Dil Altı İlacı Ya da Nefes Açıcı Sprey Orucu Bozar mı?

Dil Altı İlacı Ya da Nefes Açıcı Sprey Orucu Bozar mı?

Dil altına konulan kalp veya tansiyon hapı orucu bozar mı

Dil altına konulan kalp veya tansiyon hapı orucu bozar mı?

Dışarıdan susam tanesi kadar bir şey alarak ağzın içinde yavaş yavaş çiğneyip yok etmek ve tadın boğazına varmaması orucu bozmaz.

Bu bakımdan bazı kalp ve tansiyon rahatsızlıklarında dil altına konulan ilaç doğrudan ağız dokusu tarafından emilip kana karışarak kalp krizini önlemektedir. Söz konusu ilaç ağız içinde emilip yok olduğundan mideye bir şey ulaşmamaktadır.

Bu itibarla dil altına konulan haplar orucu bozmaz. Fakat dışarıdan susam tanesi kadar bir şey veya dil altı hapı alınarak çiğnemeden yutulursa oruç bozulur.

Astım Hastaları İçin Nefes Açıcı Sprey Orucu Bozar mı

Peki astım hastalarının kullandığı nefes açıcı sprey/ilaç orucu bozar mı? Bozarsa kefaret mi gerekir, kaza mı?

Astımlı hastaların ağza püskürtülerek aldıkları nefes açıcı ilacın bir kısmı ağız cidarında emilerek yok olacak kadar az olması ve esasen yutulmadığı için orucu bozmaz.

Çünkü bu hastalarının kullandıkları spreyden bir kullanımda 1/20 ml. gibi çok az bir miktar ağza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok olmaktadır. Bundan geriye bir miktarın kalıp tükürük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi de yoktur. Ayrıca oruçlu iken abdest alırken ağızda su çalkalamak, oruca zarar vermez. Abdest alırken ağızda kalan su ile kıyaslandığında bu miktarın çok az olduğu görülmektedir. Bu hususta fukahanın icmaı da vardır. Ayrıca misvaktan bazı kırıntıların ve kimyevi maddelerin mideye ulaşması kaçınılmaz olduğu halde Hz. Peygamber (sav) Efendimizin oruçlu iken misvak kullandığı sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır. Diğer taraftan “Kesin olarak bilinen, şüphe ile bozulmaz.” kaidesi gereğince mideye ulaşıp ulaşmadığı konusunda şüphe bulunan bir şeyle oruç bozulmaz.

Bu itibarla astımlı hastaların sağlığı oruç tutmalarına uygun olup başka bir hastalıkları da yoksa rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz.

Orucu bozan ya da bozmayan diğer meseleler için linki tıklayabilirsiniz…

Kaynak: Mehmet Talu

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir