olduğu önemlidir. Ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır. Örnek verirsek; anne üçüncü çocuğuna doğum yapmışsa 600 alacak, ikinci çocuğuna doğum yapmışsa 400, birinci çocuğuna doğum yapmışsa 300 lira alacak. Yani 15/05/2015 tarihi kıstas kabul edilecek ve bu tarihten sonra doğan çocuk, ilk çocuk kabul edilmeyecektir.

Doğum yardımı alabilmek için bir tarih bulunmamaktadır. Her zaman başvurabilirsiniz.

Doğum Yardımı Nasıl Alabilirim

Türk vatandaşı olmayıp ama Türkiye’de doğum yapanlar maalesef bu yardımdan faydalanamamaktadır. Bu yardıma yukarıda da bahsettiğim gibi ancak Türk Vatandaşları / Mavi Kart sahipleri başvurabilmektedir. Bununla birlikte doğum yardımına başvuruda çocuğun annesi Türk Vatandaşı değilse, Türk vatandaşı olan baba başvuruda bulunabilir. Hem anne hem de baba Türk vatandaşı ise, anne başvuru yapacaktır.

Vatana millete hayırlı evlatlarımız olsun.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir