Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Dijital Alışveriş Uygulaması Şimdi de Marketlerde!

Dijital Alışveriş Uygulaması Şimdi de Marketlerde!

Dijital Alışveriş Uygulaması Şimdi de Marketlerde!

Dünya alışverişinin lideri olan Amazon.com sitesi çok yeni bir dijital alışveriş uygulaması ile market alışverişi kullanıcıları için kolaylaştırmayı hedefleyen bir site. Hatta, öyle ki bu yenilik şimdiye kadar var olan bütün kültürel ve sosyal alışveriş algılarımızı alt üst edip bütün dünyada yeni bir dijital çağa yol açacak gibi görünüyor. Kendinizi çocukluğumuzda merakla seyrettiğimiz Jetsonslar adlı çizgi filmin içindeymişiz gibi düşünebilirsiniz. Gelecek tarihte biz böyle mi alışveriş yapacağız, çocuklarımız, torunlarımız nasıl alışveriş yapacaklar? Pazardan alışveriş yapma anlayışı tamamen ortadan kalkacak mı? İnsanın aklına ardarda sorular geliyor. Tabii ki siz de merak etmiş oldunuz Amazon Go’nun hikayesini.

Kadınların en çok zaman harcadığı günlük aktivitelerden biri şüphesiz market alışverişi. Kendinizi en çok alışveriş yaptığınız markette hayal edin. Sepetinizi tek tek seçtiğiniz ürünlerle dolduruyorsunuz. Sebze reyonundaysanız, sebzeleri torbaya koyup tarttırıyorsunuz ve market elemanı torbanın üzerine fiyat etiketini yapıştırıyor. Reyon, reyon gezip alacağınız ürünleri tamamladıktan sonra bir de kasiyer sırası bekliyorsunuz. Hafta sonları sıralar daha da uzun oluyor, hele Ramazan ayı, bayram günleri derken alışveriş bir eziyete dönüyor. Amazon Go ise yeni akıllı telefon uygulaması ile bu basamakları iki basamağa indiriyor. Düşünün market alışverişi için mağazaya giriyorsunuz, ürünleri seçiyorsunuz ve direkt marketten çıkıyorsunuz. Bir dakika içinde her şey tamam.

Dijital Alışveriş Uygulaması Şimdi de Marketlerde!

Amazon Go nasıl çalışıyor?

Öncelikle, amazon mağazası için olan alışveriş uygulamasını akıllı telefonunuza yüklüyorsunuz. Uygulamayı yüklerken kredi kartı bilgilerinizi veya banka hesap bilgilerinizi doldurup kayıt yapıyorsunuz. Daha sonra Amazon’un kendi açtığı Amazon Go isimli marketten alışveriş yapmak üzere markete giriyorsunuz. Marketin kapılarından girdiğinizde gişeli bir giriş sistemi ile karşılaşıyorsunuz. Cep telefonunuzdaki uygulamanın bar kodunu metro bilet gişesine benzeyen bir gişeye yaklaştırınca gişe kodu okuyor, sizi tanıyor, ve girişinizi onaylıyor. Marketin her yerinde kamera ile kontrol edilen dijital sistem sizin hareketlerinizi takip ediyor.

Aktif olan uygulama ile siz hangi ürünü elinizle uzanıp alırsanız, o ürünün fiyatı otomatik olarak sanal alış veriş sepetinize ekleniyor. Bir düzüne yumurtaya mı uzandınız, yumurtalarınız sepetinize ekleniyor, bir karton süt mu aldınız, bir karton süt sepetinize ekleniyor. Belki uzun sürelik bir alışveriş için değil ekmek almak için uğradınız markete, anında girip ekmeği alıp çıkabiliyorsunuz mağazadan. Sıra beklemek yok, kasiyer de işlem yok. Böyle bir alışveriş şeklini ya rüyamızda ya da Jetsonslar çizgi filiminde görürdük her halde. Gerçekten inanılır gibi değil, ama bu alış veriş sistemi Washington eyaletinin Seattle şehrinde çoktan beri müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya başladı bile.

Dijital Alışveriş Uygulaması Şimdi de Marketlerde!

Tabii ki hepimizin ilk aklına gelen soru Amazon Go’nun yeni keşfi marketlerde hırsızlık yapılmasını nasıl engelleyecek? Birinci olarak akıllı telefonda kredi kartı barkodu olmayan müşteriler gişelerden geçemiyorlar. İkinci olarak, ürünlerin hepsinde kıyafetlerdeki gibi bir güvenlik etiketi bulunuyor, eğer o ürün her hangi bir sebepten dolayı güvenlikten onaylanmadan sepetinize veya alışveriş çantanıza eklenmişse, gişe kapıları açılmıyor. Son olarak da marketin her yerinde dijital güvenlik ve kamera sisteminin bulunmasından dolayı marketten çıkan ürünlerin hepsi kontrol altında tutuluyor. Son günlerde sıklıkla konuşulan Amazon Go marketleri bakalım ne zaman bulunduğumuz şehirlerde faaliyete geçecek.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *