Doğru Alışverişte 5N1K Kuralı!

Doğru Alışverişte 5N1K Kuralı!

Doğru Alışverişin 5 Kuralı

Alışverişlerinizin ana kaynağı ihtiyaç olmalı. Moral bozukken yapılan alışverişler, ya da bir vitrinde görüp beğendiğiniz ama üzerinizde hiç denemediğiniz tüm kıyafetler emin olun gardroplarınızda sadece yer işgal edecek.

Sürekli o kıyafetlerle göz göze gelip, bugün bu olmaz diyerek kullanılmayan ama atılamayan kıyafetler olarak varlığını sürdürecekler. Şimdi doğru bir alışveriş için ön önemli kuralı sizlerle paylaşacağız. 5N1K kuralı ile nokta vuruşlu cebinize uygun alışverişler yapabilirsiniz.

Doğru Alışverişin 5 Kuralı

1-Neyi Alıyorum

Öncelikle aldığınız her kıyafete doğru karar verin. İhtiyaçtan mı alıyorsunuz, size çok yakıştığından mı, yoksa sadece almak için mi alıyorsunuz. Neyi aldığınızı bilirseniz alışverişe çıkarken de direk o kıyafete yönelirsiniz. Unutmayın bilinçli alışverişle cebinizi de düşünün.

2-Neyle Giyeceğim

Gardroplarınızda tüm kıyafetlerinizi, eşarplarınızı, aksesuarlarınızı ve ayakkabılarınızı bilirsiniz. Bir kıyafet alırken evdeki gardrobunuzda ne var ne yok hemen kafanızdan geçirin. Aldığınız parçayı en az üç ayrı kombinle giyebilmelisiniz. Eğer kendi gardrobunuzuda hiçbir şeyle uyum sağlamıyorsa o kıyafetten vazgeçin. Ya o kıyafete göre baştan ayağa kombin parçalarını da alacaksınız, ya da o kıyafet gardrobunuzda elbet bir gün giyilir edasıyla yer işgal edecek.

Doğru Alışverişin 5 Kuralı

3- Ne İçin Giyeceğim

Almaya karar verdiğiniz kıyafeti ne için giyeceksiniz. Sadece ihtiyacınız olduğu için mi, zevkinize hoş geldiği için mi, yoksa sezon trendi olduğu için mi? Alınan kıyafet ne için giyilecek, günlük bir tarzda mı, yoksa daha özel zamanlar için mi? Alışverişte bu kural da unutmamanız gereken önemli konulardan.

Doğru Alışverişin 5 Kuralı

4-Nerede Giyeceğim

5N1K kuralının önemli maddelerinden birisi de nerede giyeceğim sorusunun cevabıdır. Bir kıyafet almaya karar verdiniz, günlük koşuşturmanızda mı, ofis ortamında mı, özel bir günde mi ya da davetlerde mi? Hangisi için giyeceğinizi karar verirseniz kıyafet seçiminizde ona göre kolaylaşır. Bu sayede gardrobunuzu bir yığın haline getirmemiş olursunuz.

5-Ne Zaman Giyeceğim

Her zaman için ayrı bir kıyafet vardır. Bir hasta ziyaretinde ışıltılı rengarenk bir kombin yapılmayacağı gibi, bir iş toplantısında kotlar ve spor ayakkabılar asla tercih edilmemeli. Kıyafetin özü ve duruşu zamanın ve ortamın ahengine her zaman uymalı. Alışverişlerinizde ne zaman giyeceğim sorusunun karşılığını bulamıyorsanız alacağınız parçayı bir kez daha düşünün deriz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir