Dede ile Torunun Birlikte Sosyalleşeceği Camiler Geliyor

Dede ile Torunun Birlikte Sosyalleşeceği Camiler Geliyor

Dede-Torun-Camii-Projesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte ‘Camilerin Sosyalleştirilmesi’ isimli projeye imza atıyor. Projeye göreartık camiler, dede ile torununbirlikte gelebileceği sosyal mekânlar haline gelecek. İlk camiyse Ankara’nın merkezinde yapılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kültürel değerlerin devamı için her semtte, mahallede, ilçede sosyal cami modelini hayata geçiriyor. Proje, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşyeri Başkanlığı’nın imzaladığı protokol kapsamında başladı. Camilerde özellikle aile bireylerinin kadının, annenin, bebeğin, çocuğun, gencin, babanın, yaşlının ve engellinin rahatça, güven içinde, kendine hitap edebilecek ve gününü değerlendirebileceği bir mekân tasarlanıyor.

Yaşlı ve hareket güçlüğü olan kişiler de dâhil olmak üzere göremeyen ve işitemeyen herkese uygun erişilebilir bir cami mimarisi sağlanacak. Gençlerin kültürel değerlerini koruyabileceği güvenilir mekânlar oluşturulacak. Sosyal cami modeli içinde neler yok ki: Sohbet odaları, bilgisayar, internet, aktivite odaları, kreş, açık alan da dahil oyun alanları, kadınlar için spor egzersiz salonları, ebru, hat, tezhip, su ve müzik terapisi, sünnet ve nikâh için mekânlar, bayramlar ve cenaze taziyesi için alanlar.

Sosyal cami modelinin hayata geçirilmesini takiben uygulamalar; dini hizmetler boyutunda Diyanet İşleri Başkanlığı, sosyal hizmetler boyutunda ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin de katılımıyla yürütülecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte görme ve işitme engelliler için kabartmalı Kur’an-ı Kerim meali ve Peygamber Efendimiz’in hayatını anlatan kitaplar hazırladıklarını anlatan Bakan Şahin, “Her engel grubunun değerler eğitimi alabileceği sistemi kuruyoruz. Camilerimizi de onlara uygun hale getirecek altyapı çalışmalarını yapıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir