Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Devlet Tiyatroları 1 Ekim’de “Perde” Diyecek

Devlet Tiyatroları 1 Ekim’de “Perde” Diyecek

Devlet Tiyatroları 1 Ekim'de Perde Diyecek

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, yeni tiyatro sezonu ilk turunda 28 yeni oyun ile 1 Ekim’den itibaren sanatseverlerle buluşacak.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünden (DT) yapılan yazılı açıklamaya göre, çağdaş tiyatronun kurucularından Henrik Ibsen’in “Hedda Gabler”i, Türk Edebiyatının usta kalemi Orhan Kemal’in “Murtaza”sı, Türk tiyatrosunun öncülerinden Musahipzade Celal’in “Macun Hokka”sı, Fransız oyun yazarı Moliere’in “Kibarlık Budalası” ve “Gülünç Kibarlar”ı gibi birçok eser, DT’nin bu sezon ilk turdaki yeni oyunları arasında yer alıyor.

Yeni sezonda, yerli ve yabancı 143 oyun sahnelenecek, yaklaşık 100 yerli eser, tiyatroseverlerle buluşacak.

Devlet Tiyatroları 1 Ekim'de Perde Diyecek

Ankara sahnelerinde 7 yeni oyun

DT’nin ilk tur repertuvarında en fazla yeni oyun ise Ankara’da sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu sezona 7 yeni oyun ile başlayacak.

“Shakespeare Zorda”, “Hedda Gabler”, “Yeşilçam”, “Alacaklılar”, “İyiyim”, “Satıcının Ölümü” ve “Kuaförde Bir Gün” Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlar arasında yer alıyor.

“Yeşilçam” Küçük Tiyatro’da, “Alacaklılar” Şinasi Sahnesinde, “Shakespeare Zorda” Akünde, “İyiyim” Stüdyo Sahnede, “Kuaförde Bir Gün” Altındağ Tiyatrosunda, “HeddaGabler” ve “Satıcının Ölümü” ise Cüneyt Gökçer Sahnesinde seyirci karşısına çıkacak.

Ankara Devlet Tiyatrosunun bu yıl sahneye koyacağı yeni oyunlardan, duygu yoğunluğu oldukça yüksek, Artur Miller’in “Satıcının Ölümü” isimli oyunu, DT’nin çok güçlü sanatçılarını seyirciyle buluşturacak. Yönetmen Zafer Kayaokay’ın sahneye taşıyacağı “Satıcının Ölümü” prömiyerini 21 Ekim’de yapacak.

Devlet Tiyatroları 1 Ekim'de Perde Diyecek

“Hedda Gabler”i DT Genel Müdürü Kurt sahneleyecek

Bir insanın başka bir insana neler yapabileceğini ve onu korkunç sonlara doğru götürmesini fantastik ögelerle sahneye taşıyan August Strindberg’in “Alacaklılar”ınyönetmenliğini Tuncer Yığcı yapacak. DT’de ilk kez sahnelenecek ve 11 Ekim’de prömiyer yapacak oyunda yer yer ilişkilerin parodisi yapılıyor.

Hüseyin Alp Tahmaz’ın yazdığı ve prömiyerini 21 Ekim’de yapacak olan “İyiyim” oyununu Volkan Özgömeç yönetiyor. Tek kişilik bir performans ile seyirci karşısına çıkacak olan oyun, erkek egemen bir toplumda kadının maruz kaldığı psikolojik baskı ve tacizler sonucundaki bunalımını dramatik bir anlatımla sahneye taşıyacak.

Yeni sezonun en iddialı oyunlarından “Hedda Gabler” ise asil, güzel ve ulaşılmaz bir kadının, bir tarafta babasının hayaleti, diğer tarafta toplumun yerleşik değerleri ve sıkışıp kaldığı evliliği arasında kendini var etme çabasını anlatacak. “Hedda Gabler”i Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve yönetmen Mustafa Kurt sahneye taşıyacak.

Uğur Saatçi’nin yazdığı “Yeşilçam” ise eğlenceli ve komik bir oyun olarak Ankara’da bu sezon ilk kez perde açacak.

İstanbul yeni sezonda 6 yeni oyunla perde açacak

İstanbul’da, sinemada temizlik yaparken, bir aşk filmi çekmek üzere harekete geçen iki kafadarın hikayesini anlatan “Yeşilçam”, Barış Erdenk’in yönetmenliğinde seyirciyle buluşacak.

İlham Yazar’ın yönettiği Chris Alexander ile Hille Darjes’den “Shakespeare Zorda” ve Pervin Ünalp’in yazarak yönettiği “Kuaförde Bir Gün” ise Ankara’nın yeni sezondaki diğer oyunlar arasında bulunuyor.

“Hedda Gabler”, “Yeşilçam” ve “Kuaförde Bir Gün” prömiyeri 7 Ekim’de “Shakespeare Zorda” oyununun prömiyeri 10 Ekim’de sahnelenecek.

Yeni sezonda 6 yeni oyunla perde açacak olan İstanbul Devlet Tiyatroları en çok yeni oyunun sahneleneceği ikinci şehir.

‘Güneş Batarken Bile Büyük’, ‘Geçtim Ama Tiyatrodan’, ‘Paşa Paşa Tiyatro ya da Ahmet Vefik Paşa’, ‘Sevgili Hayat’, ‘Muhteşem Gatsby’ ve ‘Kadınlarda Savaşı Yitirdi’ İstanbul seyircisiyle buluşacak yeni oyunlardan.

Bölgelerdeki oyunlar

“Kibarlık Budalası” ve “Kurban” isimli oyunların İzmir’de prömiyerini yapacak olan DT, Adana’da “Macun Hokkası”, Sivas’ta “Gülünç Kibarlar”, Trabzon’da “Rulet”, Van’da “İntiharın Genel Provası”, Diyarbakır’da “Murtaza”, Erzurum’da “Deli İbrahim”, Antalya’da “Daniş Çelebi ve Sümbül”, Bursa’da “Hastalık Hastası” ile “Kanlı Nigar”, Konya’da ise “Töre”, “Misafir” ve çocuk oyunu olan “Pinokyo”yu seyirciyle buluşturacak.

Muhabir: Merve Yıldızalp
Kaynak: AA

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *