Detoks Son Yılların Modası mı?

Detoks Son Yılların Modası mı?

Detoks Nasıl Yapılır

Detoks son yılların modası mı? Diyette moda olur mu? Detoksun yararı var mı? Peki ya zararı? Yapmalı mı yapmamalı mı? Ne sıklıkta olmalı? Detoks aslında nedir? Neden yapılır? Doğru bir detoksta neler olmalıdır? Bu soruların cevapları ve daha fazlası için lütfen bu yazımı okuyun. Çünkü bu kadar doğruyu bir arada başka bir yazıda bulamayabilirsiniz.

Detoks arınma anlamındadır. Yani vücudu toksinlerden kötü maddelerden temizlemek daha zinde daha iyi ve daha sağlıklı olabilmek için yapılır. Dünyanın bu denli toksik olduğu bu yüzyılda insanların kendini temizlemesi için başvurdukları bir yoldur. Özellikle metropol hayatının stresi , bol radyasyonu, mutsuzluğu, huzursuzluğu, meyve ve sebzelerde pestisitler , paketli gıdalardaki bol katkı maddeleri bize detoks yapma ihtiyacı hissettirir. Yani detoks yapmadaki tek amaç kilo vermek değil vücudu iyi hissettirmek doğala dönüş ve vücudu rahatlatmaktır. Dolayısı ile hastalıklara yakalanmadan önlem almak hastalıklardan arınmaktır. Yani hastalık geldiğinde değil gelmeden önce yapılması gereken koruyucu bir yöntemdir.

Detoks son dönemlerde daha çok moda olsada insanlık var olduğundan beri detoks ve buna benzer oruçlar var olmuştur. Her dönemdeki amaç vücudu ve ruhu arındırmak maddi manevi kirlerden arınmaktır. Özellikle İslam dinindeki 30 günlük Ramazan orucu tam bir arınma sürecidir. Tabi ki hakkıyla yapıldığında.

Detoks Nasıl Yapılır

Peki detoks nasıl yapılır?

Gerçek bir detoks hayvansal hiçbir gıdayı içermez. Tabi ki bunun yanında sanayileşme ile hayatımıza çokça giren beyazlaştırılmış gıdalar ve paketli şekerli gıdalardan uzaklaşılır. Bolca dinlenilebilecek sakin bir ortamda bolca sebze ve meyve suları bolca ph I yüksek su içilerek detoks 5-7-10 gün gibi belirli sürelerde yapılır. Bu süreçte fazla kafein alınmamalıdır. Fakat sıfır hayvansal protein hiç buğday ya da benzeri bir besin olmadan metropol hayatında nasıl yaşanır. Yani sadece sıvı sebze meyve suyu içerek gün geçirilebilir mi? Hem de bu kadar stresli işler içerisinde bunca trafiğe rağmen.

Açık söylüyorum ev, iş, trafik, aile derken imkansız. Tamamen sıvı olan ve tamamen sebze meyve suyu içeren detoksları böyle bir tempoda yapmaya kalkarsanız muhtemelen hastanelik olursunuz. Evet detoks yapmak istiyorsunuz ama evi ve işi de bir kenara bırakma ihtimaliniz yok. O zaman bu kadar radikal bir detoks değilde daha yumuşak detoksa benzer diyetler yapabilirsiniz. Özellikle benim kendi detoks gruplarımda dikkat ettiğim noktada bu oluyor. Hayvansal protein fakat bunu daha az tüketmek daha bol sebze meyve tüketmek ve bolca su birazda yürüyüş yapmak esasına dayandırıyorum.

Sizde detoks yapmak istiyorsanız sizi daha az yoracak şekilde vücudunuzu arındırabilirsiniz. Birde sürekli detoks yapmak doğru değildir. Yani 5 gün detoks yapıp 2 gün bırakıp 5 gün daha detoks yapmak yanlıştır. Bunun yanında günlük hayatta sürekli paketli gıdalar ile yaşamakta doğru değildir. Yani detoksu günlük hayatınıza da bir nebze olsun uygulayabilirsiniz. Şeker detoksu yapabilirsiniz mesela 5 gün sıfır şeker tüketebilirsiniz. Ya da azaltarak gidebilirsiniz. Örneğin günlük 8 dilim ekmek yiyorsanız 6 dilime düşürerek işe başlayabilirsiniz. İllaki çok kısıtlı bir detoks yapmak zorunda değilsiniz. Haftada 3 gün fastfood besleniyorsanız haftada 1 güne düşürebilirsiniz. Vücudunuza yaptığınız tüm iyilikler mutlaka size geri dönecektir.

Kendinizi mutsuz ve huzursuz ortamlardan uzak tutmanız ve stresinizi azaltmanız ise harika bir detokstur. Çünkü stres vücudu yağlandırır.

Sonuç olarak detoks korkulacak bir şey değildir. Arınmaktır.
Bedenen ve ruhen arınmak iyidir.
İyi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir