Doğum Sonrası Forma Girmenin Püf Noktaları

Doğum Sonrası Forma Girmenin Püf Noktaları

Doğum Sonrası Nasıl Forma Girilir

Hamilelik döneminde her ne kadar anne adaylarını yeni bir bebek dünyaya getirmenin heyecanı sarsa da, doğum sırasında aldıkları kiloları nasıl verecekleri konusunda da endişe yaşarlar. Bu noktada uygulanan yanlış diyet ve beslenme programları taze anne adaylarına faydadan çok zarar getirir.

Peki doğum sonrası nasıl beslenmeli, fazla kilolardan sağlıklı şekilde kurtulmak için ne yapmalı?

Anne sütü miktarını azaltmayacak besinler tercih edin!

Anne sütü bir bebeğin ihtiyaç duyacağı en mucizevi besindir. Anne sütünün azalmaması için buna uygun beslenme programlarını tercih etmek gerekmektedir. Tahıl, süt, sebze, meyve ve et anne sütünü arttıran gıdaların başında gelir. Öğün atlamadan, beslenmede çeşitlilik sağlamak çok önemlidir. Ekmek ve salata her öğününüzde olmak durumundadır. Kahvaltınızda süt ve peynir mutlaka yer almalıdır. Bunlara ek olarak ceviz, fındık, badem de anne sütünü arttırıcı etki göstermektedir.

Doğumdan 4 ay sonra diyete başlayın

Doğumun ilk ayları hem annenin hem de bebeğin uyku ve beslenme düzeninin kurulmaya başladığı dönemdir. Bu sebeple uzmanlar ilk 4 ay herhangi bir diyet programı önermemektedir.

Doğum Sonrası Nasıl Forma Girilir

Besinleri uygun miktarlarda tüketin

Bir annenin alması gereken günlük ideal kalori miktarı 2.000 civarındadır. Çünkü emzirme ile ortalama 400 kalori kaybeder ve bunu karşılamak zorundadır. Mesela bir köfte ortalama 70 kaloridir. Sütlü ürünler 150 kalori, bir dilim ekmek 70 kalori, bir kase çorba 150 kaloriyi bulabilir. Emzirme döneminde meyveler gaz ihtimaline karşı komposto şeklinde tüketilmelidir. 4 kaşık sebze yemeği ortalama 70 kaloridir. Etli bir sebze yemeğinde bu miktar 150 ye çıkabilir.

Bol bol sıvı tüketin

Emzirme döneminde süt miktarının değişmemesi için bol bol sıvı alınmalıdır. Günlük ortalama 3000 ml sıvı tükettiğinizden emin olun. Bu da ortalama 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, şerbet, limonata vb. şeklinde örnek verilebilir. Çay ve kahvenin süt verimini olumsuz etkilediğini unutmayın!

Doğum Sonrası Nasıl Forma Girilir

Doğum sonrası kilolardan kurtulmanızı sağlayacak bazı öneriler

  • Kalsiyum miktarı yüksek peynir, süt ve yoğurt tüketimine dikkat edin.
  • Her gün mutlaka 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kuru baklagil yenilmelidir. Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekleri, portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi sebze ve meyvelerle birlikte tüketilmelidir.
  • Vitaminlerden zengin sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır.
  • Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddeli hazır besinlerden uzak durun.
  • İyotlu tuz kullanın. İyot anne sütü ile bebeğinize geçecektir.
  • Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Bunları tüketmeye özen gösterin.
  • Çayı kuşluk, ikindi gibi öğün aralarında, yani yemekten 1-2 saat sonra açık olarak için, çaylara limon suyu ekleyin. İçecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.
  • Tüm hazır meyve suları veya gazlı içecekler yerine ayran veya limonata tercih edin.
  • Şeker yerine pekmek tüketmeye özen gösterin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir