Değişmeyen Bayram Geleneklerimiz

Değişmeyen Bayram Geleneklerimiz

Ramazan Bayramı

Bayram günlerinde erken kalkmak, gusül abdesti almak, misvak kullanmak, güzel kokular sürünmek, en temiz ve güzel elbiseleri giyinmek, Allah’ın nimetlerine şükür için sevinçli olmak, din kardeşlerine karşı güler yüzlü olmak, sadaka vermek ve Bayram gecelerini ibadetle geçirmek bayram adabındandır.

Ramazan bayramında namazdan önce hurma gibi tatlı bir şey yiyerek camiye gitmek; Kurban bayramında ise namazdan evvel hiçbir şey yememek müstehapdır. Hattâ Kurban kesecek kimsenin kestiği kurbanın etiyle yemeğe başlaması daha güzeldir. Bununla beraber namazdan evvel bir şeyler yenilecek olursa bunda bir beis yoktur.

Ramazan Bayramı

Bayram günlerinde Müslümanların birbirlerini tebrik etmeleri, birbirleriyle müsafahada bulunarak hayır ve mağfiret duaları yapmaları yine bayram edepleri arasındadır.

Ayrıca bayram hürmetine dargınlar barışmalı, birbirlerinde hakları olanlar o hakları birbirlerine helal etmeli, dost ve akraba ziyaretleri yapılmalı, ailenin küçükleri ailenin büyüklerinin ziyaretine giderek ellerini öpüp hayır dualarını almalı, gönüllerini hoş etmelidir.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *