Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Dinimizde Kadınların Süslenmesi Caiz midir?

Dinimizde Kadınların Süslenmesi Caiz midir?

Süslenmek Caiz midir?

Dinimiz süslenmeyi bazı şartlarda uygun görür. İnsanın yaratılıştan beri var olan güzelliklerini daha belirgin hale getiren takı takmak, saçları taraması, uygun ölçüde süslenmesi, güzel giyinme vb. davranışları mubahtır, caiz görülmüştür. Ancak yaratılıştan getirilen özellik ve şekilleri değiştirecek nitelikteki süslemeler yasaklanmıştır. Buna göre;

  • Dövme yaptırmak ve dişlerin şekillerini değiştirecek şekilde yontturmak yasaktır. Bu tür davranışları Peygamber Efendimiz (sav) lanetlemiştir.
  • Tedavi amacı gütmeyen burun, çene, göğüs, yüz gibi organların şekillerini değiştirmek amacıyla yaptırılan estetik ameliyatlar uygun görülmemiştir.
    (Vücudun herhangi bir organında insanı aşağılık kompleksine iten, toplum içinde küçümsenmesine ve böylece acı çekmesine, üzüntü duymasına sebep olan bir anormallik veya fazlalık varsa bunun ameliyatlarla düzeltilmesi için yapılan estetik ameliyatlar tedavi niteliğindedir.)
  • Kaş aldırmak, kaşların iyice inceltilmesi hoş karşılanmamış, yaratılışı değiştirmek sayılmıştır. Ancak kadınların yüzlerinde biten kılları aldırmalarında sakınca görülmemiştir. Kadın veya erkek ev içerisinde birbirlerine daha çekici görünebilmek için süslenebilirler. Başka kadın veya erkeklerin dikkatini çekmek için süslenmeleri uygun değildir. Bu tür süslenmeler kötü niyet ve amaçlara dönüşürse haram da olabilir.
  • Kadınlar uzayan saçlarını erkeklere benzememek kaydıyla kestirebilirler. Fakat bunu kadın kuaförüne yaptırmaları gerekmektedir. Saçı olduğu halde peruk takmak, Peygamber Efendimiz (sav)’in lanetlediği davranışlardandır ve yasaklanmıştır. Bir hadis-i şerifte “Allah iğreti saç takana ve takdırana lanet etti.” buyurulmuştur. Saçı olmayanların ise sentetik elyaftan peruk takmaları caizdir.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *