Doğum Çantası Hazırlarken Bilmeniz Gerekenler

Doğum Çantası Hazırlarken Bilmeniz Gerekenler

Doğum Çantası Hazırlarken Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizi kucağınıza alacağınız o muhteşem gün yaklaştıkça, heyecandan eliniz ayağınız birbirine dolaşabilir. Doğum yapmaya giderken yanınızda neler olması gerektiği ile ilgili her kulaktan bir ses çıkar ve kafanız büsbütün karışabilir. Bebeğiniz gelişinin sinyallerini vermeye başladığı anda panikten her şeyi birbirine karıştırmamak için hazırlığınızı önceden sakince yapmalısınız.

Doğum anı gelip çattığında, ihtiyacınız olabilecek her şeyin çantanızda olduğunu bilmek size güven verecektir. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde, onun ve sizin ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri hazırlamak için vaktiniz varken harekete geçin. Hastaneden yakınlarınızı arayıp, istediğiniz eşyaları bulabilmek için evinizi savaş alanına çevirmelerini istemezsiniz. Şimdi bebeğiniz için hazırladığınız odaya veya yatağın karşısına geçin ve bu harika atmosferden ilham alarak listenizi yapmaya başlayın.

Doğum Çantası Hazırlarken Bilmeniz Gerekenler

Anne adaylarının ihtiyacı…

Doğum çantası olarak seçeceğiniz çantanın işlevsel olmasına dikkat edin. Küçük bölmeleri olan bir doğum çantası işinizi kolaylaştıracaktır. Önden düğmeli gecelikler ve emzirme sutyenleri, bebeğinizi emzirmenize yardımcı olacaktır. Çabucak kirleneceğini düşünerek yanınıza iki gecelik, bir pijama takımı alabilirsiniz. Doğumdan sonra iyice hassaslaşan göğüs uçlarını korumak için kompres, koruyucu doğal krem ve mendiller en çok ihtiyacınız olabilecek malzemelerdir.

Koridorda yürürken veya ziyaretçilerinizi karşılarken üstünüze geçirmek için kumaşı hafif ve kolay giyilen bir sabahlık çok işinize yarayacaktır. Terlik, havlu, çorap ve pamuklu iç çamaşırlarınızı çantanızın bölmelerine yerleştirebilirsiniz. Küçük bir cüzdanın içine; hijyenik ped, diş fırçası, diş macunu, sabun, şampuan, deodorant, tarak, kolonya gibi kişisel bakım malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Doğum Çantası Hazırlarken Bilmeniz Gerekenler

Bebeklerin ihtiyaçları…

Anne bebek çantanızı kendiniz için doldurduktan sonra sıra geldi bebeğinizin hazırlığını yapmaya. Dünyanın en değerli misafiri için; zıbınlar, kollu badiler, tulumlar, pijama, başlık, patik, çorap yelek gibi giyim malzemelerini tek tek alabileceğiniz gibi yeni doğan seti olarak da satın alabilirsiniz.

Çocuk bezi, ıslak mendil, bebek havlusu, bebek battaniyesi, mama önlüğü, bebek şampuanı, kirli çamaşır torbası, pişik kremi yanınızda götürmeniz gereken diğer malzemelerdir. Bütün olasıkları göz önünde tutarak eczaneden; süt sağma cihazı, emzik, biberon ve silikon meme ucu alarak bu ürünleri de çantanıza koymayı unutmayın.

Doğum anınızı ölümsüzleştirecek, doğum fotoğrafçısı veya organizatör gibi kişilerle anlaştıysanız onlarla iletişim kurma görevini kız kardeşinize veya en yakın arkadaşınıza verin. Sizin tek sorumluluğunuz, dünyalar tatlısı bebeğinizi dünyaya getirmek olsun.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir