Diyetinize Yağ Ekleyin

Diyetinize Yağ Ekleyin

Diyetlerde Yağ Oranı

Yaz ve Ramazan ayının yaklaşmasıyla, herkesi saran kilo verme çabasına siz de girmiş olabilirsiniz. Zayıflamak ve forma girmek için spor yapmak ve gereksiz kalori alımınızı azaltmak gerektiğini biliyorsunuz. Diyet yaparken sık yapılan bir hatadan bahsetmek istiyorum: Yağı tamamen diyetten çıkarmak!

Diyet yaparken salatanızı yağsız yemek, sebzelerinizi sadece haşlamak, yağsız süt ürünleri kullanmak zorunda değilsiniz.

Zayıflama diyetlerinde yağı kısmak, hatta tamamen kaldırmak bir çözüm değil. Yıllardır yağlı beslenmenin vücut yağlarını arttırdığı zannedilir ancak  son yıllarda yapılan çalışmalar rafine gıdalara (Beyaz un, şeker, şekerli içecekler…) karşı vücuttaki insülin hormonun salınımının yağ depolanmasında etkisi olduğunu gösteriyor.

Günlük beslenmenizde yağı büyük ölçüde kısmak kalıcı kilo kayıpları sağlamıyor. Zayıflamak için yağlı besinleri tamamen hayatınızdan çıkarmayın. Tüm besinlerde olduğu gibi yağlı yiyecekleri de ölçülü miktarlarda tükettiğinizde de zayıflamanız mümkün. Ayrıca düşük yağlı beslenme diyetlerde çabuk acıktırdığı için, sürekli atıştırma hissine ve barsak hareketlerinde yavaşlama nedeniyle kabızlık sorununa neden oluyor.

Yağ İçeren Bir Diyet Nasıl Olmalı?

Yağsız ürünler yerine tam yağlı olanları tercih edin. Kahvenizi yağsız sütle içmek, yemeğinizi yağsız yoğurtla tüketmek zorunda değilsiniz.

Her gün ara öğünde 1 fincan sütlü kahve ve yemeklerinizin yanında 1’er kase tam yağlı yoğurt zayıflamanıza engel değil. Aksine yağlı süt ürünleri  diyet sürecinde ihtiyacınız olan tokluk hissinin artmasını sağlayarak, abur cubur tüketiminizi engellerken, daha kolay kilo vermenizi sağlar.

Diyetlerde Yağ Oranı

Salatalarınıza ve Yemeklerinize Yağ Ekleyin

Diyete başladıktan 2-3 hafta sonra bağırsak hareketleri azalmaya başlar. Bunun nedeni yağı kısıtlanmış diyetlerde hem yenilen besinlerin miktarının hem de yağının azalmasıdır. Salatalarınıza ekleyeceğiniz sızma zeytinyağı, diyette kabızlık problemini aşmanıza yardımcı olur. 1 tatlı kaşığıyla sınırlı kalmak zorunda da değilsiniz. Büyük bir salata kasesine 2-3 yemek kaşığı dökebilirsiniz.

Mısırözü, ayçiçek yağları yerine yemeklerinizi fındık yağı, tereyağı ve zeytinyağı ile hazırlayın. Ancak yemeğin yağını kısmamak, kızartma yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Sebzelerinizi tencere ve fırın yemekleri şeklinde pişirmeli, karnıyarık, mücver gibi geleneksel yemekleri kızartmadan, fırında hazırlamalısınız.

Diyetlerde Yağ Oranı

Kızartmadan Kaçının

Diyetinize yağ eklemeniz kızartma yiyebileceğiniz anlamına gelmesin. Sebzelerde olduğu gibi et ürünlerinde de kızartma yapmadığınız sürece, etin, tavuğun, balığın yağlı kısımlarını yiyebilirsiniz. Somon ve  hamsi gibi omega 3 değeri yüksek balıklar tercih edin.

Kuruyemişlerden Yararlanın

Üzerinde “yağsız, light, 0 yağ içerir” yazan paketlenmiş hazır ürünler yerine doğal fast foodlar olan kuru yemişleri tüketin. İkindi ara öğününde tüketeceğiniz 1 avuç badem, ceviz, fındık, kaju gibi vitamin, mineral, yağ ve proteinden zengin atıştırmalıklar diyetlerde sizi hem daha tok tutacak, hem enerji verecektir.

Diyetisyen Kübra Bal’dan randevu almak için www.kubrabal.com adresini ziyaret edebilir veya 0216 428 36 84’ü arayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir