Diyetisyenlere En Çok Sorulan 4 Soru ve Yanıtı

Diyetisyenlere En Çok Sorulan 4 Soru ve Yanıtı

Diyetisyenlere En Çok Sorulan 4 Soru ve Yanıtı

Bazı meslekler vardır ki, söylediğinizde karşınızdaki kişide kısa bir şaşkınlık ve heyecana sebep olur. Diyetisyenlik mesleği de bunlardan bir tanesi. Özellikle zayıflama üzerine çalışan bir diyetisyen iseniz, soru yağmuruna tutulabiliyorsunuz. Gerek danışmanlık ofisime gelen gerek sosyal ortamlarda tanıştığım kişiler tarafından en çok aldığım ve cevapladığım 4 soruyu Yeşiltopuklar okuyucuları için derledim:

1-) Siz Hep Diyet mi Yapıyorsunuz?

Elbette hayır. İdeal kilonuzu muhafaza etmek için sürekli diyetteymiş gibi beslenmenize gerek yoktur. Ben de tatlı, hamurlu besinler,.. yiyorum. Toplumumuzda karbonhidratlı besinlerden tamamen kaçınmak mümkün değil. Karbonhidratlı ve aşırı yağlı yiyecekleri yaşamınıza ne kadar dahil ettiğinizle ilgili bir durum. Bu besinler günlük beslenmenize her gün dahil ise elbette kilo probleminiz olacaktır. Fakat, haftada 1-2 gün ve uygun porsiyonlarda ise size kilo aldırmayacaktır.

Diyetisyenlere En Çok Sorulan 4 Soru ve Yanıtı

2-) Kilo Vermem Duracak mı?

Zayıflama sürecinde kilonuzda 1-2 hafta süren takılma dönemleri yaşayabilirsiniz. Fakat, bu takılmayı mutlaka yaşayacaksınız diye bir durum söz konusu değildir. Kilonuz hiç takılmadan da zayıflayabilirsiniz. Bu durum, vücudunuzun herhangi bir kiloda gösterdiği dirençle ilgilidir. Diyetisyeninizden alacağınız taktiklerle ve atak diyetleriyle bu takılmayı kırabilirsiniz.

3-) Ayda Kaç Kilo Veririm?

Kilo vermek kişiye özel bir serüvendir. Her bireyin metabolizması birbirinden farklı olduğu için kilo verme hızı da değişkendir. Zayıflama sürecinde kadınlar için ayda ortalama 4, erkekler için ise 6 kilo hedef koyabiliriz.

Diyetisyenlere En Çok Sorulan 4 Soru ve Yanıtı

4-) Verdiğim Kiloları Tekrar Alır mıyım?

Eski beslenme alışkanlıklarına dönülürse, verdiğiniz kilodan daha fazla kilo almanız mümkündür. Diyetisyeninizle birlikte kilo koruma dönemine girmezseniz hayat boyu kilo probleminizle uğraşmak ve sürekli kilo alıp vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu durum hem vücudunuzu hem psikolojinizi yıpratır. Diyet sürecinde edindiğiniz olumlu beslenme alışkanlıklarınızı hayat boyu devam ettirmeniz gerekir.

Diyetisyen Kübra Bal’dan randevu almak içinwww.kubrabal.com adresini ziyaret edebilir veya 0216 428 36 84’ü arayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir