Diyet Yemeklerin En İyisi Bat Yemeği

Diyet Yemeklerin En İyisi Bat Yemeği

Yeşil Mercimek Resimleri

Türkiye’deki kadınların yarısının ne yazık ki obez olduğunu biliyor muydunuz? Peki bunun sebebi nedir? Uzmanlara göre bunun sebebi sofralarda yeterince baklagil tüketilmemesi… Diyetisyenler ise, özellikle bat yemeğini öneriyor.

Peki bat yemeğini bu kadar özel kılan nedir? Tokat yöresine ait olan bat yemeği, kuru baklagiller açısından oldukça zengin. Ayrıca yüksek protein içermesi sebebiyle diyetlerin vazgeçilmez yemeklerinden. Bir diğer özelliği ise tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi yaratması ve sindiriminin rahat olması.

Haftada en az 4 öğün baklagil tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar kuru baklagillerin protein kaynağı olduğunu vurguluyor.

Uzmanlara göre;

Düşük yağ içeren kuru baklagiller, protein bakımından ete en iyi alternatiflerden biridir. Düşük glisemik indekse (karbonhidratların kandaki glikoz düzeylerine olan etkisini ölçme sistemi) sahip olması, yavaş emilmesi nedeniyle daha uzun süre tokluk hissi vermesine neden olmaktadır, posa bakımından oldukça zengindir. Çözünür ve çözünmez posa içeriğiyle tokluk hissi vermekte, kan şekerini daha iyi dengede tutmakta ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca posa içeriğinin fazla olması, kabızlığa da iyi bir çözüm olmaktadır. Selenyum, folik asit, kalsiyum, magnezyum içermesinin yanı sıra demir yönünden de zengin olması, demir depolarının artmasını sağlayarak kansızlığa çare olmaktadır. Baklagillerin C vitamininden zengin besinlerle tüketimi de demirin emilimine katkıda bulunmaktadır. Baklagillerin tahıllarla pişirilmesi protein kalitesini arttırır, bu durum özellikle vejetaryenler için önemlidir.

Peki Tokat’ın bu meşhur yemeği nasıl yapılır? Lezzeti nasıldır? Öncelikle diğer diyet yemekleriyle kıyaslandığından oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik böylesine lezzetli ve sağlıklı bir yemek olan bat yemeğine neden soframızda yer açmayalım?

Bat Yemeği Tarifi

Bat yemeği tarifi

Malzemeler;

1 su bardağı yeşil mercimek,
9 bardak su,
1 çay bardağı ince köftelik bulgur,
2 orta boy soğan,
4 sivri biber,
4 orta boy domates,
1 yemek kaşığı salça,
1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karabiber,
1 tatlı kaşığı pul biber,
yarım limon suyu
ve isteğe bağlı olarak 100 gram ceviz kullanılır.

Bat yemeği nasıl hazırlanır?

Tencereye bir bardak yeşil mercimek koyun ve 7 bardak su ilave ederek kaynamaya bırakın. Mercimekler piştikten sonra, tencerenin soğuması için ocaktan alın. Daha sonra bulgur ilave ederek 15 dakika bekleyin. Bu sırada soğan, domates, biberi doğrayarak hazır edin. Bir kasede salça sulandırın ve beklemeye bırakılan bulgura suyu çektikten sonra 2 bardak su daha ilave edin. Hazırladığınız tüm malzemeleri yemeğe katın.

Limon ve pul biber ekleyin. Arzu edilirse dövülmüş ceviz de koyabilirsiniz.

Not: Bat yemeği, salamura üzüm yaprağı veya kıtır ekmekle yenilir.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *